Moj akvarij – Sixa – 250x65x70 – 1000L

Opisi, ciklanje in ostali zanimivi dogodki iz akvarijev naših članov

Moj akvarij – Sixa – 250x65x70 – 1000L

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 15 dec 2017 3:17

Pozdravljeni,
Po dolgotrajnem prebiranju foruma in pridobivanju teoretičnega znanja, je napočil čas za praktični preizkus. :D
Trenutno sem v fazi polnjenja akvarija z RO vodo in ker me čaka še precej dela, časa pa v družinskem življenju primankuje, je planiran zagon akvarija v naslednjem mesecu.
Želja je vzpostaviti košček koralnega življenja, kjer bi domovale v večini LPS korale z manjšim dodatkom SPS kamenjakov in seveda nekaj prostora se bo našlo še za kakšen mix zoanthusov. Seveda bodo svoj dom našle tudi ribe. Meni osebno se manjše ali jatne ribice zelo dopadejo, kot recimo Anthiasi, Chromisi,Kardinalke,...pa tudi kakšnega Nasota ali Japonicusa se neb branil od večjih predstavnikov :) .
Glede vzdrževanja sistema, poizkusil si bom zadevo poenostaviti kolikor bo mogoče, menjava vode 5% tedensko na začetku, ko bo sistem »dozorel« planiram menjave raztegniti na 2 tedna. Dodajanje elementov preko peristaltike, na začetku dvokomponentna Balling metoda (pečena soda in CaCl »živilske kakovosti«= tudi cenovno verjetno najcenejša opcija), ko bo čas pokazal dodam še Mg. Testiranja bom izvajal z RedSea in Salifert testerji.
Akvarij je napolnjen z osnovno RedSea soljo, nadaljne menjave bom delal z RedSea Coral Pro soljo (ima nekoliko višje vrednosti primešanih elementov).
Sump je še v planu in ga bom dal izdelati v sledečem mesecu...na to temo bom potreboval še kakšen nasvet v prihodnjih dneh :roll: ...

Za skimanje vode bo poskrbel Tunze 9430DC, za povratek vode iz sumpa v akvarij bo pa zadolžena črpalka AquaMedic 5.1.

Osvetlitev je DIY izvedbe, saj je želja po zaprtem akvariju, zaradi izhlapevanja vode.
Vgajenih je 8x T5 54W svetilk in 2x 70W led modula GHL Lightbar2 Deep Acitnic.
Sestava alu okvirja :
Slika

Led modula:
Slika

Testiranje :bom:
Slika

Pokrov bo narejen iz 10mm Forex-a, vendar se še nisem odločil glede hlajenja..pasivno oz aktivno....moram še malo potestirati, zadeva se kar segreje.

Glede na to, da bo vse skupaj izdelano iz Forex-a, sem moral za začetek sestaviti napravco za »toplo krivljenje« materiala.
Žica dela čudeže :D .

In malo treninga ni škodilo :D
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Naslednjič pa naprej :)
Uporabniški avatar
Sixa

Št.: 43
Kraj: Ljubljana

Re: Moj akvarij – Sixa – 250x65x70 – 1000L

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 15 dec 2017 3:36

Bi pa prosil še za informacijo vezave toroida za Tunze stream 6000 črpalko.
Sem že dobil koristne nasvete pod rubriko »mali oglasi« s strani Clownfish-a in glede na to, da je zadeva prerasla v elektro težavo :D , prestavljam problematiko v to nit.
Hvala Clownfish za info, namreč po podani informaciji, da original Tunze napajalnik da ven AC napetost, sem se raje odločil za investicijo 20 eur in kupil toroid 2x19V 100VA...kot je bilo že nekje na forumu omenjeno, višek moči toroida ni problem, zato sem med izbiro 50VA in 100VA vzel slednjega.

Danes se mi je pa pojavila dilema, morda zanemarljiva vendar vseeno raje prej vprašam, preden priklopim...
Tunze napajalnik:
Sklepam, da je črna žica "nula", saj v kolikor testiram črna-modra ali črna-rjava, dobim enako vrednost okoli 14V.
Slika

Ko pa testiram rjava-modra pa dobim podvojeno vrednost – 28V. Torej sta to verjetno »fazi« in črna je skupna »nula«.
Slika

Totoid:
V kolikor dam skupaj temno in svetlo zeleno dobim ponovno skupno "nulo" in ko pomerim preostali 2 žici, dobim vrednost 21V na vsaki, kar je ok.
Slika

No tukaj pa nastane dilema :roll: . Zakaj pa na toroidu ne pokaže podvojene vrednosti, ko pomerim preostali 2 žici? Recimo 42V? A je potem vseeno prav, da preostali 2 žici na toroidu priklopim z rjavo in modro na konektorju od Tunze ločeno (fazi) in črno od Tunze z zelenima skupaj (nula)? :?
Slika
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 15 dec 2017 11:42

Tunze trafo že ima "srednji odcep" torej je to eno navitje potem pa še drugo in sta žici za konec enega in začetek drugega zvezani skupaj tako da imaš navzven samo tri žice.
Torej eno za začetek enega navitja, drugo za konec prvega in začetek drugega ter potem še tretjo žico kjer je konec drugega navitja.

Na novem trafotu pa imaš trenutno 4 žice saj sta dva fizično ločena navitja.
Torej moreš vzeti konec prvega navitja in ga povezati z začetkom drugega in imaš ta "srednji odcep" ali "nulo".

Vseeno ko to narediš moraš na drugih dveh preostalih žicah dobiti tam 2kratno AC napetost torej v tvojem primeru 42V

Ni pa isto ali povežeš skupaj začetek prvega navitja in začetek drugega navitja. V tem primeru dobiš dva paralelna navitja in na preostalima dvema žica bi moral imeti 0V in ne 42V

Vsaj zdi se mi, da je tako - sem malo že ven iz tega tako, da moraš sam potestirat!

L.P.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8742
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 15 dec 2017 23:36

Simpl :D , ko ti nekdo pove :)

Ja res je, kot si predlagal, "nula" je prva žica prvega navitja in druga drugega navitja. Tako mi je pokazalo 2x vrednost pri meritvi preostalih žic. Priklopljeno in deluje b.p. Pivo v dobrem :wink:
Slika
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 02 jan 2018 1:58

Očitno sem bil v minulem letu kar priden :D ...pod smrekco so se znašle štiri 25kg škatle...
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

in sestavljen mozaik v treh minutah, sam še zafugiram pa je :D ... no ja, zaenkrat še nisem čist prepričan kako bom izvedel scape...
Verjetno bom na desni začel z najvišjo točko in končal na levi z najnižjo...vmes bom postavil amforo - hiško za zoanthuse :lol: , da se zadeva malo "razbije".
Slika
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a jurs dne 02 jan 2018 14:44

kje si pa kupil kamenje?
jurs

Št.: 17
Kraj: Velenje
Izkušnje: akv 14let, morska 4

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 02 jan 2018 21:58

Nizozemska. Pri nas bi ti ga verjetno lahko dobavila Andrej (Korala) ali pa Mikhail (Akvantika). Bi moral povprasati.
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 03 jan 2018 0:10

Ravno pripravljam prostor za osmozo v omarici in bi mi prav prišel L konektor, kot na sliki spodaj. Morda kdo ve, kje bi se to pri nas dalo kupiti?
Slika
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a Isshino dne 03 jan 2018 19:24

Hypex Lesce ali kaki lokalni mojster ki se ukvarja s pnevmatiko.
Uporabniški avatar
Isshino

Št.: 721
Kraj: Ajdovščina
Izkušnje: 30 let, morska 25 let

OdgovorNapisal/-a Franjo dne 03 jan 2018 21:56

Pozdravljen
To dobiš v podjetju H+P Center d.o.o., Ljubljana, Brnčičeva ulica 13, 1231 Ljubljana-Črnuče

Franjo
Uporabniški avatar
Franjo

Št.: 142
Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 04 jan 2018 23:07

Hvala obema za info.
H+P mi je blizje in kot je videti ima celotno ponudbo John Guest spojnikov. Grem ju3 preverit zalogo.
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 18 feb 2018 2:08

Dober mesec je na okoli in nekaj malega je narejenega...
@Franjo, sem obiskal H+P, imajo kar pestro ponudbo JohnGuest konektorjev in ugodno cev za izhodno vodo osmoze.
Scape je narejen. Porabljeno 65Kg kamenja in cca 3Kg Aquaforest stone fix lepila.

Zlepljeni segmenti:
rsz_1rsz_1img-21633.jpg

rsz_img-2164.jpg

rsz_img-2196.jpg

Končna postavitev...vsaj zaenkrat :) Slike so pa na žalost slabe, kaj boljšega mi ni ratalo :roll:
rsz_img_1443.jpg

rsz_img_1444.jpg

rsz_img_1445.jpg

In pa sump, katerega moram še urediti...iztok/preliv je narejen iz 32mm cevi in je "dead silent" po cca. 15 min igranja. Delovanje je odlično opisano v niti uporabnika Juice-a. :wink:
rsz_img-2207.jpg
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 18 feb 2018 23:40

Odlično,

Kar hrabro naprej!
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8742
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Sixa dne 10 jun 2018 23:47

Po dolgem času, za osvežitev niti :D
Ciklanje akvarija se je zaključilo brez večjih težav. Na začetku sem štartal ciklanje z namakanjem škampa, kar pa samega štarta ni uspel zagnati, vsaj v meri, da bi lahko izmeril delež amonniaka z salifert testerjem oziroma, da bi pognala kakšna alga. Ker se 2 meseca ni nič zgodilo, razen postopnega poviševanja nitrata in komaj izmerljivega fosfata, sem preselil organizme iz nano akvarija, kasneje pa še klovenčka. Naposled so le začele poganjati zelene nitaste alge in kaj kmalu prekrile kamenje in zadnje steklo, katero ni bilo čiščeno. Po cca mesecu je raven nitrata padla iz +20ppm na slabih 10ppm. Ker so alge začele frčati po akvariju sem jih ročno odstranil preko natege. Morda kot zanimivost, po odstranitvi alg je PH padel iz cca 8,3 na 7,3 do 7,6 (niha) in prav tako ORP iz 350 na 250. ORP me niti ne skrbi, PH se pa nikakor ne dvigne iz povprečja 7,4. Ravno tako pa v refugiju nikakor nočejo poganjat cheto alge...Sem poizkusil regulirat pretok od 300L pa do 2000L/h, čas osvetlitve od par ur do 24ur pa nobene razlike, le neke rjave alge rastejo preko cheto in po steklu. No, kakor koli, bo čas pokazal svoje in kot zadnja nadloga do sedaj, so me pred tednom obiskale ciano prijateljice, katere pa pridno odstranjujem oz se je pojav zelo omejil po skrajšanju časa in jakosti osvetlitve ter vrečke oglja v pasivnem načinu. Prav tako sem zmrznjeno hrano začel izpirati v RO vodi pred hranjenjem.
Klub vsemu se korale lepo odpirajo in kot zgleda jim nič ne manjka in ker sem ravno zdrgnil zadnjo šipo, sem naredil še 2 fotki današnjega stanja :D .
Priponke
rsz_12.jpg
rsz_61.jpg
Uporabniški avatar
Sixa

OdgovorNapisal/-a Malix dne 12 jun 2018 8:52

Čudovito, le tako naprej.
Tudi pri meni je na zažetku amfora predstavljala center akvarija, nato sem auascape gradil okoli nje.
Sedaj je skrivališče za večino ribic, na ustju amfore sta si svoj doma našli dve anemoni.
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

Vrni se na Dnevniki naših akvarijev