Halimeda opuntia

Vse o zaželjenih in nezaželjenih algah

Halimeda opuntia

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 16 dec 2004 21:52

Alga Halimeda uspeva v akvarijih, kjer imamo dovolj čisto vodo in se jo pogosto omenja kot indikator dobrih razmer v akvariju.

V mojem akvariju je omenjena alga do nedavnega rasla razmeroma počasi v zadnjem mesecu pa je pričela izredno hitro rasti in jo moram redčiti, ker bi mi dručače prerasla trde korale.

Na srečo je redčenje teh alg zelo enostavno opravilo.

Slika
Zadnjič spremenil Bojan, dne 31 jul 2005 13:45, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 17 dec 2004 17:18

A poznati su mi ti problemi!
Bojane, kada je režeš, da li to radiš van akvarija ili u akvariju? Čitala sam da je ona njezina sluz dosta otrovna za sve organizme pa je ja lijepo podrežem vani, isperem i tek onda vratim u akvarij!
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

Re: Alga - Halimeda

OdgovorNapisal/-a Dark dne 18 dec 2004 0:01

Bojan Napisal/-a:Alga Halimeda uspeva v akvarijih, kjer imamo dovolj čisto vodo in se jo pogosto omenja kot indikator dobrih razmer v akvariju.
Na srečo je redčenje teh alg zelo enostavno opravilo

Majčken košček Halimede mi je podaril Bojan in v akvarij sem jo dal 18 dni od postavitve. Košček je bil tako majhen, da sem nanj kar pozabil. Ko sem v vodo začel dodajati kalcij je začela bujno rasti in postala pravi grmiček. Ker mi je začela ovirati ostale korale sem se odločil, da jo zredčim. Na Sloreefu sem jo ponudil v dar, a brez odziva. Zato sem se odločil za redčenje in zavrgel večji del. A mi je kot kaže zamerila, saj je pobledel še ostanek, ki sem ga tudi zavrgel in ostal brez Halimede. Nakar sem izvedel, da alga zaradi neugodnih pogojev pobledi, vendar se lahko čez nekaj dni popravi. Odmrla je tedaj, ko začnejo odpadati pobledeli deli. Danes sem dobil novi košček, ki je po vnosu v akvarij tudi pobledel.
Halimedo bom gojil v svojem akvariju v manjših količinah tudi v prihodnje (je velik porabnik kalcija), saj je resnično indikator dobrih razmer v akvariju. V naravi sem jo videl v neizmernih količinah na koralnem grebenu na Kay Largu, Florida.
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Palota dne 19 dec 2004 5:38

Kakšno svetlobo potrebuje? LP
Uporabniški avatar
Palota

Št.: 398
Izkušnje: 20 let, morski 8 let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 19 dec 2004 12:41

palota Napisal/-a:Kakšno svetlobo potrebuje? LP

Moja Halimeda zelo lepo uspeva na mestu s precej svetlobe (15000 luksov), uspeva tudi na nekoliko bolj senčnih legah (5000 luksov). Po mojem mnenju Halimeda ni pretirano zahtevna glede svetlobnih razmer.

Osnovna značilnost Halimede je potreba po precejšnjih količinah kalcija in karbonatov (Ca in KH).
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Dark dne 19 dec 2004 13:07

Bojan je zapisal:
Osnovna značilnost Halimede je potreba po precejšnjih količinah kalcija in karbonatov (Ca in KH).

In pa seveda ostalih dobrih pogojev v akvariju!

Slika

V petek sem dal v akvarij novi košček Halimede, ki je bila popolnoma bela. Po enem dnevu je že povrnila večino zelene barve. To pot sem jo dal v akvariju na senčno stran. Naslednjič bom pri redčenju bolj previden.
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 21 dec 2004 13:25

Meni se halimeda pojavlja vsakih nekaj mesecev (vsaj toliko, da jo opazim). Zanimivo je, da se pojavlja na kamnu, ki je v mojem akvariju že 5 let. Prvič sem jo opazil šele po 3 letih. Problem je, da je vsakič pojedena in nikoli nima možnosti zrasti več kot 1-2 cm. Pa še vedno raste!
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 21 dec 2004 14:29

Halimeda je tako kot druge alge zelo trdoživa.. Raste in raste pa spet ne..
Včasih imamo v akvariju jedca alg, ki vse sproti očisti.. Ko pa spet pridejo ugodne razmere iz živega kamenja poženejo nenavadne alge..
Med njimi tudi Halimeda..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 21 dec 2004 15:18

Katere vrte rib ali drugih organizmov pa jedo Halimedo ?

V mojem akvariju moja dva kirurga takoj pojesta vsako algo, ki jo dam v akvarij, Halimede pa se niti ne dotakneta.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Gorazd dne 23 dec 2004 12:40

Videl še nisem, sumim pa Pikasoja.
Problem je verjetno v tem da jo prigrizne še takoj na začetku in je ne pusti niti malo zrasti.
Pred nekaj tedni sem dobil drugo vrsto(še nisem ugtovil katero) makro alge, ki pa zalo dobro uspeva in se Pikaso zanjo ne zmeni(vsaj ne toliko, da bi jo to motilo.
Uporabniški avatar
Gorazd

Št.: 418

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 21 jan 2005 17:42

Kako ste jo pritrdili na kamen, namreč nekaj sem je dobil v VF in sem jo zaenkrat le pritrdil z gumico.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549

OdgovorNapisal/-a Dark dne 21 jan 2005 23:34

Dinko van plati Napisal/-a:Kako ste jo pritrdili na kamen, namreč nekaj sem je dobil v VF in sem jo zaenkrat le pritrdil z gumico.

Sam Halimedo zataknem v kakšno luknjico v kamenju in se hitro zaraste.
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Dean dne 26 apr 2007 9:35

S tole algo jaz nisem bil prav zadovoljen. Resda je lepa in mi je bilo všeč kako lepo raste in se bohoti, vendar pa je en sam velik križ, ko jo želiš odstraniti. Kaj kmalu ti je zmožna prerast kamenje in je vsepovsod. Vsakokrat, ko ostane kakšen konček odžene znova. Poleg tega ima tudi koreninice, ki se zažrejo v pesek, kamenje in to je še dodaten problem.
Kot rečeno sem jo nekaj časa imel v svojem akvariju in samo sreča, da sem jo samo zataknil med dva kamenčka. V roku meseca dni je iz neškodljive vejice prerasla v zajten grmiček. Medtem, se ji je uspelo kar lepo zakoreniniti v enega izmed obeh kamnov, pognati kar lep koreninski sistem v pesku, naredila pravo zaporo za pretok za njo in odžirala kar lep del kh-ja in Ca-ja v mojem akvariju (OK, je piko akvarij, pa vendar, poraba kh-ja in Ca-ja se je v tem času podvojila)
Samo odstranjevanje je zahtevalo kar nekaj previdnosti, saj sem hotel biti prepričan, da ni ostala nobena koreninica v kamnu ali pesku in noben odlomljen delček.
Alga je res zanimiva, vendar brez naravnih sovražnikov, po moje, hitro postane nadloga.

Slika

Na zgornji sliki je lepo videti, kako mi je dobesedno zatirala modre Protopalythoe.
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 26 apr 2007 11:56

Nadloga nikakor ni, to je samo dokaz, da verjetno ni primerna za nano/piko akvarij.

Algo sem sam odstranil, ker jo je jedel lecosternon in ni izgledala ravno najbolje. Odstranjevanje je po mojih izkušnjah dokaj enostavno, če pač požene na novo jo ponovno odtrgaš. Drugače kot pri taxiformisu, kjer moraš kemično odstranjevati. Je pa trdoživa, to drži. Če recimo ostane samo en košček kje na pesku, tudi če izgleda bel, lahko v nekaj dneh požene nova 5cm dolga alga.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549

OdgovorNapisal/-a Dean dne 26 apr 2007 14:53

Ja res je, za v nano vsekakor ni.
Res je prav lušna algica in prav zato sem jo prinesel, kako pa ta v osnovi kalcij, vpliva na kirurgovo prebavo pa tudi jaz res nebi vedel.
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

Naslednji

Vrni se na Alge