"Špageti" alga (Chaetomorpha sp.)

Vse o zaželjenih in nezaželjenih algah

"Špageti" alga (Chaetomorpha sp.)

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 19 dec 2004 17:40

V sumpu sem poskusil gojiti že več vrst makroalg. Caulerpe vseh vrst so do sedaj rastle, vendar so začele tudi hitro propadati. Pri Caulerpah so obstojna samo stebla. Najbolje se obnese Chaetomorpha. Dobra lastnost te makroalge je tudi, da se ne prijema ter da nudi dobro skrivališče raznim drobnim živalim.

Slika
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 19 dec 2004 23:03

Sam sem preizkusil že več vrst Caulerp pa tudi Sargasum in še kaj..
Ko sme pred časom izvedel od Marka Vrabca, da je Chaetomorpha v Ameriki zelo popularna sem sklenil poizkusiti.
Algo sem namestil v svoj refugij kjer je dobesedno ponorela..
V refugiju imam težavo saj je osvetljen z preveč svetlobe in mi zaradi tega caulerpe rade propadejo. No za razliko od Calulerp ki rade rastejo po kemnaju naredijo korenine v pesek se napopajo na steklo.. itn.. Chaetomorpha plava v vodi in raste v vse smeri. Ko jo je potrebno odstraniti jo preprosto raztrgamo, ali odrežemo z škarjami. Ostanek alge normalno raste naprej.
Ugotovil sem, da na močni svetlobi raste bolj ravno, njena barva je bolj svetla, na zmerni svetlobi pa raste bolj zvito in je temnejše barve.
Kar pa je najboljše pri tej algi je to, da se ne zgodi kot pri Caulerpah da bi v zelo kratekm času porpadla cela kultura ter sprostila določene nezaželjene kemične spojine v akvarijsko vodo.
Drugače pa kot se vidi alga izgleda kot cca 1mm premera tanke zelene cevke.
Na močno svetlobi raste zelo hitro in v tednu dni se njen volumen več kot podvoji..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a BojanD dne 20 dec 2004 1:52

Teh nitastih zelenih alg iz rodu Chaetomorpha je veliko vrst, ki se razlikujejo med seboj med drugim tudi po okusnosti za herbivore (kirurge, ježke, polže...); po sliki sodeč gre za vrsto C. spiralis, ki je idealna vrsta alge za algni filter in se pogosto uporablja. Precej spominja na Cladophoro in Rhizoclonium, sorodne zelene nitaste alge. Zelo koristna zadeva za odstranjevanje fosfatov in nitratov iz vode.
Ker je sam še nimam, bo treba res malo na obiske :lol:
Uporabniški avatar
BojanD

Št.: 494
Izkušnje: akv. 44; morska 38 let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 20 dec 2004 1:57

Kdor prej pride prej melje..
Lahko pa čakaš, da pride mlin k tebi..
Prinesi kotačnike..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 22 dec 2004 18:31

Zaradi ozjemnega odziva v niti Alge->Halymenia objavljam podatek, da imam na "zalogi" veliko količino doma pridelane alge Chaetomorpha.
Danes jo bom dve veliki vedri odstopil Andreju v Koralo tako, da jo lahko dobite pri njemu.
Alge kirurgi ne jedo, je pa odlična alga za v refugij-algni filter. Za rast potrebuje močno do zmerno svetlobo. V tej algi najdejo dom mnogi manjši polži in mnoge manjše planktonske živalice..
Raste tudi v kotih...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 22 dec 2004 22:17

Ko bo akvarij pripravljen, se priporočam.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a TomL dne 05 dec 2005 0:29

Clownfish Napisal/-a:Zaradi ozjemnega odziva v niti Alge->Halymenia objavljam podatek, da imam na "zalogi" veliko količino doma pridelane alge Chaetomorpha.

če jo imaš še kaj, se postavim v vrsto... Pa tudi kakšna caulerpa bi mi prav prišla... Od kogarkoli...

LPT
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Stina dne 05 dec 2005 1:27

Ja kad sam bio kod Andreja i kupovao LR, sam je videl in zgrabil kosmiček!
Sad lahko znam od kud je potekla! :)
Uporabniški avatar
Stina

Št.: 662
Kraj: Zagreb/Hrvatska
Izkušnje: akv 8g., morska 6g.

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 05 dec 2005 1:46

TomL Napisal/-a:če jo imaš še kaj, se postavim v vrsto... Pa tudi kakšna caulerpa bi mi prav prišla... Od kogarkoli...LPT

Čeprav je bila prejšnja objava stara skoraj leto dni jo imam še nekaj..
Seveda se jo da dobiti za seme za nadaljno vzrejo..
Jo pa radi jedo vsi trije moji kirurgi..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a TomL dne 05 dec 2005 14:21

Clownfish Napisal/-a:Čeprav je bila prejšnja objava stara skoraj leto dni jo imam še nekaj..

zakaj bi forum delali nepregleden in ponavljali teme...tako sem pač kliknil tule, starosti oglasa navkljub...:)

Clownfish Napisal/-a:Seveda se jo da dobiti za seme za nadaljno vzrejo..
Jo pa radi jedo vsi trije moji kirurgi..

za seme jo tudi potrebujem...služila pa bo kot prehrana kirurgu...pošljem zs
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 05 dec 2005 15:51

TomL Napisal/-a: Pa tudi kakšna caulerpa bi mi prav prišla... Od kogarkoli...
Pri meni lahko trenutno dobiš kar precej Caulerpe, ker bom odstranil vse zaradi projekta refugij za nevretenčarje, ki se hranijo s fitoplanktonom.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 05 dec 2005 15:52

TomL Napisal/-a:če jo imaš še kaj, se postavim v vrsto... Pa tudi kakšna caulerpa bi mi prav prišla... Od kogarkoli...

LPT

Caulerpo ti lahko jaz zrihtam. Mam enga kolega iz Lendave, ki jo večkrat na leto zmeče v koš na kile (cele polne vedre ima). Je pa Caulerpa z zelo dolgimi listi do 30 cm. Pri njem rase kot nora. Imam jo tudi jaz nekaj doma ali ni tako košata kot pri njem. Sicer pa imam jaz manj nitratov kot on (zdaj se bo odločil za celotno predelavo svojega akvarija in bo vso caulerpo zmetal stran - ena vedra je moja).
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 866
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 05 dec 2005 18:20

Tadej Napisal/-a:zelo dolgimi listi do 30 cm
:scratch:
Koliko Caulerpe bomo še vzgojili, preden jo bomo znali deliti na filoide, rizoide in kavloide :?:
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Fast dne 05 dec 2005 18:56

Dinko van plati Napisal/-a:
Tadej Napisal/-a:zelo dolgimi listi do 30 cm
:scratch:
Koliko Caulerpe bomo še vzgojili, preden jo bomo znali deliti na filoide, rizoide in kavloide :?:

Kaj pa je to?

Nismo vsi biologi in ni bistvenega pomena pri vzgoji Caulerpe, da znamo poimenovati dele alge, da jo gojimo :lol: .
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 05 dec 2005 21:27

Tudi jaz nisem biolog, še nekaj časa ne bom. Ampak to je vendar splošna izobrazba :read2: .

Pa poglejmo primer na ribah: prsne noge, trebušne noge, hrbtne noge repna noga - a nito malo čudno. Prav tako kot riba nima nog, alge nimajo listov.

Sicer pa nisem tu, da bi težil.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

Naslednji

Vrni se na Alge