Izkušnje s soljo OPTIMUM SEA PROFESSIONAL

Diskusija o kemičnih parametrih vode, kot so slanost, PH, KH, Ca, Mg,..., merjenju teh parametrov ter vzdževanju optimalnih vrednosti.

Re: Izkušnje s soljo OPTIMUM SEA PROFESSIONAL

OdgovorNapisal/-a Malix dne 11 jan 2013 19:49

Takole bom rekel glede te soli.
Ko sem jo začel uporabljati, je akavrij dobesedno čez noč zacvetel, korale so postale barvite...
Dokaj pozitivna izkušnja, predvsem zaradi dodanega kalcija in magnezija v soli.

Čez čas pa je akvarij začel vidno propadati, korale so bile v vse slabšem stanju, kamenje je postajalo poraščeno s črnimi algami...
To je bil alarem da je nekaj narobe.
Menjal sem luči, osmozni filter, v akvariju pa je fosfat samo rasel.
Vsak teden sem menjal 20% vode a stanje je bilo vsak dan slabše.
Propadle so vse trde korale, nekaj lps koral je še ostalo. Kamneje je povsem črno. Ribice so za 1x ok.

Kupil sem tudi nov tester fosfatov in začel iskati vzrok od kod imam v akvariju fosfate med 0,8 in 1 mg/l.

Izmeril sem osmozno vodo - fosfat = 0
Ro vodo sem sol, počakal 1 uro, fosfat vodi je 0.25mg/l
Kljub temu da proizvajalec navaja fosfat in nitrat free

Takoj sem poklical prodajalca.
Prodajalec je dal takoj kritiko in krivdo name, da jaz ne vem kako se meša sol in voda. Sol moram v vodi obvezno razstaplati 24 do 48 ur. Jaz jo pa v akvarij vlijem že po eni uri.
Akvarij imam že več kot 6 let in nikoli soli nisem razstapljal soli več kot eno uro.
Povprašal sem ostale akavriste, ki so mi dejali da ne razstapljajo soli 1 do 2 dni.

Prodajalc pa samo : rad bi videl junaka, ki si upa dati sveže soljeno vodo takoj v akvarij, ne da počaka dan ali 2...

Bolj kot jaz njemu razlagam, da težava ni v razstapljanu, ampak v fosfatu, ki ga vsebuje omenjena sol.

Po njegovih besedah je krivo nerazspapljanje soli v vodi vsaj 24 oziroma 48 ur. Zaradi tega, sem sam to tudi poskusil. Ampak v škafu, kjer razstapljam sol že 3 dni, je fosfat še vedno prisoten.

Priporočam zelo veliko previdnost s to soljo, če ne želite uničiti akvarija.
Lahko pa da sem samo jaz naletel na takšno serijo, narejeno na Kitajskem.

Previdno!
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 11 jan 2013 22:34

Jaz bi pa rad videl junaka ki sol raztaplja 2 dni :)

Ne ga no lomit sol raztaplat 2 dni, če je dobra sol se popolnoma raztopi v manj kot 5ih minutah in to je to! Kolikor vem sploh ni priporočljivo sol raztopiti, čakati dan, dva pa šele nato menjati vodo.
Do sedaj sem vedno v RO vodo zmešal sol in to slano vodo v roku od 5 do 30 minut zlil v akvarij. To delam že od samega začetka.

Lp Peter
Pepo

Št.: 337
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a Miran dne 11 jan 2013 22:56

Sam isti dan pripravljam ro vodo , dodajam sol, ročno mešam, vmes 3x preverim slanost, ko je voda bistra in na temperaturi akvarija, jo preko črpalke spustim v akvarij.
Miran

Št.: 417
Kraj: Slovenj gradec
Izkušnje: 31 akv.

OdgovorNapisal/-a Zakl dne 12 jan 2013 14:57

Žal mi je za tvoj akvarij in organizme, hvala pa za informacijo glede soli. Tudi sam, ko pripravim vodo jo še isti ali pa takoj naslednji dan tudi zamenjam.
Zakl

Št.: 354
Kraj: Vipava
Izkušnje: sl. akv. 2, morska 0 let

OdgovorNapisal/-a Dark dne 12 jan 2013 18:34

Malix, zelo mi je žal, da ti je sol uničila akvarij. Zelo pa sem vesel, da je nisem kupil tudi sam... Niti pomisliti si ne upam, katastrofa...
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Malix dne 12 jan 2013 19:49

Ravnokar sva s kolegom testirala njegovo vedro soli Optimum sea professional.
Tudi njegova sol vsebuje 0.25 mg/l fosfata.

Testiral sem še nekaj stare soli ReadSea, tester je pokazal da v tej soli ni fosfatov.

Še 1x previdno s to soljo
Uporabniški avatar
Malix

OdgovorNapisal/-a Dark dne 12 jan 2013 21:20

Malix Napisal/-a:Ravnokar sva s kolegom testirala njegovo vedro soli Optimum sea professional.
Tudi njegova sol vsebuje 0.25 mg/l fosfata.
Še 1x previdno s to soljo

Sam sem izmeril sol Tropic Marin Pro-Reef in nima fosfatov.
Torej: če zaključimo debato o soli Optimum Sea Professional - sol ni primerna za zahtevnejšo morsko akvaristiko.
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a marjan57 dne 12 jan 2013 22:50

Malo sem presenecen glede tele diskusije.
Sam uporabljam to sol ze od aprila lanskega leta vendar nimam nikakrsnih tezav. Zakaj sem se odlocil za to sol ? Prej sem uporabljal vse mogoce soli, kjer pa sem moral vedno dodajati Ca , Mg in to v kar znatnih kolicinah. Tega sem se navelical, ker so bili tudi stroski veliki. Nasel sem neko primerjalno tabelo za soli posameznih proizvajalcev in videl, da ima Wave profesional najugodnejse rezultate. V Akvarij Lesce sem narocil sol in jo tudi dobil, po presenetljivo ugodni ceni. Zadevo sem raztopil v akvariju za pripravo vode in ne bi rekel, da sem zaznal kaksen vonj po nafti. Je pa raztopina disala bolj po morju kot vse ostale, vsaj tak obcutek sem imel. Zadevo sem testiral (preden kaksno novo zadevo spravim v akvarij) in dobil sem sledece rezultate:
PO4=0,06
NO3=0,04
Mg=1560
KH=9,9
Ca=430

Bil sem zadovoljen in seveda zamenjal 5% vode. Vse v redu. Tudi meni se je zdelo, da so morda korale nekoliko lepsih barv ampak na to nisem veliko dal, ker sicer dodajam ABCM dodatke in sem z barvami kar zadovoljen. Ce jih primerjam s tistim kar vidim na potapljanjih sem razocaran le tam.
Od takrat uporabljam le to sol.
Seveda testiram vodo ampak sedaj samo v akvariju, ne vec pripravo vode. Tam pac dodam kar je treba dodat in to je to. Korale rastejo, ribe so zadovoljne in nimam nekih posebnih tezav. Nekaj ciano sicer imam ampak to je druga zgodba in vem vzrok, torej ko bom porabil neko hrano bo tega tudi konec.
Vendar sem opazil pri zadnjem nakupu, da se je na embalazi zamenjal design nalepke. Prej je bil rdece barve sedaj je pretezno plav.
Zato sem opravil dodatne teste in opazil na rezultatih neke razlike:
PO4=0,10
NO3=0,10
Ca=350
Mg=1260
KH=8,6
Torej kljucne vsebine so padle, nepotrebne pa zrasle.
To sem tudi povedal prodajalcu vendar se strinjam z njim, on ni tisti, ki dela to sol, on jo preprodaja in nikogar ne sili, da jo kupi. Stvar je na presoji kupcev in vsak sam se odloci kaj bo kupoval.

Vendar pa kakega drugacnega vonja kot sem ze napisal ne zapazam. Nikakor pa ne po nafti. Nafta je tudi vidna zadeva na povrsini ce se prav spomnim.

Kar se fosfatov tice pa tale izkusnja, ki mi je dala misliti glede kakovosti testerjev. Ali pa merilca :roll:
V akvariju sem ugotovil povecanje fosfatov - nenadoma so nenormalno porasli. Vendar drugih znakov v akvariju ni bilo. Sel sem po "sledi" in pricel takoj od pipe naprej.
Voda iz pipe pri nas nima fosfatov. Ko pa sem pomeril vodo iz RO sem presenecen ugotovil, da fosfati so in to ne malo. Pograbila me je panika in seveda RO, ki je bila resnicno stara in je sum padel nanjo, takoj zamenjal. Ocistil rezervoarje in pricel delati vodo z novo RO. Rezultat - enak kot prej. Nic vec mi ni bilo jasno.
Sum je padel na tester - uporabljam namrec Hanna test , digitalni. Ponavljal sem testiranja in dobil za isto vodo razlicne rezultate. Torej to je to. Odlocil sem se da kupim Salifert tester, ki pa mi ne deluje prepricljivo. In ugotovil obcutno nizjo vrednost fosfatov 0,10 mg/l. Ker le nisem imel srca vreci v kos Hanna testerja, sedaj merim podvojeno in "poglej ga vrabca" sedaj so rezultati identicni. Torej happy end. Z malo manj denarja v zepu :shock:

Pa se nekaj o menjavi vode.
Seveda junaki so na svetu in tudi pri nas. Tudi jaz sem bil med njimi dokler nisem spoznal, da se junastva vcasih zakljucijo zalostno. Ze iz sladkovodnega okolja sem se naucil to. Morsko okolje pa je toliko bolj obcutljivo, ce se ljudem ne smilijo organizmi, ki so ujeti med stirimi stenami, pa vsaj financno.
Torej vodo menjam tako, da jo imam najmanj dva dni pripravljeno v posebnem akvariju in sele ko je zadeva stabilizirana zamenjam del vode. Redko je to vec kot 5%. S tem ne rusim ravnotezja v akvariju, dodam pa nekaj svezine. Verjetno bi moral to narediti veckrat ampak to naredim v najboljsem primeru le na dva tedna, vcasih pa tudi na daljse obdobje.
Zakaj pisem tole, neprimerno se mi zdi zlivati vodo, ki se ni povsem reagirala v akvarij kjer so organizmi, ki jih imam nekako rad. Zakaj mislite, da mora na novo narejen akvarij ciklati pol leta? Vse se uravnovesa med seboj, torej je tudi pri vodi tako, ceprav tega ne vidimo ko je voda ze kristalna. Toda to je stvar vsakega posameznika kot tudi izbira materialov, ki jih uporabljamo. Nihce , najmanj pa prodajalci - vsaj mene ni nihce nikoli, pa kogarkoli silijo kaj in kako naj zadeve uporabljajo.

Tole je glede te soli moja izkusnja, razumem, da ima vsak lahko drugacno. Vsekakor pa povem tole, tudi sam sem se zalotil, da sem bil hud na nekoga drugega v danem trenutku ko je slo kaj narobe. Ko pa sem zadevo lepo v miru preanaliziral, sem odkril, da je skoraj vedno bila napaka pri meni. Morda bi tudi glede te soli malo stvar "prespali" in videli kaj je na stvari. To pravim zato, ker jaz nimam s soljo slabih izkusenj.

Ne zelim pa sedaj na siroko polemizirati o tej stvari.

Lp
Marjan
marjan57

Št.: 26
Izkušnje: 35let,morska4leta

OdgovorNapisal/-a Dark dne 13 jan 2013 1:11

Marjan: vprašanje o izkušnjah s soljo Optimum Sea Profesional sem postavil, ker me je zanimalo, če jo kdo uporablja in kako je z njo zadovoljen. Vesel sem, če si s soljo zadovoljen in prepričan sem, da jo boš uporabljal še naprej. Sam je pa ne mislim uporabljati. Tako visoki fosfati v soli, kot jih je izmeri Malix, bi zagotovo uničili vsaj SPS korale v mojem akvariju. Tudi vrednost 0,04, kot si jo izmeril sam, je za moje zahteve previsoka. Še zlasti, če proizvajalec navaja, da sol nima fosfatov. Sol Optimum Sea Professional je cenovno ugodna in verjetno primerna za gojitelje mehkih koral...
V prejšnjem akvariju sem leta menjeval vodo že kakšno uro, ko sem v RO vodo dodal sol. V novem akvariju pa sem vodo menjeval najprej šele po dnevu ali dveh, vendar so na dnu kanistra vedno ostajali minerali. Zato sem začel ponovno menjevati vodo po dobri uri in na organizmih ne opažam nobene razlike.
Z lepimi pozdravi, Dark
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a jeto dne 13 jan 2013 11:18

MaliX me je prosil naj opišem svoje izkušnje z to soljo, ker jo uporabljam že od aprila....
No jaz uporabljam to sol pa lahko rečem da je akvarij BP. Je pa res da fosfat tester pokaže vrednost okrog 0,25mg/l vendar to po nekaj minutah po tem ko je bila sol zmešana z vodo, kako je po daljšem času ne vem.
Sedaj se postavlja vprašanje:
Ali je tester pokazal pravo vrednost ali ne. Pogovarjal sem se s kemikom in je rekel da je lahko v soli neka sestavina ki z testerjem reagira podobno kot fosfat in zato fosfat tester pokaže neko vrednost. Ne vem, o tem naj odločijo drugi...

Moram pa povedat da imam jaz v akvariju veliko količino mehkih koral in verjetno te porabjajo fosfate saj uspevajo kot nore. Kajti jaz več niti vode ne precajam skozi ro filter (že 4mesece), pri menjav dodajam samo tekočino za pripravo vode.
In odkar dajem vodovodno vodo in to sol mi korale ki sem jih želel imeti, kot so zoantusi, discosome, sarcopitoni, gorgonija, kenia tree, xsenia uspevajo (dokler sem dodajal ro vodo od teh koral nisem imel kaj sploh se niso množile), včeraj mi je maliX dal na "počitnice" 2 kamna zaprtih in bogih (beri umirajočih) zoantusov, danes so nekateri že odprti), poleg tega mi uspevajo še koale LPS (Caulastrea, funghije, Euphyllia,galaxea) . Trde korale sps pa žal moram priznat ne uspevajo in se jih niti ne trdim več imeti v akvariju,....
No imam samo 70 l akvarij in tudi nimam več prostora za trde korale :)
Kakšni so parametri vode ne vem slanost je med 1024 in 1026 sg, temperatura cca 26C in to je to (vse ostalo popolna neznanka) osvetljevanje 100W 4 x 25 (2 modri 2 beli) od 6:00 do 22:00 non stop.
Izkušnje sem prinesel iz 20l nano akvarija ki so mu vsi napovedovali konec, zaradi premalo skrbi, pa je uspeval dokler nisem preseli vse skupaj v ta 70l mikro akvarij in sedaj že tudi vse uspeva po 6 mesecih so mi korale že začele preraščat ena drugo tako da jih že moram rečit.
Na splošno lahko rečem sol je OK za tiste ki ne želijo imeti trdih SPS koral, in so zadovoljni z mehkimi koralami in z ozkim izborom LPS koral. Pač seveda odvisno od zahtev akvarista.
Uporabniški avatar
jeto

Št.: 140
Izkušnje: akv 10let, morska 2 leti

OdgovorNapisal/-a Malix dne 13 jan 2013 20:38

jeto Napisal/-a:Ali je tester pokazal pravo vrednost ali ne. Pogovarjal sem se s kemikom in je rekel da je lahko v soli neka sestavina ki z testerjem reagira podobno kot fosfat in zato fosfat tester pokaže neko vrednost. Ne vem, o tem naj odločijo drugi...

Dopuščam to možnost. Samo zakaj bi se to naredilo samo v tej soli.
In od česa imam potem noro veliko vrednost fosfatov v vodi?
Verjetno ne od tega, da soli nisem raztapljal 24 do 48 ur.
Uporabniški avatar
Malix

OdgovorNapisal/-a jeto dne 13 jan 2013 20:57

Ne vem kaj naj rečem. Probaj menjat večjo količino vede s tem da uporbiš drugo sol in boš videl...
l.p.
Uporabniški avatar
jeto

Št.: 140
Izkušnje: akv 10let, morska 2 leti

OdgovorNapisal/-a marjan57 dne 13 jan 2013 22:57

Meni uspevajo tudi korale sps, ki jih imam v vecini.

Kot zanimivost pa navajam se vrednosti vode, ki sem jo prinesel z Maldivov:
Slanost 1,027
KH=7,20
Ca=370
Mg=1050
NO3=0,02
PO4=0,10
Presenetljivo, kajne?

In se voda z Rdecega morja:
Slanost 1,034
KH=8,9
Ca=470
Mg=1530
NO3=0,05
PO4=0,03

Obe vodi sta iz globine caa 20 m , dalec od naselij.
Torej na obeh destinacijah veselo rastejo korale ,mehke,trde sps in lps , gorgonije, kljub vrednostim PO4, za katere sem bil tudi sam malo presenecen. Torej fosfati le niso tak problem kot se zdi. Res pa je, da so tokovi v morju kar mocni in verjetno je tudi to treba pogledat v akvarijih. Opazil sem, da se ciano najraje zadrzujejo v "mrtvih vogalih".

Jaz pa mislim, da je morda vzrok hrana s katero hranimo ribe. Vsaj pri meni je to ocitno tako.
Hrano pripravljam sam in moram reci, da ribe kar ponorijo ko jih hranim. Pa niso lacne. Hranim jih tudi dvakrat na dan. Ampak opazil sem , da sem pri zadnji pripravi nekaj "zabluzil" in od takrat se mi pojavljajo ciano, sicer v manjsih kolicinah , pa vendar. Namrec, ko sem pricel hraniti poskusno en teden samo z artemijo, je bil napredek, torej upad ciano in manjsi fosfati. Ampak hrano moram porabit, ker ni tako poceni. Vem pa kaj sem ga polomil.

Toliko v razmislek in spoznanje :bounce:

Lp
Marjan
marjan57

OdgovorNapisal/-a Dark dne 13 jan 2013 23:42

Marjan, zapisal si, da o soli Optimum Sea Professional ne želiš veliko debatirati? Sam se na to temo oglašam zadnjič.
Ker imam velik akvarij in tedensko zamenjam sto litrov vode, je letni strošek za sol kar velik. Ko sem slišal za omenjeno sol, me je pritegnila cena, zato sem začel zanimati zanjo. Od soli pa poleg cene pričakujem, da ima elemente, kot jih navaja proizvajalec. Optimum Sea Profesional - po zagotovilih proizvajalca - naj ne bi imela fosfatov. Če pa jih nekdo izmeri 0,25 mg/l (halo?), pa bi takšne soli ne želel imeti niti brezplačno. Zato bom uporabljal nekoliko dražjo sol, za katero pa sem siguren, da kvaliteta ne niha iz serije v serijo.
S hrano dodajemo v akvarije dovolj fosfatov, zato jih ni potrebno dodajati še s soljo. S tem pa nikakor ne želim vplivati ne na tvojo in ne na nikogaršnjo odločitev. Če si zadovoljen s to soljo, jo veselo uporabljaj še naprej...
Veliko akvarijskih uspehov ti želim! :wink:
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a marjan57 dne 14 jan 2013 13:14

Ja, tudi jaz nisem hotel ničesar napisati s čimer bi želel vplivati na kogarkoli. Zapisal sem samo kakšne izkušnje imam in to je to. Vsak naj se sam odloči o uporabi. S tem tudi jaz zaključujem debato.
Tudi jaz vam vsem želim uspehov z akvariji oziroma njihovimi prebivalci :bounce:

Lep sneženi pozdrav z Gorenjske

Marjan
marjan57

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Kemijski forum