Pestrost T5 cevi za morsko akvaristiko

Pestrost T5 cevi za morsko akvaristiko

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 11 sep 2005 18:44

Še nekaj let nazaj je bilo težko dobiti ustrezne T5 cevi za koralni akvarij. Pri T8 je sicer bila izbira precej boljša vendar zaradi svojih lastnosti niso ravno idealne cevi za koralni akvarij. Sedaj je stanje popolnoma drugačno. Dejansko se da oblikovati pravo barvno razmerje, kar pa vpliva tudi na same barve koral.

En posrečen primer kombinacije cevi, kjer je spekter svetlobe zelo poln:
Slika

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 810
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 sep 2005 19:02

Res je . Izbira primernih T5 cevi za morsko akvaristiko v Sloveniji je sedaj zelo velika , saj lahko dobimo T5 cevi ATI, Osram in Sylvania. Zlasti Sylvania Aquastar 10000 K je nekaj povsem novega na slovenskem tržišču. S svojo rdečkasto barvo precej poudari rdeče in vijoličaste barve koral.

Osebno za svoj akvarij načrtujem sledečo kombinacijo T5 luči:

ATI Blue plus
Osram 860
ATI blue plus
ATI Aqua Blue special
ATI Blue plus
Sylvania Aquastar 10000 K
ATI Blue plus
Osram 860

Namesto ATI Blue plus bi lahko uporabljal tudi Sylvania Coralstar. Tomaž, ali si opazil kako razliko med tema dvema modeloma?

Ali je kakšna vidna razlika med Osram 860 in Osram 865 ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Roman dne 11 sep 2005 19:14

Bojan Napisal/-a:Ali je kakšna vidna razlika med Osram 860 in Osram 865 ?
Če se ne motim je Osram zamenjal oznake in gre v zgornjem primeru za isto žarnico.
Uporabniški avatar
Roman

Št.: 194
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 11 sep 2005 19:34

Res je. Osram 860 je bila vedno 6500K in so šele pred kratkim popravili oznako.

Vizualne razlike med ATI Blue plus in Sylvanijo Coral star ni opazit s prostim očesom.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

OdgovorNapisal/-a TomL dne 11 sep 2005 20:07

TomazP Napisal/-a:Vizualne razlike med ATI Blue plus in Sylvanijo Coral star ni opazit s prostim očesom.

Po trotedenski uporabi žarnice sylvania sem se malce naveličal vijoličaste barve, ki jo oddaja ta žarnica.

Imel sem sledeči vrstni red

ATI Blue Plus
SYLVANIA
ATI Blue Plus
ATI Blue Spezial

Sylvania poudari rdeče/vijoličaste barve koral, vendar sem se danes ponovno poigraval z nastavitvami žarnic in namesto sylvanie ponovno montiral osram 865. Ugotovil sem, da mi je svetloba v kombinaciji z osramom namesto sylvanie bolj pri srcu. Prej mi je delaovalo nekako preveč rdeče-vijolično...

Vendar pa mislim, da je celoten vtis odvisen tudi od barv koral v akvariju. V kolikor bo v akvariju polno svetlih koral zelenkaste, rumenkaste,...bodo žarnice s takšnim spektrom dobrodošle, v primeru, da pa imaš v akvariju že več koral rdečkaste in vijoličaste barve, poleg tega pa še vidno živo kamenje poraščeno z koralinskimi algami, potem bo učinek te žarnice vprašljiv. Vsaj meni osebno takšne kombinacije niso več všeč ampak imam rajši akvarije polne svetlih barv. Se mi zdi da je podoben učinek kot pri hiši z velikimi ali majhnimi okni. Zelo všeč mi je tako akvarij clownfisha, kjer resnično dobiš občutek, da je izredno veliko svetlobe in lepih barv.

Če pa bi imel možnost 5 cevi za svoij 180 l akvarij, bi se odločil za kombinacijo 3x ATI Blue Plus, 1x Osram in 1x Sylvania.

LPT
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 sep 2005 21:00

TomL Napisal/-a:Če pa bi imel možnost 5 cevi za svoij 180 l akvarij, bi se odločil za kombinacijo 3x ATI Blue Plus, 1x Osram in 1x Sylvania.

Ali imaš v mislih Sylvania Aquastar 10000K ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a TomL dne 11 sep 2005 21:19

Bojan Napisal/-a:Ali imaš v mislih Sylvania Aquastar 10000K ?

JA...celoten prispevek je namenjen aquastar žarnici.
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 sep 2005 21:23

TomL Napisal/-a:JA...celoten prispevek je namenjen aquastar žarnici.
No , potem imaš podoben okus za barve kot jaz.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 17 sep 2005 15:10

Nekaterim je všeč, drugim ne. Zato pa je možnost, da se napravi ustrezna kombinacija.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

OdgovorNapisal/-a bluereef dne 17 sep 2005 17:20

Koliko ja znam ATI ima patentiranu svoju blue plus lampu i taj patent je zasticen internacionalno pa me interesira od kuda vam podatak da je ATI blue plus i Sylvania Coral star ista lampa?
bluereef

Št.: 123
Kraj: Rab,Hrvatska

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 sep 2005 17:34

bluereef Napisal/-a:Koliko ja znam ATI ima patentiranu svoju blue plus lampu i taj patent je zasticen internacionalno
Kaj pa je vsebina patenta ?

bluereef Napisal/-a:pa me interesira od kuda vam podatak da je ATI blue plus i Sylvania Coral star ista lampa?
Mislim , da smo govorili le o tem , da na oko ni opaziti nobene razlike med ATI blue plus in Sylvania Coral. Je pa po mojem mnenju možno, da gre za isto žarnico. ATI je, kolikor je meni poznano, premajhno podjetje, da bi lahko samo proizvajalo žarnice.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a bluereef dne 17 sep 2005 17:59

Tako je skoro nitko od tih malih proizvodaca ne proizvodi svoje lampe jer je to nepotrebno posto vec postoje tvornice za tu namijenu.
ATI lampe dolaze iz iste tvornice od kuda i D&D lampe sa time sto ATI ima patentirano omijer fosfora u lampi,ako se ne varam ATI blueplus ima omijer 60 naprema 40 a D&D 50 naprema 50 .
ATI je vodeca svijetska firma u kvaliteti lampi za T5 rasvijetu,bilo bi vrlo glupo da je patentirao svoju blue plus lampu,a naravno i nemoguce,ako vec postoji identicna lampa,sylvania coral star koja je vjerujem isto patentirana i zasticena.
bluereef

Št.: 123
Kraj: Rab,Hrvatska

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 17 sep 2005 18:24

bluereef Napisal/-a:ATI je vodeca svijetska firma u kvaliteti lampi za T5 rasvijetu,bilo bi vrlo glupo da je patentirao svoju blue plus lampu,a naravno i nemoguce,ako vec postoji identicna lampa,sylvania coral star koja je vjerujem isto patentirana i zasticena.
Seveda ni mogoče patentirati nekaj , kar je že patentirano. No, za nas morske akvariste je pomembna krivulja svetlobnega spektra in skupni svetlobni tok (lumni). Krivulja svetlobnega spektra je pri boljših žarnicah podana, pa se lahko naredi primerjavo.

Osebno nimam izkušenj s Sylvania Coralstar, ATI blue plus pa imam in ocenjujem , da je dobra žarnica. Po moji oceni je ATI blue plus podobna (mogoče tudi enaka) Osram 67, ki je tudi dobra žarnica.

Vsekakor bi bilo zelo zanimivo narediti natančno primerjavo svetlobnih spektrov. Tomaž je vizualno ocenil , da sta Sylvania Coralstar in ATI blue plus zelo podobni, kar pomeni, da imata zelo podoben spekter svetlobe. Osebno bi bil najbolj vesel, če bi se pokazalo, da nista povsem enaki in da gre za drobne razlike v spektru. Sem pristaš teorije, da je potrebno imeti tem bolj zvezen spekter in tega najlažje dobimo s kombinacijo malo različnih žarnic. V tem primeru bi bila kombinacija Sylvania Coralstar in ATI blue plus tisto, za kar bi se jaz odloči. Seveda bi dodal še nekaj žarnic s spektrom bližje dnevni svetlobi.

Primer za moj akvarij

ATI Blue plus
Osram 865
Sylvania Coralstar
ATI Aqua Blue special
ATI Blue plus
Sylvania Aquastar 10000 K
Sylvania Coralstar
Osram 865
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a TimberHoffWandy dne 14 feb 2007 10:56

Aqua Medic Reef White 10.000K, Aqua Medic Reef White 15.000K, Aqua Medic Reef Blue.
Ali je katera od teh žarnic primerljiva z ATI blue plus in ATI blue special? Mililo je že malce več kot leto dni uporabe žarnic in bo potrebna menjava.
Uporabniški avatar
TimberHoffWandy

Št.: 684
Kraj: Kranj
Izkušnje: od 2002 =>

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 nov 2007 22:26

Trenutno uporabljam sledeči razpored cevi:

ATI Blue plus - modra
Narva 965 - dnevni spekter
Sylvania Coralstar - modra
ATI AquaBlue - mešana dnevni spekter+ modra
Sylvania Aquastar 10000 K - mešana