Akvarij iz pleksi stekla

Akvarij iz pleksi stekla

OdgovorNapisal/-a simon dne 24 okt 2014 2:08

Pozdravljeni,

že kar nekaj časa me mika, da bi imel morski akvarij. Sem popoln začetnik. Nikoli nisem imel niti sladkovodnega niti morskega akvarija.
Sestavil sem si prvo skico akvarija iz pleksi stekla. Vesel bi bil vaših kritik in nasvetov.

Slika

Dimenzije glavne posode so 100x56x55 (300l). Preliva pa 10x56x14.
Pleksi je debeline 12mm.

Najbolj me zanima, če je tak pokrov v redu. Ali me bodo robovi pokrova motili pri vzdrževanju akvarija? Ali je za pričakovati težave zaradi pregrevanja akvarija? Drugače bi raje imel odprt akvarij, samo me moti, da bi moral biti pleksi debeline 20mm.

lp,
Simon
simon

Št.: 16
Izkušnje: akv. 0, morska 0

Re: Akvarij iz pleksi stekla

OdgovorNapisal/-a Isshino dne 24 okt 2014 9:48

Za take dimenzije akvarija ti priporočm debelino vsaj 16mm oziroma 20 mm v primeru da zgornji del akvarija nima obrobe ampak samo krajne letve na daljših stranicah
Uporabniški avatar
Isshino

Št.: 722
Kraj: Ajdovščina
Izkušnje: 30 let, morska 25 let

OdgovorNapisal/-a simon dne 24 okt 2014 20:38

Kaksno obrobo pa se da na zgornji del akvarija? Sem mislil, da je to v redu, ker je pokrov prilepljen na vse stranice (razen zadnje, kjer je preliv). Za vzorec sem vzel desni akvarij na strani http://www.reef-eden-international.com/Acrylic%20Aquariums.htm. Spodaj v tabeli piše da je akvarij dimenzij 100x60x50 -> 12mm. Ne bi rad šel na večje dimenzije, ker bo že to dovolj drago.
simon

OdgovorNapisal/-a Skimmer dne 26 okt 2014 17:19

Osebno se ne bi odločil za pleksi, če bo akvarij morski - predvsem zaradi morebitnih prask - tudi če se jih da spolirati, se tega ne bi šel... Večkrat moraš v morski akvariski uporabljati žiletko na magnetu, kar pa ob nesrečni situaciji lahko pusti praske. Predlagam ti steklo opti white - vsaj sprednje.
lp
Jani
Uporabniški avatar
Skimmer

Št.: 1213
Kraj: Nova Gorica
Izkušnje: morska 7

OdgovorNapisal/-a simon dne 26 okt 2014 22:10

Hvala za pripombe! Kar se tiče pleksija in prask, sem že večkrat prebral na tem forumu in se seveda strinjam, da je to večja težava. Vseeno sem ocenil, da ima pleksi več plusov kot minusov. Bolj verjamem lepilu kot silikonu. Tudi silikon, lahko poškoduješ z želetko. Pri steklu me tudi moti lomni količnik, ki preveč popači sliko. Akvarij bo viden s treh strani in bo verjetno slabo izgledalo, če boš isto ribo pogledal iz dveh strani in bo na drugem mestu. Poleg tega imam kamin dosti blizu akvarija in upam, da bo pleksi malo oblažil pregrevanje akvarija zaradi sevanja kamina.
Sem pa upal na kakšno pripombo na pokrov akvarija. Ali bo to kaj moteče, da sta samo dve odprtini in je okrog in okrog rob 5cm? Ali bodo izgube svetlobe velike, ker bodo luči svetile skozi pleksi? Ali pa ima to spet samo plus, da se bo zato manj segreval? Ali morajo biti pod pokrovom kakšne odprtine, da se zrak menja ali ni potrebe?
Lep pozdrav, Simon
simon

OdgovorNapisal/-a vegimatej dne 03 nov 2014 0:55

"simon" Ali bodo izgube svetlobe velike, ker bodo luči svetile skozi pleksi?

Prosojnost UV prepustnega pleksija je 99,8%! Jaz sem imel na prejšnjem akvariju, doma narejen viseč pokrov z t5 sijalkami. Narejeni zračniki, 2 ventilatorja in spodnji del UV prosojno pleksi steklo. Super stvar ampak..... Čez 2 tedna in naprej je bila čedalje slabša svetloba. Pokrov je bil dvignjen od gladine cca 15-18 cm. Na vsaka 2 tedna sem moral razdreti pokrov in počistiti zgornjo stran pleksija zaradi prahu in spodnji del zaradi nabiranja soli in drugih madežev. Testirano pri meni slabo leto in nikoli več ne naredim pleksi steklo ali navadno steklo med lučmi in sijalkami. Upam, da ti bo moje mnenje pripomoglo k lažji odločitvi.

simon Napisal/-a:Ali morajo biti pod pokrovom kakšne odprtine, da se zrak menja ali ni potrebe?

Če so sijalke v zaprtem prostoru, morajo imeti zračenje. V nasprotnem primeru se njihova življenska doba pri previsoki temperaturi zmanjša in izgubi efekt.

Lp, Matej.
Uporabniški avatar
vegimatej

Št.: 542
Kraj: Retnje ( Tržič )
Izkušnje: akv 1998, morski od 2011

OdgovorNapisal/-a simon dne 19 apr 2015 15:57

Ta teden naročim nosilno omaro. Imam še željo, da bi akvarij povečal na dolžino 110cm. Ali bodo 39W luči prekratke za tak akvarij? Ali je mogoče bolje da ostanem na 100cm? Širino sem povečal na 60cm, za višino pa tudi še kolebam med 55 in 60cm. Verjetno ni kaj dosti razlike.
simon

Vrni se na Začetniška vprašanja