Začetki

Re: Začetki

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 02 avg 2011 23:37

Pri meni je voda ca. 2 stopinji toplejša od temperature prostora.
Tudi na koralnih grebenih temeperatura niha... pomembno je, da nimamo previsokih temperatur predolgo.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 avg 2011 10:53

vegimatej Napisal/-a:v tvojem primeru bo to držalo. pri meni v mansardi trenutno to ni izvedljivo :?

Če mansarda ni pravilno izolirana je poleti temperatura v prostoru brez hlajenja tam okrog 30 stopinj.
To vem iz svojih izkušenj.
Ker je klima in elektrika za hlajenje še vedno večkrat manjši znesek za normalno bivanje kot dodatna izolacija ostrešja in novo prekrivanje strehe sem sam pred leti izbral to varianto. In deluje..

Seveda pa so na akvariju ventilatoriji, ki dodatno hladijo vodo, da temperatura ne preseže 29-30 stopinj.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8742
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Robertus dne 25 okt 2012 19:39

Zdravo,

po 8 letih sladkovodnih ribic (diskusi) sedaj resno razmišljam o slanem akvariju. Čez nekaj mesecev se selim in to je idealna prilika za "nov začetek". Drugače povedano, sem popoln slan začetnik in morda se bom podal v izdelavo morskega akvarija.
Prebral sem že precej člankov in se načeloma odločil, da bom sledil preizkušenim "receptom" iz Bojanovega članka, tako bom po njegovem načrtu izdelal ogledni akvarij ..... torej ne nameravam pametovati in odkrivati toplo vodo.

Imam pa vprašanje v zvezi z osvetljavo: ali je možno kje dobiti pokrov z ustreznimi lučmi? Ali Reflekta poleg visečih reflektorjev izdeluje tudi pokrove? Zakaj? Tudi mene skrbi pretirano izhlapevanje vode in bi zato želel imeti na vrhu akvarija pokrov..... Akvarij bo v dnevni sobi, kjer temperatura načeloma ne bi smela biti višja od 25 stopinj, tudi sredi poletja....

Sicer pa sem iz Maribora...... hvala za kakršenkoli nasvet.

lp Robert

p.s. upam, da je moje vprašanje priletelo v pravo nit
Robertus

Št.: 3
Kraj: Maribor
Izkušnje: 10 let, sladka voda

OdgovorNapisal/-a Dark dne 27 okt 2012 10:30

Robertus pozdravljen!
Pravilno si se odločil. Morska akvaristika je višek akvaristike in s sladkovodno akvaristiko, kljub temu, da so sladkovodni akvariji lahko zelo lepi, ni primerljiva.
Sam imam akvarij v dnevni sobi (poglej dnevnik mojega akvarija) in izhlapevanje vode sploh ni opaziti. Res pa je, da stanovanje poleti veliko zračimo, pozimi pa je izhlapevanje prav blagodejno...

Dark iz Maribora
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 27 okt 2012 12:25

Robertus Napisal/-a: Tudi mene skrbi pretirano izhlapevanje vode in bi zato želel imeti na vrhu akvarija pokrov..... Akvarij bo v dnevni sobi, kjer temperatura načeloma ne bi smela biti višja od 25 stopinj, tudi sredi poletja....

Vse lepo in prav, z pokrovom se boš rešil izhlapevanja vendar zna bit problem pregrevanje vode v poletnih mesecih!
Če imaš zaprt pokrov boš nardil ekonom lonec :D

Lahko nardiš pokrov vendar moraš vgraditi ventilatorje za prezračevanje, s tem rešiš uhajanje svetlobe v prostor, izhlapevanje vode pa ostane.
Uporabniški avatar
Primoz

Št.: 899
Kraj: Okolica Slovenske Bistrice
Izkušnje: morska od 2008

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 27 okt 2012 18:18

Sam imam zaprt pokrov in poleti problema s pregrevanjem nimam... zakaj, zato ker imam poleti pokrov pač napol odprt :)
Pozimi pa na račun pokrova manj izhlapeva voda in manj se vključuje grelec.
Če temperatura v stanovanju ne preseže 25 stC, potem ni bojazni za pregrevanje...

Lp
Pepo

Št.: 332
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a Robertus dne 27 okt 2012 20:40

Zdravo,

HVALA za hiter odziv oziroma odgovor!
Če sem prav razumel, ni pri pokrovih za morski akvarij nobenih posebnih "predpisov" - pokrov je torej "dovoljen", paziti pa je potrebno na pregrevanje... ali ima morda kdo "pod pokrovom" dodatno akvarij pokrit s steklom? Je to smiselno?

Sicer pa imam za akvarij predviden element, na katerega bom postavil akvarij velikosti ca. 130x50x50, pod delom elementa pa je omarica z vrati, dimenzije 40x40 - višine 70 cm. Ali bo to dovolj za umestitev penilnika in ostale nujno potrebne opreme? V mislih imam akvarij predvsem z ribami, zato ne predvidevam Ca reaktorja. Kakšen predlog za soliden penilnik ?

Akvarij nameravam postaviti (pričeti s ciklanjem) takoj, ko bo v novem stanovanju položen parket, zato imam še nekaj čas za razmišljanje :?

lp Robert
Robertus

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 27 okt 2012 20:50

Poznam primere, ki imajo steklo, ne sicer pod pokrovom ampak namesto pokrova... razlog je pa v tem da ni možnosti da bi ribe skočile iz akvarija.
Dovolj veliko omarico imaš za namestitev sumpa. V kolikor bo to predvsem ribji akvarij, je dovolj sump brez prekatov, v njem imaš penilnik, grelec in povratno črpalko... to je to...
Predlagam pa, glede na to da imaš dovolj časa, da greš na ogled akvarija k morskemu akvaristu... verjemi vsak ti bo z veseljem pokazal sistem in razložil vse...
Lahko prideš tudi k meni, samo Krško ti je verjetno predaleč, če ne, pa vabljen...

Lp
Pepo

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 27 okt 2012 21:11

Nisem dobro prebral, prostora za sump je samo 40x40, sem prebral 40x70... Tezka bo, dobro bo treba preracunat glede varnosti, ampak mislim da bo slo... elektrika ob sumpu na visini...
Pepo

OdgovorNapisal/-a Robertus dne 28 okt 2012 20:46

Zdravo,

JA, imel bi predvsem ribice, kakšno veternico.... Glede moje omare, na katero nameravam postaviti akvarij.... Celotna dolžina je ca. 130 cm, pod omaro pa je 40 cm širok "element" z vrati, v katerega imam namen skriti sump oziroma penilnik. Ob zaprtem prostoru pa so police, na katere pa ne želim odlagati "ne estetskih" stvari.... sicer pa bi jih lahko uporabil za ...??

Penilec: ali je za moj bodoči akvarij dovolj zmogljiv Turboflotor Blue 1000 od Aqua Medic? Deklariran je do 500 l, torej bi naj zadosotoval za mojih 350 l ?

lp Robert
Robertus

OdgovorNapisal/-a Ana dne 15 okt 2016 22:19

Pozdravljeni!
Tudi sama sem se odločila postaviti nano reef akvarij in sicer 30-40l. V njem nameravam imeti biotop jadransko morje, torej kozice, polžke, talce sanitarne in mogoče (če bo stvar dovolj stabilna) kakšno babico ali sprehajalčka, razen organizmov iz živega kamenja (slepi potniki). Trenutno imam težave z iskanjem osvetlitve, saj je ne dobiš pod 30€. Imam dobro leto izkušenj s sladkovodni akvariski. No akvarij bom postavila v 1-2letih ta čas pa bom zbirala podatke, predvsem pa denar :) Očitno bo treba v službo (pa šele začela sem) :P
Ana

Št.: 12
Izkušnje: 2leti v sladkovodni

OdgovorNapisal/-a Ana dne 17 okt 2016 16:22

Ana Napisal/-a:talce sanitarne :P

Mislila sem rakce samotarje
Ana

OdgovorNapisal/-a Ana dne 19 okt 2016 9:21

Tako sedaj vem že malo bolj podrobno kakšen akvarij želim imeti. Akvarij bi bil v eni posodi (brez spodnjega akvarija oz če bi ga imel bi bil ta velik 5-6l saj imam ta akvarij že prost), v njem bi imela nekaj malega mehkih koral, makroalge, polžke, rakce samotarje, skalne Kozice (jadranske), pa kakšen sprehajalček ali babica, ker tam kjer hodimo mi na morje jih je res ful veliko.

Za skimmer me zanima kako sploh deluje, ker bi ga mogoče naredila sama. Kaj pa rabi? Črpaljko ali še kakšen poseben material?
Potem filter bi bil na gobico in s kamni pretoka 500-600l/h.

Aja seveda sem pozabila napisati velikost akvarija, no ta bo verjetno 46l s steklenim pokrovom.
Upam da mi bo kdo od vas iskušenih pomagal in mi svetoval kaj in kako. Napisano sem si že veliko prebrala ampak kar je napisano prav za določen akvarij najbolj pride prav.

Kje pa se pravzaprav lahko kupi živeče kamenje in koliko bi stalo pribljižno 5kg?

Lp
Ana

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 19 okt 2016 10:27

Pozdravljena!

Kot razberem iz tvojih postov so problem finance. Marsikaj lahko narediš sam, vseeno je pa pa še kar nekaj stvari ki hočeš nočeš moraš kupiti. Spremljaj tudi male oglase na forumu in bolhi, tudi tam se najde kaj zelo poceni.
Glej pa da boš osnovo zastavila dobro in zdravo. To pomeni ogledni akvarij s prelivom (za začetnika predlagam več kot 100 l), sump, pretočno črpalko, primeren skimer in kvalitetno živo kamenje. Cena kvalitetnega kamna pri trgovcih je cca. 15€/kg, včasih pa tudi kdo v oglasih prodaja tudi po 5€/kg. Vendar bodi previdna da dobiš res kamenje iz zdravega sistema in ne porušenega, ker potem si si nakopala samo težave!
Pa o filtru z gobico niti ne razmišljaj, ker se ne uporablja pri morski akvaristiki!
Predlagam ti, da greš na obisk k kakem morskem akvaristu, pa ti bo v živo vse pokazal. V ljubljanskem koncu je kar nekaj morskih akvaristov in verjemi da se bo našel kdo ki ti bo z veseljem pokazal sistem.

Lp Peter
Pepo

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 19 okt 2016 15:28

ana, če te zanima imam jst kr nekaj še opreme od prejšnjega nano akvarija.
piši mi privat pa se lahko dogovorimo, kaj že imaš oz kaj ti še rabi

lp
lencior82

Št.: 121
Kraj: Ankaran
Izkušnje: začetnik

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Začetniška vprašanja