Moj akvarij - Juice - 130x50x50 - 325L

Opisi, ciklanje in ostali zanimivi dogodki iz akvarijev naših članov

Moj akvarij - Juice - 130x50x50 - 325L

OdgovorNapisal/-a juice dne 24 jan 2011 12:01

Lep pozdrav!

Vstopam v svet morske akvaristike. Mislim, da sem že zasvojen s slano vodo in imam občutek, da stopam skozi vrata, ki dovoljujejo prehod samo v eno smer. Izkušenj, kar se morskih akvarijev tiče, pravzaprav nimam nič, nekaj malega izkušenj iz sladkovodne rastlinske akvaristike. Večino vsega, kar sem do zdaj izvedel o morski akvaristiki in kar mislim, da vem, sem prebral na tem forumu.
Upam, da mi bo vaše izkušnje uspelo uspešno prenesti v moj projekt. Upam tudi, da bodo kalvarije z algami, ciano b. in podobnimi nadlogami kratkotrajne in hkrati poučne za vse.

Torej, spodaj je nekaj skic, kako bo sistem postavljen v prostor. V bistvu gre za kotno postavitev v jedilnici, ki se odpre v dnevno sobo, ki je neposredno nasproti akvariju. Takoj ob jedilni mizi so vrata na balkon. Desno od akvarija pa je kuhinja.

a.jpg
a.jpg (110.89 KIB) Videno 9739 krat

Pri tej postavitvi je tudi že vgrajena klima idealno postavljena. Tudi prezračevanje zraka v zbiralniku je pri tej postavitvi najlažje urediti z montažo zračnika skozi zid.
b.jpg
b.jpg (15.71 KIB) Videno 9739 krat

Ta postavitev med vsemi možnimi variantami omogoča najboljši kompromis med estetiko in praktičnostjo, vsekakor pa je akvarij na tem mestu najbolj skrit pred direktno sončno svetlobo. Pomemben faktor je tudi hrup, ki ga mora biti v prostoru čim manj, zato bi rad omarico nekako zvočno izoliral. Na tej poziciji tudi miza tako nekaj zvoka razbije. Želim si namreč: not quiet, but silent system!?
Aja, pa žena tudi sprašuje, kako vsa ta voda smrdi :) Kaj naj ji rečem?

Kaj bo notri?
Nekako se nagibam bolj k ribjemu akvariju in posledično tudi korale ne bodo ravno ta najbolj zahtevne. Kljub temu bi poleg mehkih koral, kasneje le poizkušal s kakšnimi LPS in SPS koralami.

Svetloba?

Iz tega razloga nekako ciljam na ATI sunpower varianto 6x54 (odprt akvarij) ali podobna izvedba pri Reflekti (pokrit akvarij). Predvsem bi se rad izognil 'krsta' efektu z ogromnim debelim pokrovom, opremljenim z rolls royce turbo hladilnimi ventilatorji:)

Valovi?
Hmm, najverjetneje vortech + kakšna pumpa za 'tokove'. Povratna črpalka cca 1000-1500l/h v kombinaciji z 'coast to coast - Calfo' prelivom. Za tak način sem se odločil, ker omogoča 'silent' pretok vode in hkrati veliko varnost pred poplavami v primeru zamašitve ene od cevi. Tudi površinsko posnemanje vode je pri takem načinu preliva najbolj učinkovito.

Skimer?
TIH in učinkovit. A so ga že naredili?
Najverjetneje bi začel z Berlinsko metodo. Kakšno drugo mnenje in razlogi?

Zbiralnik - sump?
Po tem, kar vidim, kaj vse se skriva v vaših omarah pod akvariji, me je že zdaj strah. Kljub temu 'refugij' bo. Celotna spodnja posoda max 100l. Danes smo dobili obisk in sem malo pokazal skice. Sledil je komentar: A, super omarica pod akvarijem, bo lahko dala žena kaj notri! Ja, seveda ;) Zagotovo pa bo notri tri prekatna posoda: prekat s skimerjem, potem prekat s povratno črpalko in še refugij.

Še vprašanje za izdelavo preliva oz. izbire povratne črpalke. Katero izbrati za ta volumen akvarija (cca 300l)? Zanima me osnovni nivo gladine glede na rob akvarija, je 3 cm dovolj? Koliko pade nivo gladine v prelivu glede na osnovni nivo vode v akvariju pri vzpostavljeni nategi?
Za lažjo predstavo glej skice:
d.jpg
d.jpg (23.75 KIB) Videno 9739 krat

Luknje v overflowu so 4. Tri za pretok v sump in ena za povratno črpalko, skoznik fi 25mm.
Od tistih treh za odtok iz ogledne posode sem si zamislil sledeče dimenzije skoznikov:
-full siphon: fi 32mm
-open channel: fi 25mm
-emergency: fi 25mm

c.jpg
c.jpg (32.64 KIB) Videno 9739 krat

e.jpg
e.jpg (32.03 KIB) Videno 9739 krat

Ta preliv je povzet iz tega linka:
http://www.beananimal.com/projects/sile ... ystem.aspx
Nekdo na forumu ga je že omenjal.

Ima že kdo izkušnje s takim prelivom?

Forum berem že kar nekaj mesecev in sigurno ste kaj od mojih vprašanj že predebatirali. Ampak stvari je preveč, da bi vse takoj našel in dobil odgovor. Kljub temu se zanašam na vašo pomoč in sodelovanje v moji niti. Zato sprejemam kakršnekoli nasvete, ideje in komentarje.

Hvala za odgovore že vnaprej in lep pozdrav, Jože
juice

Št.: 111
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: morska od 2011

Re: Moj akvarij - Juice - 130x50x50 - 325L

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 24 jan 2011 13:43

Pozdravljen!!

Za prvo objavo kar kompleksna vprašanja!
Vzpodbuden je tudi podatek da si prebral že veliko diskusij!

Pomemben faktor je tudi hrup, ki ga mora biti v prostoru čim manj, zato bi rad omarico nekako zvočno izoliral. Na tej poziciji tudi miza tako nekaj zvoka razbije. Želim si namreč: not quiet, but silent system!?

z primernim izborom opreme, izvedbo spodnje omarice je hrup lahko skoraj nezaznaven..

Aja, pa žena tudi sprašuje, kako vsa ta voda smrdi :) Kaj naj ji rečem?

Voda ne smrdi. Edini stranski učinek akvarija je priejten svež vonj po morju..
smrdelo bo le ko boš čistil usedlino v penilniku. To pa lahko opraviš tudi v wc-ju enkrat tedensko.
Dodatno lahko spelješ zunanji zrak v penilnik in tudi zrak iz penilnika nazaj ven. Tako ne more res nič smrdeti..

računaj na izhlapevanje tam od 2-4 mogoče celo 5 L na 24h ta dodatna vlaga se bo kopičila v stanovanju tako da se zna zgoditi da bo kje zaradi tega malce preveč vlažno..

Iz tega razloga nekako ciljam na ATI sunpower varianto 6x54 (odprt akvarij) ali podobna izvedba pri Reflekti (pokrit akvarij). Predvsem bi se rad izognil 'krsta' efektu z ogromnim debelim pokrovom, opremljenim z rolls royce turbo hladilnimi ventilatorji:)

priporočam Reflekto in njihov viseči reflektor pm3

http://reflekta.com/index.php/Reflektorji/Reflektor-PM3.html

Gre za vrhunski izdelek. Tudi cena je povsem konkurenčna.
Ker ima vgrajeno aktivno hlajenje cevi, da te delujejo na optimalni temperaturi kjer je tudi izkoristek le teh optimalen, dodatno je pod njimi vgrajen še pleksi, ki preprečuje mazanje cevi in odsevnikov.
Končen efekt je tak, da se sam akvarij precej manj greje kot pri drugih "odprtih" izvedbah.

O kvaliteti in izkušnjah z tem svetilom pa lahko dobiš na našem forumu porecej zelo pozitivnih izkušenj.
Tudi precej naših uporabnikov uporablja prav tak reflektor.
in vsake toliko lahko kakšnega tudi kupiš iz druge roke preko malih oglasov..

Hmm, najverjetneje vortech + kakšna pumpa za 'tokove'.

vortech je ok.. vseeno pri vortech-u ne moreš črpalke usmerjati v določeno smer.
kot sem seznanjen je ravno te dni prva ta črpalka prišla tudi v našo deželo (Andrejsk)

Povratna črpalka cca 1000-1500l/h

to je Ok..

v kombinaciji z 'coast to coast - Calfo' prelivom. Za tak način sem se odločil, ker omogoča 'silent' pretok vode in hkrati veliko varnost pred poplavami v primeru zamašitve ene od cevi. Tudi površinsko posnemanje vode je pri takem načinu preliva najbolj učinkovito.

se strinjam.. vseeno take izvedbe še ni pri nas. Ima pa taka izvedba par res dobrih lastnosti.

[/quote]Skimer?
TIH in učinkovit. A so ga že naredili?
Najverjetneje bi začel z Berlinsko metodo. Kakšno drugo mnenje in razlogi?[/quote]

penilnik od začetka.. definitivno.. bo šlo vse hitreje in z manj težavami.. kakršenkoli za začetek bo zadosten.

Po tem, kar vidim, kaj vse se skriva v vaših omarah pod akvariji, me je že zdaj strah. Kljub temu 'refugij' bo.

Strah je popolnoma odveč!!

Celotna spodnja posoda max 100l. Danes smo dobili obisk in sem malo pokazal skice. Sledil je komentar: A, super omarica pod akvarijem, bo lahko dala žena kaj notri! Ja, seveda ;)

klasičen pristop.. ženske.. :D

Zagotovo pa bo notri tri prekatna posoda: prekat s skimerjem, potem prekat s povratno črpalko in še refugij.

in seveda prostor za kakšno kanto z RO-DI vodo za dolivanje, pa kakšno kramo..

Še vprašanje za izdelavo preliva oz. izbire povratne črpalke. Katero izbrati za ta volumen akvarija (cca 300l)? Zanima me osnovni nivo gladine glede na rob akvarija, je 3 cm dovolj?

tak preliv kot si si ga izbral je pri nas še nepreverjen saj vsaj po mojih podatkih teke izvedbe še nihče pri nas nima.
Sam imam nekaj podobnega v starem akvariju in tam sem se malo "nategnil" saj sem slabo predvideval višino in preprosto ni prostora za grabljice. Sedaj se voda preliva čez stekleno pregrado brez grabljic. Včasih kakšna riba preskoči v ta prekat..

Koliko pade nivo gladine v prelivu glede na osnovni nivo vode v akvariju pri vzpostavljeni nategi?

odvisno od dolžine grabljic oz te steklene pregradne stene, moči povratne črpalke in višine odvodnih cevi v samem prelivu ki peljejo vodo navzdol v zbiralnik.
tak preliv je lahko precej ozek.. le toliko kolikor je širok skoznik fi 32

Luknje v overflowu so 4. Tri za pretok v sump in ena za povratno črpalko, skoznik fi 25mm.

4 ? 3 bodo zadostovale..

marsikdo od nas ima samo 2..

Od tistih treh za odtok iz ogledne posode sem si zamislil sledeče dimenzije skoznikov:
-full siphon: fi 32mm
-open channel: fi 25mm
-emergency: fi 25mm

ena za povratek fi 25
ena za glavno odvod vode fi 32
ena za emergency dodatni odvod vode fi 32
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8761
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 24 jan 2011 19:48

Kaj predstavlja pa tista miza pred akvarijem?
Če je to res jedilna miza, potem to ne bo praktično... Moraš vedeti, da boš moral čistiti skimer, dolivati izhlapelo vodo,.... in bo zelo nepraktično za vsako prestavljati mizo...
Drugače pa zelo dobro zastavljen projekt...
Pepo

Št.: 335
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 25 jan 2011 1:38

Pozdravljen med slanimi :thumbleft:

No pa začnimo:

V bistvu gre za kotno postavitev v jedilnici, ki se odpre v dnevno sobo, ki je neposredno nasproti akvariju. Takoj ob jedilni mizi so vrata na balkon. Desno od akvarija pa je kuhinja.

Kot je Clownfish napisal postavitev jedilne mize tik ob akvarij ne bo praktična rešitev. Kljub vsej tehniki je in avtomatizaciji je vseeno potrebno večkrat dostopati do akvarija ali zbiralnika. Če ne drugega, zaradi tega, da se vizualno preveri, če je vse OK (polnost zbiralne čase skimerja; količine snovi, ki jih dodajamo itd...)

Če objaviš tloris dnevne sobe, jedilnice in kuhinje bi mogoče lahko predlagal kakšno rešitev, ki bo omogočala dostop do akvarija in ustrezno postavitev jedilne mize.

vsekakor pa je akvarij na tem mestu najbolj skrit pred direktno sončno svetlobo.

Zakaj bi moral skrivat akvarij pred soncem?

Slika
Pri meni sonce ne predstavlja nobene omejitve oz. problem - ne vem zakaj bi pri tebi.

Pomemben faktor je tudi hrup, ki ga mora biti v prostoru čim manj, zato bi rad omarico nekako zvočno izoliral.

Ob pravilni izbiri opreme (ki mora biti kvalitetna) zvok ne bi smel biti problematičen.
Problem so črpalke z nemirnim tekom.V tem primeru se lahko vibracije s črpalke preko nogic ali cevi prenesejo na steklo, iz stekla na omarico itd... in potem postane akvarij glasen. Zato je potrebno paziti, da se zminimalizirajo možnosti prenosa vibracij z raznimi blažilci. Npr. na prehod iz črpalke na trdo PVC cev se da mehka silikonska cev. Pod črpalko se podstavi še kašna plast gume, spužve ali česa podbnega, čeprav običajno originalne nogice svoje delo čisto dobro opravijo.

Glede svetlobe.
Nameravaš uporabiti 6x54W T5 razsvetljavo- to bo dosti tudi za zahtevnejše SPS korale.

Preliv:
iz linka je razvidno, da je ta Calfov preliv narejen za veliko večje pretoke kot so pri nas običajni. Verjetno gre za kakšne closed loop sisteme, kjer se celoten tok v akvariju ustvarja s črpalkami izven akvarija. Ustvarjanje tokov s propelerskimi črpalkami je veliko bolj ekonomično in učinkovito. Mogoče ne najlepše, ampak v kar nekaj pogledih sigurno boljše.

Something to keep in mind with this design:
A submerged drain that is running at a full siphon will handle MUCH MORE flow than a similar drain that allows air in. This setup, with the 1" bulkheads and 1.5" down plumbing will easily handle 2000 GPH silently with plenty of headroom to spare, while still keeping the emergency overflow dry. Try that with two Stockman or Durso standpipes!

Calfov preliv naj bi omogočal pretok 2000 galon na uro kar pomeni 8000 l/h. Kar je daleč od želenih 1000-1500 l/h. Realno jih ima lahko akvarij s 300l tudi manj, 500-600l/h bi bilo čisto dovolj. Lahko pa uskladiš pretok med akvarijem in zbiralnikom pretoku skozi skimmer.

Glede skimerja:
Če verjamemo strokovnim člankom, imajo skimerji ne glede na to kakšno tehnologijo mešanja zraka z vodo uporabljajo, zelo podobno učinkvitost.
Royal Exclusiv ima zelo tihe penilnike, vendar ti jih ne priporočam, ker imajo kljub načeloma zelo viskoki kvaliteti izdelave težave z določenimi deli - servis pa imajo zelo neučinkovit. To lahko potrdi tudi par uporabnikov s foruma.
Vendar tudi drugi penilniki so zelo tihi (Tunze, ATI, ATB,...)

Še vprašanje za izdelavo preliva oz. izbire povratne črpalke. Katero izbrati za ta volumen akvarija (cca 300l)? Zanima me osnovni nivo gladine glede na rob akvarija, je 3 cm dovolj? Koliko pade nivo gladine v prelivu glede na osnovni nivo vode v akvariju pri vzpostavljeni nategi?

Povratno črpalko izbereš glede na želen dejanski pretok med oglednim akvarijem in zbiralnikom.
Če želiš pretok, kot si prej omenil okoli 1000-1500l/h, boš potreboval črpalko, ki zmore med 2000-3000l/h pretoka pri višini 0m. Poglej si Tunze Silence ali Eheimove povratne črpalke in poglej grafe, ki prikazujejo razmerje med pretokom in višino črpanja.
če se odločiš za pretok okoli 500-600l/h bo zadosti že kašna pov. črpalka z 1200l/h nazivnega pretoka.

3cm od roba akvarija do gladine vode je še OK vendar verjamem, da boš s kakšnim dodatnim cm bolj miren.
Vsak cm pomeni pri tvojem akvariju 6,5l rezerve... vendar če boš imel rezervni odtok verjetno to niti ni tako pomembno.
Kam pa boš speljal vodo iz zasilnega odtoka?

Še to o prelivih. Večina uporabnikov Sloreefa, ki imajo preliv uporabljajo Durso Standpipe. Če stvar ne bi delovala, jo sigurno ne bi uporabljali. Pri pretokih, ki jih imamo deluje brez problemov. Če je stvar pravilno nastavljena ni ne glasna, ne proizvaja veliko mehurčkov in iz mojega vidika sploh ni problematična. Pri svojem 360l akvariju uporabljam Eheim Compact povratno črpalko (2000l/h), ki izmenjuje vodo med zbiralnikom in oglednim akvarijem s pretokom ca. 1000l/h in to skozi 25mm skoznik.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

OdgovorNapisal/-a juice dne 01 feb 2011 1:07

Hvala za hitre in obsežne odgovore (Clownfish, iMNATA). Projekt teče naprej, danes sem nabavil plastično posodo in naročil Eheim compact+ 1100. Ko dobim pumpo, bom sestavil 'imatacijo' preliva v tej plastični posodi, da ga preizkusim. Komaj čakam na simulacijo. Rad bi predvsem videl možnosti reguliranja takega sistema in kako se ta sistem ponovno zažene. Iščem namreč optimalne višine za grabljice in sam nivo gladine vode v akvariju in prelivu. Seveda tudi glasnost vsega skupaj. Rezultate bom opisal v naslednjih dneh, ko dobim pumpo.

Kam pa boš speljal vodo iz zasilnega odtoka?

Vsi odtoki se končajo v istem prekatu. Namen tega odtoka je 'bypas' v primeru zamašitve enega ali celo obeh od preostalih odtokov. Nivo vode oz. višina roba v ogledni posodi pa mora itak omogočati, da lahko voda, ki priteče v prekat s povratno črpalko v ogledni posodi ne prestopi bregov! Mogoče je sistem 3 odtokov res malo preveč failsafe, ampak nikoli ne veš.

Kar se tiče postavitve akvarija v prostor - odkar berem ta forum in to je več kot pol leta - iščem ta pravo pozicijo. Mogoče se bo slišalo smešno, ampak izdelal sem celo maketo akvarija iz kartona v original velikosti (na sprednjo stran nalepil natisnjeno fotografijo isshinovega akvarija) in to zadevo prestavljal po sobi :) He, je blo smeha. Sedaj pozicije ne bom več spreminjal. Kar se pa same praktičnosti tiče, sem pa videl že projekt z 'izvlečnim' sumpom. Skice mam že narisane.
iMNATA, sladkovodni akvarij imam sedaj postavljen v podobni situaciji. Jutranje sonce posije direkt v akvarij. Od konca jeseni in čez zimo ni bilo problema z algami. Takoj, ko je zima prešla v pomlad in s tem sončni vzhodi vedno bolj zgodaj, so tudi alge postale nerešljive. Lahko, da bi morski sistem deloval normalno, vendar se bom raje izognil taki postavitvi, ker ne želim kasneje ugibati ali je sonce krivo ali ne.

Reflekta bo očitno dobila nov posel in me veseli, da je tudi pri nas možno dobiti tako kvalitetne stvari. Kapo dol.

Kar se skimerja tiče - ciljam nekje na Tunze 9410, za katerega mislim, da bi moral solidno opravljati svoj posel. Mogoče bo Isshino ponudil kaj primernega. Pogajanja so v teku.

Ker želim imeti stvari pod nadzorom tudi, ko me ni doma dva ali tri dni (vsaj enkrat na mesec :evil: ), ciljam na avtomatiko s profilux II ali III v kombinaciji z zeovit reaktorjem. Predvidevam, da potem refugij ni potreben. Prosim za kakšne nasvete v zvezi s to tematiko in predvsem na kaj moram paziti pri sami konstrukciji prostora pod akvarijem.
juice

OdgovorNapisal/-a juice dne 02 feb 2011 23:22

Tako, pumpa je doma. Simulator preliva je narejen in uspešno preizkušen :D

Sestavljen je iz 'ogledne posode' (posoda za mešanje malte - 90L) in zbiralne posode cca 30L. V zbiralni posodi je pumpa Eheim compact+ 2000. Glej slike:
Slika
Slika
Slika

V ogledni posodi so izrezljane grabljice v enaki širini, kot bo na akvariju. Odtok (full siphon) je kombiniran s krogličnim ventilom, ki omogoča fino nastavitev odtoka. Ko je natega vzpostavljena (od izklopa pumpe in do ponovne vzpostavitve natege traja cca 1,5 minute), je zadeva popolnoma neslišna :) .
Še dimenzije:
-povratna linija: fi20,
-'full siphon': fi25,
-'open flow': fi20 - v končni varianti bo to fi25.

Na zgornjih slikah manjka še 'open flow' kanal, ki omogoča samoregulacijo pretoka med ogledno in zbiralno posodo. Ta kanal sem nato tudi dodal:
Slika

Še malo bližje:
Slika

'Air line' je improvizirana zračna cevka in je slamica, ki gre v koleno odtoka. Slamica omogoča dihanje temu kanalu, zato da ni možnosti za vzpostavitev natege. Sedaj je suhi oz. zgornji del slamice višje od gladine, načeloma pa mora biti tik pod maksimalno dovoljeno gladino v ogledni posodi. Če se gladina vode dvigne in zamaši slamico, se 'open flow' kanal zapre in se vzpostavi natega, ki omogoča hitrejši pretok oz. rešitev, če se osnovni 'full siphon' kanal zamaši.
Načeloma pa ta 'open flow' požira višek vode, ki je 'full siphon' ne požre. Rezultat je neslišen preliv in nobenega nastavljanja pretoka!!! JUHU
Manjka še en kanal in to je 'emergency line', ki bo kasneje tudi vgrajen.

Tako, zadeva deluje in sedaj me čaka izris vseh dimenzij in naročilo akvarija. Dimenzije 130d x 53g x50v, steklo debeline 12mm - brez prečnih ojačitev. Samo še eno vprašanje imam.
Mora biti spodnji rob akvarija obdan s kotnimi profili in kakšen les (oz. debelina) naj bo pod akvarijem?
Med steklom in lesom bo seveda filc.
juice

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 03 feb 2011 2:19

juice Napisal/-a:Načeloma pa ta 'open flow' požira višek vode, ki je 'full siphon' ne požre. Rezultat je neslišen preliv in nobenega nastavljanja pretoka!!! JUHU
Manjka še en kanal in to je 'emergency line', ki bo kasneje tudi vgrajen.

Super, da zadeva deluje.
Meni se edino zdi malo potratna uporaba dveh cevi (Full siphon&open flow), ker iz izkušenj vem, da samo ena 25mm cev opravlja isto nalogo.
Tudi jaz uporabljam isto črpalko Eheim in realna pretoka v moji in tvoji situaciji sta približno enaka.

juice Napisal/-a:Tako, zadeva deluje in sedaj me čaka izris vseh dimenzij in naročilo akvarija. Dimenzije 130d x 53g x50v, steklo debeline 12mm - brez prečnih ojačitev. Samo še eno vprašanje imam.
Mora biti spodnji rob akvarija obdan s kotnimi profili in kakšen les (oz. debelina) naj bo pod akvarijem?
Med steklom in lesom bo seveda filc.

Za spodnji rob akvarija ni nujno, da je obdan s kotniki.
Pod akvarij običajno damo vodoodporno vezano ploščo. Debelina je odvisna od ogrodja, načina podpiranja - ne sme biti pretanka.
Predlagam vsaj 18 ali 21mm.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 03 feb 2011 12:08

juice Napisal/-a: Pomemben faktor je tudi hrup, ki ga mora biti v prostoru čim manj, zato bi rad omarico nekako zvočno izoliral.
Tudi meni je to zelo pomembno.

Najbolj glasen je običajno sistem pretoka vode iz akvarija v zbiralnik. Pomembno je narediti dober sistem (Durso ali podobno). Zelo pomembno je da pretok ni prevelik, ker je potem dušenje zvoka težje.
Glasen je lahko tudi penilnik, vendar obstaja kar nekaj tihih modelov, ki pa so dragi. Doma sem testiral nekaj modelov iz Kitajske, ki sicer delujejo, so poceni, vendar so glasni. BK in novi Tunze so tihi.

Zaprta omarica precej zaduši zvok. Lahko je odprta zadaj, kar je boljše zaradi zračenja.

juice Napisal/-a:Aja, pa žena tudi sprašuje, kako vsa ta voda smrdi :) Kaj naj ji rečem?

Voda iz morskega akvarija meni diši. Ima vonj po tropskih morjih, ki je manj izrazit kot vonj Jadranskega morja. Smrdi le zbiralna posoda penilnika. Ta mora biti v omarici in potem vonj ne uide ven, smrdi pa ko jo čistiš.
Moji ženi vse smrdi, ker ima zelo občutljiv vonj, vendar ni še nikoli rekla da akvarij smrdi, ima pa tudi ona rada morje.

juice Napisal/-a:Kaj bo notri?
Nekako se nagibam bolj k ribjemu akvariju in posledično tudi korale ne bodo ravno ta najbolj zahtevne.

V kolikor se odločiš za ribji akvarij, predlagam zelo malo svetlobe. Veliko svetlobe je lahko v tem primeru le težava, saj bodo bolje rasle alge. Nekatere korale uspevajo tudi pri manj svetlobe. Lahko prihraniš, če se odločiš, da ne boš imel svetlobno zahtevnih koral (kamenih koral). V tem primeru je akvarij bolj enostaven. Ne rabiš dodajanja Ca in KH, nitrati in fosfati so lahko višji, itd.

juice Napisal/-a:Svetloba?[/i]

Po mojem mnenju je to za ribji akvarij preveč, saj je svetlobe dovolj za koralni akvarij. Seveda pa ni nujno da imaš prižgane vse luči.

juice Napisal/-a:Še vprašanje za izdelavo preliva oz. izbire povratne črpalke. Katero izbrati za ta volumen akvarija (cca 300l)? Zanima me osnovni nivo gladine glede na rob akvarija, je 3 cm dovolj? Koliko pade nivo gladine v prelivu glede na osnovni nivo vode v akvariju pri vzpostavljeni nategi?

Za izbiro črpalke je najpomembnejši podatek višinska razlika med gladimo vode v akvariju in gladino vode v zbiralniku.

Koliko pade nivo vode v akvariju zavisi od sistema preliva.

Pri meni pade za približno 1cm pri grabljicah in Durso. Vsekakor je pomebno, da lahko zbiralnik požre vso vodo, ki v tem primeru dodatno priteče v zbiralnik in da je še nekaj rezerve. Pomembno je tudi da se v tem primeru penilnik izklopi, ker večina penilnikov ponori, če gladina vode preveč naraste. problem se enostavno reši z nivojskim stikalom.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 feb 2011 21:30

Malo gledam te tvoje priprave.
Pohvaliti moram tvoj pristop in testiranja. Po svoje je prav, da zadeve testiraš in sam prideš do določenih zaključkov.
Vseeno upoštevaj tudi naše izkušnje, ki so povečini nastale tudi na lastni koži. :D

Glede testiranja pa .. teste je potrebno opraviti v čimbolj enakih pogojih.
Ti pa si uporabil skoraj še enkrat močnejšo povratno črpalko, povratno cev (-'full siphon') pa si zamenjal za fi 25(če sem pravilno razumel) ?
Povratna cev naj bo kar fi 32, tole "open drain" cev pa lahko izvedeš v istem prelivu.
Ni mi jasno zakaj ta cev sploh pride v poštev razen v primeru, da se glavna povratna cev zamaši?
tudi tvoja "regulacija" pretoka z to cevjo je malce nenavadna.. povratna cev mora sama opravljati funkcijo odvoda navzdol.
dodatna cev open drain ali pa direkt malo nad gladino vode v prelivu pa je le za dodatno varnost.

Poleg tega .. meni ta zunanji preliv nekako ne "sede" resda bo v kotu vendar bo tudi to vidno.
Je precej velik.. v bistvu ogromen glede na velikost akvarija in potrebnega pretoka vode med akvarijem in zbiralnikom.
Si razmislil o varianti, da bi naredil raje v samem akvariju tak malce pravokoten a podolgovat preliv v katerem bi imel potem vse te tri cevi?
in obe stranski stranici preliva daš še malo postrani? Na tak način imaš vse v akvariju in tudi pretok okrog preliva bo le malo moten.

recimo podobno kot je v tem akvariju:
http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=16972
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a roky dne 03 feb 2011 22:03

Tudi jaz se strinjam s Clownfisham, definitivno je bolje narediti pravokoten prekat v akvariju...
Tudi sam sem dosti testiral kaj bi se dalo narediti, pa sem na koncu naredil prav to...pravokotni del v samem akvariju s tremi luknjami (odvod, dovod in še en varnostni odvod) in ni mi žal. Po svojih izkušnjah je vsak drug sistem bolj zapleten in bliže temu da ne deluje kot je potrebno...

lp
roky

Št.: 25
Kraj: Šenčur
Izkušnje: akv. 15let, morska 3leta

OdgovorNapisal/-a juice dne 03 feb 2011 23:01

Črpalka, ki sem jo uporabil, bo tudi dejansko našla prostor v sistemu. Mogoče je le zmeda z imeni. Na original embalaži piše, da je to EHEIM compact+2000, v aquashopu pa se prodaj kot EHEIM compact+ 1100. Gre pa za isto stvar. Povratna cev fi25 je z lahkoto praznila preliv, pravzaprav sem moral ventil na tej cevi zapreti na 75%. Upoštevati je treba, da bo v končni izvedbi še nekaj več višinske razlike in bo pumpa imela še manjši pretok. Iz tega razloga sklepam, da bo fi 25 dovolj, enako je potrdil tudi iMNATA. 'Open drain' je nujna cev v kombinaciji z natego, ker le ta omogoča neslišno požiranje vode, ki je natega ne uspe potegniti iz preliva. Ventil na cevi z natego pa omogoča, da se pretok na tej cevi nastavi tako, da je natega rahlo 'preobremenjena'. Open drain cev pa potem da majhen višek vode neslišno vzame zase.

'Reef in the sky' je moje priljubljeno branje zadnjih 14 dni in moram priznati, da črpam ideje tudi od tam.

Kar se tiče preliva zunaj - če je zunaj, bo res malo štrlelo vse skupaj, ampak bistvo se da očem skriti! Bom še razmislil o tej varianti, me pa skrbi čiščenje dna pri globokem in ozkem prelivu ipd.
Na mojem simulatorju res izgleda ogromen, ker sem želel imeti prostor za šarjenje po njem pri spreminjanju višin,... Dejansko bo visok 14cm in globine 10cm ter čez celo bočno stranico. Namenoma bo čez cel bok, zato da je učinek grabljic čim večji. Najbolje bi bilo, če bi lahko bil preliv čez celo hrbtno stran. Tako bi bila odvzeta le par milimetrov gladine in s tem bi z lahkoto pobral samo površinsko plast vode (proteinska plast ipd). S tem ima tudi skimer nekoliko lažjo nalogo, če prav razumem to logiko.

Hvala za kritike in komentarje. Nazaj k risalni deski :?
juice

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 04 feb 2011 0:33

juice Napisal/-a:Črpalka, ki sem jo uporabil, bo tudi dejansko našla prostor v sistemu. Mogoče je le zmeda z imeni. Na original embalaži piše, da je to EHEIM compact+2000, v aquashopu pa se prodaj kot EHEIM compact+ 1100. Gre pa za isto stvar.

Številka pri oznaki ponavadi pomenil L/h.. prav zato sem to povdaril.. Pri Eheim-u pa oznaka 1262 ne pomeni le 1260L/h..

Povratna cev fi25 je z lahkoto praznila preliv, pravzaprav sem moral ventil na tej cevi zapreti na 75%.
Upoštevati je treba, da bo v končni izvedbi še nekaj več višinske razlike in bo pumpa imela še manjši pretok. Iz tega razloga sklepam, da bo fi 25 dovolj, enako je potrdil tudi iMNATA.

Cevi je treba tudi čistiti. Ker se na notranji strani zaredijo bakterije pa še in še raznih drugih organizmov.
Prav zato raje daj večjo cev in bo bolj ziher. Pri tem ni za "šparat".
Večjo luknjo enostavneje zmanjšaš.. povečat pa jo je težje..

'Open drain' je nujna cev v kombinaciji z natego, ker le ta omogoča neslišno požiranje vode, ki je natega ne uspe potegniti iz preliva. Ventil na cevi z natego pa omogoča, da se pretok na tej cevi nastavi tako, da je natega rahlo 'preobremenjena'. Open drain cev pa potem da majhen višek vode neslišno vzame zase.

Hmm.. tole sicer poizkušam razumeti a ne razumem..
Tam kjer imaš ti kapica na Durso-tu imamo mi luknjico za zrak in na to luknjico lahko dodaš še vetil za zrak. Z tem izenačuješ zrak v durso cevi.
Ta luknjica mora biti ravno pravšnja. Če je prevelika se ven sliši, če je premajhna pa tudi..

'Reef in the sky' je moje priljubljeno branje zadnjih 14 dni in moram priznati, da črpam ideje tudi od tam.

Odlično!
Izkušnje pobiraj iz deluječih sistemov in to takih ki so uspešni.

Kar se tiče preliva zunaj - če je zunaj, bo res malo štrlelo vse skupaj, ampak bistvo se da očem skriti! Bom še razmislil o tej varianti, me pa skrbi čiščenje dna pri globokem in ozkem prelivu ipd.

Jep to je lahko težava. Še posebej je težko iz takega preliva spraviti kakšno ribo če skoči čez grabljice.
Vseeno akvaristi z tem živimo.. če se to dogaja pogosto tgoraj na grabljica namestiš dodatno mrežico.
Glede čiščenja usedline v prelivu... z cevjo in natego se da. Sam sem v preliv vgradil eno res majhno črpalko, ki skrbi za obračanje vode v prelivu. Na ta način v prelivu na dnu nimam skoraj nič usedline.

Na mojem simulatorju res izgleda ogromen, ker sem želel imeti prostor za šarjenje po njem pri spreminjanju višin,... Dejansko bo visok 14cm in globine 10cm ter čez celo bočno stranico. Namenoma bo čez cel bok, zato da je učinek grabljic čim večji. Najbolje bi bilo, če bi lahko bil preliv čez celo hrbtno stran.

No ja.. ravno pretiravati ni treba.
Če so grabljice manjše je tudi pretok vode proti grabljicam večji in malce hitrejši in gladina se hitreje prazni prav v preliv.
Pri prelivu čez celo dolžino bočne ali zadnje stranice pa dvomom da bo zaradi dolžine grabljic boljše čiščenje.

Mislim, da si dobil idejo o tako ogromnih grabljicah pri američanih. Ti pretiravajo z povratnimi črpalkami saj zadeve izvedejo tako da povratna črpalka skrbi tudi za cirkulacijo vode v oglednem akvariju. Prav zato imajo tako ogromne pretoke in potrebujej zelo dolge grabljice.

Tvoj akvarjij pa ne bo tak. Za cirkulacijo-tokovanje boš uporabljal notranje črpalke naprimer streame..

Tako bi bila odvzeta le par milimetrov gladine in s tem bi z lahkoto pobral samo površinsko plast vode (proteinska plast ipd). S tem ima tudi skimer nekoliko lažjo nalogo, če prav razumem to logiko.

Razumem da razmišljaš logično.. A upoštevaj, da so in smo stestirali že ogromno variant. Če bi bila tak varianta kot jo ti nameravaš vgraditi res najboljša in najbolj optimalna rešitev bi bilo takih akvarijev precej več.. a jih ni..

Hvala za kritike in komentarje. Nazaj k risalni deski :?

Haj.. risalna deska in teorija so že dobra odločitev. Vseeno je pri veliko stvari tako, da so v praksi malo ali precej drugačne kot v teoriji.

A kot vsi mi se moraš tudi ti naučiti in priti do določenih spoznanj. Upam le, da te bo manj bolelo kot nas :oops:
Pa brez zamere.. mislim le dobro!!
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a juice dne 04 mar 2011 22:16

Kar je, je. Papir prenese vse, kaj bo pa takrat, ko bo tekla voda čez, pa boste itak zvedeli. Tukaj je torej zadeva v realnosti:

Slika

Grabljice izdelane po naročilu. Zaenkrat sem zadovoljen z njimi. So nastavljive po višini.

Slika
Slika

Pohvala tudi v Amazono za odličen izdelek. LP
juice

OdgovorNapisal/-a Skimmer dne 05 mar 2011 11:49

Zdravo!

Zelo lep izdelek Amazone in zanimiva rešitev. Ali boš pa skril pogled na skoznike, ko bo akvarij postavljen?
lp
Jani
Uporabniški avatar
Skimmer

Št.: 1213
Izkušnje: morska 7

OdgovorNapisal/-a Borut dne 05 mar 2011 12:00

Imam občutek, da je malo majhna višinska razlika, še posebno tista z rdečo oznako....!!!

To ti govorim iz izkušenj pretakanja vode skozi 5 posod v mojem sistemu, v eni imam podoben način, samo imam večjo višino in se hitro izteče ob vzpostavitvi pretoka..., na primer, ko spet pride elektrika, zagon ali podobno! Odvisno je tudi od moči pretoka povratne vode???

Držim pesti.

Slika
Uporabniški avatar
Borut

Št.: 3224
Kraj: Ajdovščina, Selo
Izkušnje: Morska akv. od 2001

Naslednji

Vrni se na Dnevniki naših akvarijev