Nitaste alge ob zagonu akvarija

Vse o zaželjenih in nezaželjenih algah

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 06 jan 2006 17:00

Tvoj opis se popolnoma ujema z opisom alg, ki so bile največji problem v celotni zgodovini mojega ukvarjanja z morsko akvaristiko.

Pred kakšnimi 8 leti sem v Trstu kupil en grmiček, ker so mi bile zelo všeč. Najprej so nekaj mesecev rasle zelo pačasi, potem pa so začele rasti hitreje in od njih so odpadale posamezne nitke in z vsake je zrasel nov grmiček. Preden sem ugotovil , kaj se dogaja so poganjale na vseh kamnih in v vseh razpokah v kamnih.

Znebil sem se jih pred približno 4 leti, tako da sem v v kislini namakal vse kamne in zamenjal ves pesek.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Sc00By dne 06 jan 2006 17:01

Gorazd,

Po mojem bodo naši experti zahtevali sliko, zato jo kar pripravi počasi :lol:

LP
Uporabniški avatar
Sc00By

Št.: 671
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 06 jan 2006 17:02

Sedaj si me pa prestrašil!
Ima še kdo kašno podobno izkušnjo?
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 06 jan 2006 17:08

Ja, jaz sem dobil majhen hošček Miden's hair. Se ga je zelo težko znebit.

Slika
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 06 jan 2006 17:09

Jaz sem jih videl pri Bojanu. Na videz lepe. A kaj ko ti prerastejo vse mogoče.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 810

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 06 jan 2006 17:11

Gorazd Napisal/-a:Sedaj si me pa prestrašil!
Tudi če imaš te alge, katere so mene mučile, še ni razloga za pretirano skrb, dokler je en sam grmiček. Problem se razvije zelo počasi. Jaz sem bil skoraj celo leto vesel, da le rastejo, čeprav bolj počasi. Problem nastane takrat, ko se nitke zgostijo in začnejo odpadati kot kakšne dlake.

Sicer pa pa alga, o kateri govorim, po debelini nitk podobna špageti algam , s to razilko, da niso dolge kot špageti, ampak le kak cm , tako kot si ti napisal. So zelo trde , vendar se lahko upognejo (so fleksibilne). Barva je bila pri meni temno zelena, bolj temno zelena kot pri špageti algah. Podlage se dobro držijo, vendar jih s pinceto lahko odtrgaš od podlage.
Zadnjič spremenil Bojan, dne 06 jan 2006 17:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 06 jan 2006 17:13

TomazP Napisal/-a:Jaz sem jih videl pri Bojanu. Na videz lepe. A kaj ko ti prerastejo vse mogoče.
Imaš srečo, da si jih videl takrat, ko sem že vedel , da so problem. Nekaj let prej bi jih prav gotovo podaril.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Grega dne 05 mar 2006 13:00

a bi skrajšanje osvetlitve na 5h dnevno slabo vplivalo na organizme v mojem akvariju?
Uporabniški avatar
Grega

Št.: 737
Kraj: Slov.Konjice
Izkušnje: morska od 2005

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 05 mar 2006 13:21

GREGA Napisal/-a:a bi skrajšanje osvetlitve na 5h dnevno slabo vplivalo na organizme v mojem akvariju?

Kamen daj iz vode, mehansko odstrani večino alge in rastišče premaži z koncentiranim NaOH..

Uspeh je zagotovljen! Terminacija pa dokončna...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Grega dne 05 mar 2006 13:27

Kje pa dobim NaOH?
Uporabniški avatar
Grega

Št.: 737
Kraj: Slov.Konjice
Izkušnje: morska od 2005

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 05 mar 2006 13:32

Hmm.. Chemo, Mirko Polo ali podobno.. ampak ne vem kakšne imajo količine.
Povprašaj Andreja če ti lahko kaj zrihta...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 22 sep 2006 15:30

Meni so se začele razmnoževat zelene nitaste alge Chlorodesmis sp. (Maiden's Hair).
Kak se jih znebiti?
Kirurg se jih ne dotakne. Ali bodo samotarčki kaj uspešnejši v boju?
Sicer jih odstranjujem večje kepe s pinceto. Parametre vode mam vse na nivoju normale. Rast se je pospešila ob dvigovanju kH.
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 866
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a TomL dne 22 sep 2006 16:37

Tadej Napisal/-a:Parametre vode mam vse na nivoju normale.

tole ne bo držal. izmerjene morda že, a tale solata ne požene iz "nič". pa tudi o tem, kaj je na nivoju normale, bi se dal diskutirat. Za nekoga je komaj dovolj 0 za drugega pa je maksimum že 1,2,5,10,..., pa karkoli naj to že bo.

Če gre za klasične nitaste alge (in ne kakšne ciaobakterije), potem imaš nedvomno bogato vodo. Dejstvo, da testi ne izmerijo vsebnosti snovi, ni moč podvržti sklepanju, da je voda čista. Tvoje alge iz vode abrorbirajo potrebne snovi, "še preden" pridejo te snovi do testerja. :) Povedano drugače, alge popapajo fosfat kar sproti. :)

glede algo jedcev pa je bilo na forumu povedanega že veliko...samo poiskati je potrebno.

če se ne motim, imaš "utečen" sistem. Si dodal kakšen kamen, je prišlo do pogina organizmov, si pričel "ornk" hranit žvali...? nekje je razlog....samo zalept se je treba na šajbo pa gledat... in gledat... pa tuhtat... in sklepat...

pa še tole...ali imaš res navedeno algo ne vem...sicer pa za njo navajajo sledeče... It contains a toxic substance which deters herbivorous fish from eating it. Ko se je meni po ciklanju zaredila tale solata, ni pomagalo nič, dokler nisem vklopil odstranjevalca fosfatov. Trgal in žel sem vsak dan, pa razen mojih mokrih rok ni bilo nič drugače. Ribe tega sranja niso povohale, za samotarce nisem siguren, če pa že so absorbiral tole zelenjavo, pa jo je bilo občutno preveč za njih.
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 22 sep 2006 17:25

...absorbiral...

Lapsus, konzumiral :wink:

Sigurno je neko odstopanje od normale. Morda, se je nasičil kakšen odstranjevalec, kaj pa vem...

Sem pa opazil že nekaj časa nazaj tisto algo, s katero je imel probleme Bojan. Precej debela in kratke niti. No, jaz opažam, da se ta alga sicer razrašča, jo pa kirurgi obtrgujejo in je bolj švoh barve večina nitk je prozornih.
Sedaj pa problem glede tega... Rastejo mi samo na enem podstavku od korale. Tam jih ravno ne morem namazat z NaOH. Kakšne so alternative?[/code]
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549

Prejšnji

Vrni se na Alge