Iz cukra in pavze v morje

Iz cukra in pavze v morje

OdgovorNapisal/-a Gargamel dne 14 mar 2013 0:22

8 let sem bil v sladkovodni akvaristiki. Imel sem 180l akvarij z Malawi biotopom in mislim, da sem kljub nekaterim napakam kar dobro skrbel za vse skupaj. Potem sel zaradi selitve žal hobi opustil in tudi opremo prodal. Minilo je 8 let in sedaj zopet razmišljam v vrnitev v ta hobi, vendar tokrat v morski akvarij.

Najprej sem si vse skupaj predstavljal precej enostavno. Mislil sem si omisliti 300l akvarij, nekje dimenzij 120x50x50 z zunanjim filtrom in imeti "klasični" koralni grebenček s kozicami in drugimi organizmi, ter seveda manjšimi ribami. Potem pa sem začel malo brati po forumih in ugotovil, da tole niti približno ne bo tako preprosto in moram reči, da me je celo malo minilo, saj izgleda vse skupaj super komplicirano (od opreme po meri, do prekatov, dodatnih akvarijev/posod za preliv, elektronika... in posledično zelo drago. Tudi kasnejši operativni stroški mi delujejo zelo visoki (vključno z eletriko zaradi osvetlitve, ki naj bi bila precej močnejša od sladkovodnega akvarija).

Zna kdo predstaviti ta pogled oz. me malo pomiriti, da mogoče ni tako hudo? :) Sedaj sem si zaradi vsega tega dal 1 leto, da naštudiram, kaj je sploh potrebno, kakšen akvarij, kdo ga naredi, kakšna oprema, dodatne posode, pokrov, elektronika, podstavek, da bi tak akvarij zadovoljivo tekel. Če lahko kdo kaj pomaga, bi prosil za koristne informacije. Sem pa iz gorenjskega konca.
Gargamel

Št.: 61
Izkušnje: akv. 8 let

Re: Iz cukra in pavze v morje

OdgovorNapisal/-a vegimatej dne 14 mar 2013 2:08

Pozdravljen!

Vidim, da imaš podobne problemčke kot ji je imela moja žena na začetku: "Kdo po skrbel za akvarij? Pa denarja ni in je drag hobi! Kako boš uravnaval elemente v vodi, če si imel kemijo skoraj šus? Pa sploh veš koliko poberejo luči elektrike? %&)=/...." :roll:

Pa gremo od začetka...

Akvarij kot posoda je najcenejša varianta po meri izdelano. Na Visokem pri Kranju je Steklarstvo Amazona. Jože ti naredi komplet akvarij z prelivom za cca 0,7 evra na liter. Odvisno od debeline stekla. Imaš pa še druga steklarstva.

Si napisal, da bi imel cca 300 literski akvarij Jaz bi ga podaljšal na 130-140 cm. Npr.: Reflektine 54W luči v domači izgradnji te ne pridejo več kot 280 evrov max, če nabaviš 5x54W. Več svetlobe ne rabiš, oz. je to stvar vsakega posameznika. Cena 1kW je tam nekje 0,13 evra. Če ti vse luči gorijo 10 ur na dan, je mesečni strošek za porabo el. luči cca 8,5 evra. Kar pa večinoma ne pokuriš, ker nimaš 10 ur prižganih vseh luči pa ob vikendih je cenejši štrom. ;)

Podstavek in omaro sem si naredil sam, obložil z 9 mm iverco in to je to. Kar pa se glede elektronike tiče pa je vsak svoj krojač. Eni še vedno dozirajo ročno, nam enim se ne da in smo dokupili dozirne črpalke in še drugo kramo.

Je pa dobro, da spremljaš kakšne oglase, ker se najde kakšna stvar, ki ti bo prišla zelo prav. Črpalke, skimmer, dušilke, sump, luči,....

Lp!
Uporabniški avatar
vegimatej

Št.: 542
Kraj: Retnje ( Tržič )
Izkušnje: akv 1998, morski od 2011

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 14 mar 2013 9:16

Vsak strah je odveč!
Najbolje je da greš osebno do kakšnega akvarista, da ti razkaže sistem, ti bo vse takoj bolj jasno. Večina akvaristov je zelo prijaznih in ti bo z veseljem sprejelo v svoj dom.
Potem se moraš odločit kaj sploh želiš... če želiš SPS korale, potem rabiš več, boljšo in dražjo opremo.
V kolikor pa želiš imeti v akvariju mehke korale, LPS korale, kakšno kozico, ježka in par ribic je pa sistem dokaj enostaven.
Vendar je pa minimum kaj potrebuješ ogledna posoda s prelivom, sump, povratna črpalka, grelec, skimer, dve črpalki za tokovanje in osvetlitev. Osvetlitev za mehke in LPS korale ni potrebno da je nevemkoliko močna. Jaz imam v malo manj kot 300l akvariju samo 2x54W in mi vse super raste, s tem da mi uspevajo tudi montipore. Tako da niti približno ne potrebuješ 1W/l, če ne boš imel SPS koral. kH, Ca, Mg,... pa doziram ročno.
Toliko zaenkrat, če si pa kdaj v bližini Krškega pa vabljen na ogled!

Lp
Pepo

Št.: 335
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a Gargamel dne 14 mar 2013 9:45

vegimatej Napisal/-a:Pozdravljen!

Vidim, da imaš podobne problemčke kot ji je imela moja žena na začetku: "Kdo po skrbel za akvarij? Pa denarja ni in je drag hobi! Kako boš uravnaval elemente v vodi, če si imel kemijo skoraj šus? Pa sploh veš koliko poberejo luči elektrike? %&)=/...." :roll:
Lp!

V bistvu je glaven problem žene v tem, kdo bo skrbel za akvarij ko nas ne bo doma (torej dopust in podobne odsotnosti) :) Samo mislim, da obstajajo že avtomatski hranilci, ki so zanesljivi, ostale zadeve se pa tudi ne porušijo v tednu ali dveh..upam. In seveda denar :)

Da bi akvarij podaljšal na 140 cm me malo baše že prostor, kjer misli stati. Bom premislil. Bo pa moj akvarij viden z vseh 4 strani, a to predstavlja kakšen problem? Rad bi imel tudi pokrov, predvsem zaradi hlapenja in vonja, pa tudi ne želim s stropa obešati karkoli. Torej Amazona pravite je dober naslov za izdelavo samega akvarija, ali dela tudi dobre pokrove in pravilno svetuje glede osvetlitve? Pri osvetlitvi resno razmišljam o LED varianti. Se mi splača iti v to ali je brezveze? Nisem ravno dober v domači izgradnji, tako, da bom iskal že narejene rešitve.

Glede opreme in organizmov je kje najbolje kupovati? Preko neta in si sam sestaviš počasi cel sistem ali v kakšni trgovini dobro svetujejo (torej ti ne prodajo Ferrarija za potrebe vlečenja prikolice) in imajo opremo na voljo?

Kot pravim sem si vzel čas in bom počasi načrtoval in zbiral opremo. Omarica me precej skrbi, ker je precej pomembna, žena želi seveda spodaj uporaben del zase, vse skupaj pa mora biti stabilno, tako, da bo mogoče potrebno iti h kakšnemu mizarju.
Gargamel

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 14 mar 2013 11:27

Pokrov je lahko plus, lahko pa velik minus, predvsem zaradi pregrevanja. Praviš zaradi vonja... vonja tu ni nobenega.
Žena pa lahko pozabi na prostor v omarici. več kot pol omarice zavzame sump, ostalo raznovrstna "krama", tako nam še primanjkuje prostora.
Glede opreme in organizmov... osebno najbolje priporočam Andreja - trgovina Korala, Brezovica pri Ljubljani (je tudi na forumu). Tam dobiš čisto vse, vključno s svetovanjem...
Glede omarice... najboljša je železna konstrukcija... da se pa seveda tudi leseno narediti (jaz imam leseno in je BP). Glede osvetlitve LED še ni to to.

Lp
Pepo

OdgovorNapisal/-a vegimatej dne 14 mar 2013 12:05

Ammmm,.... Nekaj si govoril od dopusta. Jaz imam vse avtomatizirano in se mi je pri daljši odsotnosti zataknilo plovno stikalo. Na koncu je bil sump skoraj prazen. Še 1 dan in adijo črpalka in skimmer. Pri tedenski odsotnosti boš že nekoga našel, da ti pokuka na dan ali dva akvarij. Jaz sem se spravil kar na mojega soseda :lol:

Iz kje točno si? V profilu ne piše nič.

Lp!
Uporabniški avatar
vegimatej

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 14 mar 2013 12:33

Gargamel Napisal/-a:... in posledično zelo drago. Tudi kasnejši operativni stroški mi delujejo zelo visoki (vključno z eletriko zaradi osvetlitve, ki naj bi bila precej močnejša od sladkovodnega akvarija).

Zna kdo predstaviti ta pogled oz. me malo pomiriti, da mogoče ni tako hudo? .

V teh časih ni ravno poceni, se pa da preživeti. Sama elektrika še ni tako velik strošek....
Ko je akvarij enkrat stabiliziran in naseljen je glavni strošek menjava vode in hranjenje, pri 300l vsaj 30€ mesečno (sol, osmozna, hrana, žarnice)
Uporabniški avatar
Primoz

Št.: 900
Kraj: Okolica Slovenske Bistrice
Izkušnje: morska od 2008

OdgovorNapisal/-a Maxpei dne 14 mar 2013 12:44

Primoz Napisal/-a:V teh časih ni ravno poceni, se pa da preživeti. Sama elektrika še ni tako velik strošek....
Ko je akvarij enkrat stabiliziran in naseljen je glavni strošek menjava vode in hranjenje, pri 300l vsaj 30€ mesečno (sol, osmozna, hrana, žarnice)

Najprej je vedeti, da je morska akvaristika krasna :D
Zadeva te zasvoji, pogled na akvarij te sprosti - umiri...
Reševanje problemov okoli elementov, nitratov... je izziv in ob uspešni rešitvi problema si presrečen ob "razcvetu koral"....

Cene se pred boljšimo polovicami ne omenjajo!!! :idea: :idea:
LP Max
Uporabniški avatar
Maxpei

Št.: 363
Kraj: Višnja Gora
Izkušnje: akv. 4 let, morska 0 let

OdgovorNapisal/-a Gargamel dne 14 mar 2013 16:55

Sem iz Kranja.

Torej akvarij glede na moje potrebe potrebujem dimenzij 120 x 50 x 65 (višina). To je nekako kopija Juwel Rio 300. Potem je zraven potreben še preliv in spodaj zbiralnik velikosti - koliko bi bilo idealno?

Še vedno nekako računam na pokrov s svetili ali na opcijo, da je sicer odprt, vendar je po sredini še vedno nataknjen na robove akvarija.
Gargamel

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 14 mar 2013 19:41

Saj lahko kupiš original juvel pokrov od riota 300 (tudi sam imam tako), akvarij pa daš delati po naročilu s prelivom. Te ne pride nič veliko dražje kot original juvel.
Preliv pa cca. 60x30x40.
Pepo

OdgovorNapisal/-a vegimatej dne 14 mar 2013 19:47

Gargamel Napisal/-a:Sem iz Kranja.

Sicer trenutno nimam "rožnatega" akvarija za kazat ampak ti lahko pr men pokažem "klasično" izvedbo povprečnega akvarija.
Uporabniški avatar
vegimatej

OdgovorNapisal/-a AndrejSk dne 15 mar 2013 0:16

Jaz sem cca. 5 km ven iz Kranja, tako da tudi k meni lahko prides pogledat...

Sent from my GT-P6800 using Tapatalk 2
AndrejSk

Št.: 760
Kraj: Smlednik (okolica LJ)
Izkušnje: 6 let

OdgovorNapisal/-a Skimmer dne 16 mar 2013 13:39

Zdravo,

tudi jaz te vabim na ogled akvarija, če boš kaj na primorskem (Nova Gorica)

lp

Jani
Uporabniški avatar
Skimmer

Št.: 1213
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: morska 7

OdgovorNapisal/-a curry123 dne 13 feb 2014 8:33

Jože ti naredi komplet akvarij z prelivom za cca 0,7 evra na liter. Odvisno od debeline stekla. Imaš pa še druga steklarstva.
runescape gold
buy runescape gold
curry123

Št.: 3
Izkušnje: 30let

Vrni se na Začetniška vprašanja