Vzdrževanje odsevnikov

Vzdrževanje odsevnikov

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 27 jan 2006 1:11

Po po pol-letni uporabi odsevnikov je že potrebno čiščenje le teh.
Ob praktični uporabi sem opazil, da se prašno barvana držala s katerimi je odsevnik pričvrščen na cev zacvrejo na cev.

Ob demontaži je potrebno previdno razmakniti najprej eno nato pa še drugo stran držala, da se le to odlepi od cevi. Nato počasi odstranimo odsevnik.

Opazimo, da so na odsevniku madeži nastali zaradi umazanije, praha in seveda špricanja vode. Največkrat gre za vodni kamen in posušeno sol.

Priporočeno je, da odsevnike postavimo v banjo in jih z toplo vodo speremo - stuširamo.
Tako odstranimo večino umazanije, stopimo tudi slane obloge.

Če slane obloge kjer so kondenzirani kristalčki soli brišemo z mokro ali suho krpo bomo odrgnili zgornjo zaščitno plast laka na odsevnikih.
Posledica so vidne raze na zaščitnem laku nad odsevno površino odsevnika.
Zato se priporoča "tuširanje"

Obloge apnenca po tuširanju preprosto odstranimo z vlažno krpo namočeno v blago raztopino Wc-net-a ali podobno čistilo, ki raztaplja vodni kamen. Lahko uporabimo tudi kis ali blago raztopino solne kisline.
(uporabljamo rokavice)

Po čiščenju proti kamnu odsevnike ponovno stuširamo z toplo vodo in obrišemo. Morebitne madeže zaradi posušenih kapljic na odsevni površini odstranimo z vlažno krpo ali čistilom za stekla.

Pred ponovno montažo doro obrišem tudi cevi.

Odsevnike počasi nataknemo nazaj na cevi tako, da preveč hitro ne skočijo na cev. No kljub testiranjem mi še nobena cev ni "odletela" vendarle previdnost ni odveč....

Včasih se zgodi, da matica oz vijak, ki držita držalo na odsevniku popustita. Tako je potrebno na novo močneje privijačiti matic na vijak. Predvidevam, da bi proti temu pomagala kaplica laka za nohte na vsaki matici.

Z takšnim rednim in pazlivim čiščenjem nam bodo odsevniki dolgo služili!
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 27 jan 2006 10:16

Pri meni so se pojavile rjave "obloge", in jih tudi krtača ni spravila dol.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 27 jan 2006 10:36

romunov Napisal/-a:Pri meni so se pojavile rjave "obloge", in jih tudi krtača ni spravila dol.

Če imaš odsevnike PRO Line in je prišlo do teh rjavih oblog, ki jih z omenjenim postopkom čiščenja ne moreš odstraniti bo potrebno vprašati proizvajalca kaj narediti.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8771
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 28 jan 2006 15:24

romunov Napisal/-a:Pri meni so se pojavile rjave "obloge", in jih tudi krtača ni spravila dol.

Roman, ti imaš še tanjše prototipske odsevnike. Žal so imeli neustrezno 3 komponento, ki ni bila UV obstojna.

Težave so bile odstranjene. Vsem, ki so imeli težave s tem, sem jim upošteval kompleten vplačan znesek pri novih PRO Line odsevnikih. To velja tudi za tebe. Mislim, da je to zelo fer, kljub temu, da bi med tem časom običajne odsevnike moral že zamenjati.

Če se boš odločil za menjavo boš sporočil. Časovno pa nisi vezan. :)

Lep pozdrav

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 810

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 28 jan 2006 16:44

Hvala za ponudbo. Ko se odločim menjati, se itak slišiva. :)
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

Vrni se na Reflekta