Moj akvarij - lencior82 - 100 x 50 x 50 - 250L

Opisi, ciklanje in ostali zanimivi dogodki iz akvarijev naših članov

Re: Moj akvarij - lencior82 - 100 x 50 x 50 - 250L

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 mar 2017 17:07

lencior82 Napisal/-a:Clownfish, mi je svetoval da dam navadno varčno žarnico, ker ima full spectrum pa bom še to probal.

Cheatomorpha raste če ima zadosti nitratov, fosfatov, pretoka in jano pravo svetlobo.

Danes je tretji dan, ki sem opravil meritev ob isti uri in je kazalo 11.2. Torej v treh dneh doziranja 100ml/dan mi je kh skočil od 6.23 na 11.2
Bom razpolovil dozo na 50ml/dan, upam da bo to pomagalo.

No za tvoj akvarij je 100ml/24ur zagotovo ogromno preveč. Jaz v svoj 800L sistem dodajam 220ml sode na 24h.
Za par dni prekini z dodajanjem da Kh pade na okrog 8.0 potem pa nastavi da dodaja recimo 15-25ml/24h
Potem pa čez dva dni pomeriš Kh in če je padel MALO povečaš dodajanje.

Kar se pa tiče izhoda biopelet, mislim da iz reaktorja pride ven nek film oz umazanija ne vem niti sam pravega izraza, kar pa je baje odlično da ga skimmer pobere.
Ker bakterije se itak nabirajo na biopeletih in jih topijo in ta odpad kateri gre ven skimmer počisti. Možno pa da se motim, sem še novinec, povem samo kar sem
videl oz. prebral na netu

Res je motiš se!
Bakterije naj gredo v sistem ker so koristne in da so tudi hrana drugim organizmom v prehranski verigi.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 04 mar 2017 1:02

Danes sem pri čiščenju stekla bolj podrobno opazoval tudi korale in naletel sem na 2 sledeči zadevi, pri kateri rabim pomoč.

1. Pod candy cane koralo sem opazil nekaj kar sumim da je bubble algae. Ter na desni strani pa je se tudi nekaj dogaja. Opišem lahko tako: spodaj je dni zavito kot hiška od polža ter na sredini štrli ven `palčka`. Podrobneje lahko slikam,
če dam koralo ven. Slike so malo slabe, vendar upam da mi boste lahko pomagali.

2. Pri eni izmed euphelij sem pa opazil da se nekaj premika, ima 2 roga in je nekje 2-3 cm dolgo. Sumim da je to lahko flatworm?

Vsaka pomoč bo dobro došla
Priponke
Capture4.JPG
Capture3.JPG
20170303_151749.jpg
lencior82

Št.: 131
Kraj: Ankaran
Izkušnje: morska 3 let

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 04 mar 2017 10:37

Na zadnji sliki levo so buble alga ja. S pinceto jih nežno odstrani in to je to. Tisto obkroženo na ostalih slikah pa ne vem kaj je, samo vem, da niti približno ni to flatworm. Flatwormi so veliko manjši in so ploščati.

Lp Peter
Pepo

Št.: 339
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 04 mar 2017 14:34

lencior82 Napisal/-a:Danes sem pri čiščenju stekla bolj podrobno opazoval tudi korale in naletel sem na 2 sledeči zadevi, pri kateri rabim pomoč.

1. Pod candy cane koralo sem opazil nekaj kar sumim da je bubble algae.

Te zelene mehurčke pa čimprej odsesaj z natego iz akvarija in pazi da jih v akvariju ne poškoduješ.

Ter na desni strani pa je se tudi nekaj dogaja. Opišem lahko tako: spodaj je dni zavito kot hiška od polža ter na sredini štrli ven `palčka`. Podrobneje lahko slikam,
če dam koralo ven. Slike so malo slabe, vendar upam da mi boste lahko pomagali.

To je neke vrste žival v cevki. Ni izrazito škodljiva a tudi koristo od nje ni. Z palčko zmečkaj pa bp.

2. Pri eni izmed euphelij sem pa opazil da se nekaj premika, ima 2 roga in je nekje 2-3 cm dolgo. Sumim da je to lahko flatworm?

Tudi to je neke vrste črv od katerega ne bo ne koristi ne škode. Zmečkaj pa ga boš fental.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 06 mar 2017 23:54

Včeraj sem obiskal mr.Petrova pri njemu doma in moram povedati, da sem bil prijetno presenečen. Kot so ga že vsi do zdaj pohvalili ga moram tudi jst.
Res ga je malo teško razumeti, vendar se res trudi in že odlično govori naš jezik, vidi se da je strokovnjak na svoje področju z veliko izkušnjami. In lepo je
videti, da je po tolikem času v tem hobiju nekdo kot on še vedno čisto navdušen nad akvaristiko. Vse razlaga z takim navdušenjem kot da je komaj začetnik :)

Z sabo sem prinesel vzorec svoje vode, izmerili smo fosfate, za katere je salifert pokazal 0, njegova meritev pa z hanna checker 0,03. Tako da je tu moja
naslednja investicija.

No moj akvarij je bogatejši za dolgo pričakovano t.i. Dory, anemono, tridacno,nekaj lps koral ter mojo prvo SPS koralo.
Anemona valda ni ostala tam kamor sem jo postavil, ampak se že cel dan skriva pod skalo. Če se ne pokaže je klovenčki ne bodo nikoli najdli :(

NA slikah korale še nisto čisto odprte, verjetno se morajo navaditi na mojo LED osvetlitev. Rumeni kirurg je lepo sprejel novo sostanovalko in ko so se danes
prižgale luči so se veselo podili skupaj po akvariju.

Mikhal hvala ti za vse nasvete, za prijaznost ter seveda za vse organizme!
Priponke
20170306_112847.jpg
20170306_112843.jpg
20170306_112837.jpg
20170306_11282845353534636.jpg
20170306_112824.jpg
20170306_112320.jpg
lencior82

OdgovorNapisal/-a m.petrov dne 07 mar 2017 10:13

lencior82 Napisal/-a:Mikhal hvala ti za vse nasvete, za prijaznost ter seveda za vse organizme!

Goran, hvala tebi :) Upam da boš imel lep akvarij in ne imel težav!
m.petrov

Št.: 96
Kraj: Miklavž na Dravskem Polju
Izkušnje: morska več kot 10 let

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 16 mar 2017 17:38

Mali update akvarija, Dodal sem nekaj nove opreme:

V sumpu sem dodal kontroler za gretje pa hlajenje (predvsem zato, če se pokvari grelec v on, da mi ne skuri vsega, ampak ga kontroler izklopi), poleti pa da mi kontrolira ventilatorje.

Na vrh akvarija sem dodal mrežo, da ribice ne morejo izkočiti ven iz vode. Predvsem zato, ker sem nekaj časa nazaj najdel enega klovenčka v prelivu (sreča je tam pristal ne pa na tleh). Okvir mreže je bil kupljen v obiju, uporablja pa se
v osnovi kot mreža za komarje, jst sem pa malo priredil za akvarijsko uporabo. Ali profil sem narezal na mojo dimenzijo stekla, ter dodal malo manj gosto mrežo in zgleda res super.

Še en dodatek je, da sem dodal eno črpalko za tokovanje v preliv, ker sem opazil da se mi tam nabira kr precej umazanije. Naštimana je na timer, kateri jo upali enkrat na dan po 4 ure.

Nisem se pa še ulovil z doziranjem kh. Trenutmo mi dodaja 10 ml dan, vendar po meritvah bom moral še čisto malo povečati. Ca mi je pa tudi padel na 390, kar se pozna res na rasti koral (ali bi ga moral tudi njega začeti počasi dodajati?)

Da ne vse lepo v čebričku so pa tudi male težave seveda. Pred dnevi sem imel generalko sumpa, torej temeljito čiščenje vseh črpalk, pumpic, skimmerja in sem seveda tudi premetal malo pesek kateri je spodaj. Ter odločil sem se za zamenjavo
peska v oglednem akvariju. Vse to mešanje in izsesavanje peska pri tedenski menjavi vode je povzročilo mali izbruh rjavih alg. Zaenkrat je obvladljivo, salifert še vedno kaže nitrati fosfati 0, kar pa ne verjamem da je.
Zato sem naročil hanna checker za fosfate, da vidim če bo počasi treba uporabljati kak rowaphos ali kaj podobnega.
Priponke
20170316_125914.jpg
20170316_125904.jpg
20170316_125825.jpg
lencior82

OdgovorNapisal/-a Andrej dne 19 mar 2017 22:54

Zelo lepo narejeno, imam pa samo en pomislek. Po moji oceni je svetlobe premalo, mreža na gladini pa jo še dodatno zmanjša. Upam, da se motim in da bodo korale dolgoročno lepo rastle.

Lp, Andrej
Uporabniški avatar
Andrej

Št.: 1307

OdgovorNapisal/-a sasmeister dne 20 mar 2017 22:04

Ta dva reflektorja bi morala proizvesti dovolj svetlobe za 250l akvarij, sicer mreža naredi nekaj sence, pa vendar. Mene bolj skrbi ustreznost spektra.
sasmeister

Št.: 234
Izkušnje: morska od 2012

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 21 mar 2017 1:54

Andrej Napisal/-a:Zelo lepo narejeno, imam pa samo en pomislek. Po moji oceni je svetlobe premalo, mreža na gladini pa jo še dodatno zmanjša. Upam, da se motim in da bodo korale dolgoročno lepo rastle

sodeč po tem posnetku https://www.youtube.com/watch?v=JpS2_zSdhnw naj nebi občutno taka zaščita zmanjšala svetlobo. nekje 2-4 procente samo, zaradi tega pa ponoči mirneje spim, ko vem da nobena riba ne more skočiti ven.

sasmeister Napisal/-a:Ta dva reflektorja bi morala proizvesti dovolj svetlobe za 250l akvarij, sicer mreža naredi nekaj sence, pa vendar. Mene bolj skrbi ustreznost spektra.

Zaradi tega razloga pa zaradi rasti SPS koral, sem se odločil da zamenjam luči.

Naj najprej povem, da je akvarij doživel prvi večji problem. Kar sem sprva mislil da ni nič hujšega in da bo lahko obvladljivo se je izkazalo za pravo nočno moro. Kot kaže imam izbruh alge dinoflagellata.
Začele se je z tem, da sem pri tedenski menjave vode, temeljito (očitno preveč temeljito) očistil tudi sump. Verjetno se je vsa umazanija, kar je bila pod akvarijem preselila v ogledni akvarij, kateri zdaj izgleda res žalostno.
Večina koral je zaprta, ker so prekrite z temi rjavimi algami, katere se od prejšnjega ponedeljka ne umikajo. Ker sprva nisem vedel za kaj se gre sem v paniki zamenjal vodo (kasneje mi je mihkail povedal za katero vrsto alge gre), vendar
sem vodo že zmešal in pripravil za menjavo. Z novim vnosom mikroelemntov sem po vsej verjetnosti samo še pospešil rast alg.

Po večkratnem pogovoru z mikhailom sem ugotovil, da sem že v osnovi naredil vsaj 3 velike napake. In sicer zgrešil sem pri izbiri peska, kateri je suhi korali pesek, prav tako sem dal noter dry rock namesto live, ter na koncu še
poceni izbira luči. Kar se tiče izbire ostale tehnike vse deluje odlično in kvaliteta vode je skoraj idealna. Ph se giblje med 8 ter 8.2, nitrati 0, fosfati 0.03 kh sem ga ustalil na 9. Algni filter tudi deluje odlično, pomaga vzdrževati ph ter
chaetomorpha je tudi zaćela pospešeno rasti.

Zdaj baje nimam kaj dosti za narediti kot pa počakati, vode zdaj ne bom menjaval 2-3 tedne, da se mikroelementi porabijo upam da bodo alge začele odmirati. Ne vem če bi pomagalo, da dodam še nekaj pelet v reaktor,
ali začeti uporabljati kako sredstvo za odstranjevane fostfatov kot rowaphos. Zaenkrat imam v reaktorju samo 50ml, po navodilih pa naj bi se dodalo 50-200 ml peletov za 100 L vode.

Ko se stvari umirjo, bom probal resetirat celoten sistem. Naročeno imam novo luč: ATI 6x39W T5, nov pesek (živi fine granulacije) ter nov živi kamen. Spremenil se bo celoten aquacape, do takrat pa samo upam da bo vse ok z ribami
pa koralami.

Je že kdo med vami imel podobne težave z to vrsto alg? Kako so vaše izkušnje?
Priponke
20170318_162015.jpg
20170318_161934.jpg
lencior82

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 21 mar 2017 16:09

Danes sem opravil meritve vode in rezultati so sledeči:

Kh (hanna): 9.3
PO4 (hanna): 0,03ppm (11ppb)
NO3 (salifert): 0
Ca (salifert): 400
Mg (salifert): 1260
Slanost (refraktomerter): 1.023 (tukaj sem naredil tudi eno veliko napako, ker že nekaj časa nisem kalibriral refraktometra)
RO: na izhodu 1 ppm (osmoza je stara 3 mesece)

Je tukaj kar kar bi lahko spremenil, popravil?

Je pa še ena težava, in sicer da mi je rumeni kirurg začel zavračati vso vrsto hrane katero mu ponudim (artemija, mysis, lističe, granule in nori alge).
Nekje sem prebral, da ta alga zna biti strupena. Je možno mu je ona kaj škodila, da je nehal jesti?
Priponke
20170321_135459.jpg
lencior82

OdgovorNapisal/-a Andrej dne 26 mar 2017 21:30

Menjavo peska in kamenja ti odsvetujem, ne boš rešil problema. Lahko samo dodaš nekaj kvalitetnega očiščenega živega kamenja, nikakor pa ne svežega iz narave. Dinoflagelates je zelo strupen, dobesedno ubija ostale organizme in se hrani s hranili, ki nastenejo ob razkroju poginulih. Zjutraj ga praktični ni videt, predno se ugrasne luč ga je polno, sproščajo se nitke, če se ujamejo na koralo, jo začnejo uničevati.

Ker sprošča v vodo strupe, pomaga uporaba aktivnega oglja, najbolje kar v aktivnem načinu (pa ne veliko, npr. 100g na 300l). Oglje se menja ob menjavi vode. Penilnik čisti dnevno, nastavi ga na bolj moker način delovanja.

Imaš pa dva ali celo tri možne pristope:
- menjava vode na nekaj dni, večja količina (20% volumna akvarija), menjavo vode se dela tik predno se ugasnejo luči, posesaš čimveč dinoflagelatesa, posamezne dele lahko tudi skrtačiš, vrhnjo plast peska posesaš in dobro opereš v vroči vodi, posušiš in vrneš v akvarij. Po končani menjavi ugasneš luč do drugega dne. Uporabljal klasično sol, ne kakšne zelo posebne - obogatene z dodatki za rast koral.
- minimalna menjava vode. Posesaš čimveč alg, počakaš, da se v vedru posedejo, vrneš vodo v akvarij. Na ta način odstranjuješ iz sistema hranila, zaradi katerih uspevajo, ne vnašaš pa večje količine novih hranil.
- zatemnitev sistema za 3 dni, pokriješ tudi stranice, da ni dnevne svetlobe. V nekaterih primerih zelo učinkovita metoda, posebaj v primeru, če v akvariju ni veliko SPS koral.

Pomaga lahko tudi medij, ki odstranjuje silikate.

Moraš pa ukrepati, ker če boš pustil sistem samo na miru, bo zadnja stvar, ki bo umrla dinoflagelates. Prej bo pobil in uničil vse ostalo. Hranil mu ne bo zmanjkalo, saj tudi ko del dinoflagelatesa propade, sprosti hranila, ki jih spet uporabi.

LP, Andrej
Uporabniški avatar
Andrej

Št.: 1307

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 29 apr 2017 18:23

Po dolgem času in po dolgotrajni bitki z dino algo spet majhen update akvarija.

Zgleda, da sem končno dobil bitko z to zelooo zeloo zelooo nadležno in agresivno algo. Na koncu mislim, da je najbolj pomagalo to da sem za 3 dni ugasnil luči in
z tem odrekel algi glavni vir hrane. Po treh dneh se je večina alge umaknila iz peska ter kamenja, nato sem akvarij še 2 tedna osvetljeval samo 2-3 ure na dan.
še vedno akvarij osvetljujem akvarij 6 ur na dan, naročena je nova luč ati t5 6*39 w in ko njo dobim bom postopoma spet luči vrnil na polni cikel 8-10 ur.

V tem času je akvarij doživel veliko sprememb, lahko bi celo rekel da sem akvarij ponovno resetiral. Kak mesec nazaj se je Mikhail iz akvantike oglasil pri meni doma,
da mi pomaga pravilno vzpostaviti akvarij. Dodali smo cca 10kg novega kvalitetnega živega kamenja. Tisti dry rock smo odstranili ostalo je le cca 8kg živega kamneja kateri je bil že prej noter. Zamenjali smo tudi pesek (prej 3-5mm, zdaj je fini živi pesek cca 10kg)
Na novo smo tudi naredili nov aquascpe, kateri je zdaj dosti bolj zračen in dosti več skrivališč za ribe. Prav tako sem se odločil za zamenjavo soli (Aquarium Systems Reef Crystals), z katero bom začel ob menjavi luči.
V rekator smo dodali sredstvo za odstranjevanje fosfatov ter dodal sem tudi aktivno oglje v reaktor vse v upanju da se rešim dino alge.

Odstranil sem reaktor na bio pelete, ker nisem videl nobenega pozitivnega efekta, samo svinjarijo mi je delalo v sumpu. Začel sem tudi kompleten bailing. Dodajam trenutno 5ml na dan kh, ca ter nacl free sol (kjer so vsi elementi potrebni za rast koral ne samo magnezij)

Trenutni parameri vode:

slanost: 34
kh: 9,6
Ca 430
Mg: 1320
fosfati: 0.17
nitrati: 10

Trenutno so vse korale spet končno na polno odprte in videti je tudi končno spet na njih tudi rast. Ribe veselo plavajo po akvariju in so vse ješče.
V akvariju je tudi ena testna SPS korala, na kateri pa ni videti napredka, zato sem se največ zaradi tega odločil za zamenjavo luči. Za LPS korale so te LED luči
več kot dovolj, na SPS pa žal nisem videl napredka.
Priponke
20170428_154459.jpg
20170428_154450.jpg
20170428_132841.jpg
lencior82

OdgovorNapisal/-a 3umpher2 dne 29 apr 2017 19:26

Kakšno osvetlitev pa načrtuješ?
3umpher2