Začetnik v morski akvaristiki

Re: Začetnik v morski akvaristiki

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 09 maj 2016 14:56

lencior82 Napisal/-a:ali sem mel preveč časa upaljeno luč in je zažgalo kamen?

No tvoj komentar spada pod "Vici" a vseeno zaslužiš odgovor 8)

Ne nisi ga zakuril, tak kamen si že kupil in tak bo ostal dokler se ne zaraste z koralinskimi algami. :bigsmurf: :bigsmurf:
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8742
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 09 maj 2016 23:15

eh vem da so vam moja vprašanja včasih smešna, morate razumet da vi imate leta in leta izkušenj, jst pa se učim sproti in spoznavam svet morske akvaristike.
ravno zato sem se tudi prijavil na ta forum, da dobim odgovore na včasih tudi neumna vprašanja.

nimam čisto nobenih izkušenj in znanja o live rock, in se mi je pač zdelo čudno zakaj ta rjava barva ni pojavila takoj na začetku ko sem dal kamen noter, ampak šele čez par dni.
in sem se pač ustrašil da sem naredil kako napako, zato tudi to moje vprašanje
lencior82

Št.: 121
Kraj: Ankaran
Izkušnje: začetnik

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 09 maj 2016 23:35

lencior82 Napisal/-a:eh vem da so vam moja vprašanja včasih smešna, morate razumet da vi imate leta in leta izkušenj, jst pa se učim sproti in spoznavam svet morske akvaristike.
ravno zato sem se tudi prijavil na ta forum, da dobim odgovore na včasih tudi neumna vprašanja.

Pravilno ! in ja vsi smo bili enkrat na tem!

nimam čisto nobenih izkušenj in znanja o live rock, in se mi je pač zdelo čudno zakaj ta rjava barva ni pojavila takoj na začetku ko sem dal kamen noter, ampak šele čez par dni.
in sem se pač ustrašil da sem naredil kako napako, zato tudi to moje vprašanje

Lej tudi ti imaš vsakodnevno izkušnje ko vidiš pred seboj na cesti avtošolo, ki zaradi svoje vožnje napol blokira promet.
Žal a večina izmed nas lepo zakolne in skuša prehiteti, obvoziti vozilo in nato voziti normalno naprej, pa čeprav smo vsi nekoč sedli v podobni avtošoli in blokirali promet.

Isto je tudi pritej zadevi. Vprašanje je bilo zanimivo in tudi odgovor si dobil.

Drugače pa kot je videti iz slike gre za posušeno koralno kamenje. To je ponavadi odvzeto iz morja tako ali drugače in potem mesece ali leta na kopnem na suhem na soncu.
No ko ga pa zmočimo se malce spremeni barva in tudi na delih kjer je bila prej le malo drugačna barva mogoče le za odtenek malce rjava v vodi postane bolj izrazita.

Ciklaj akvarij naprej a poizkusi dobiti pri kakšnem izkušenem akvaristi par litorv odpadne vode iz njegovega akvarija.
Pri ciklanju bi ntudi pomagalo če daš v akvarij tudi kakšen svež živeči kamen. Tako se bodo bakterij iz te utečene vode in živega kamna prej naselili in razmnožili tudi v tvojem sistemu in ciklanje bo krajše.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 09 maj 2016 23:54

ves kamen sem dobil pri andreju (trgovina korala), in vsi trije so prišli iz istega akvarija v katerem drži kamenje. me pa ta stvar niti ne moti, bolj sem se ustrašil da sem jst kako napako naredil.

dobiti kak kos live kamenja bo verjetno teško, ker se iz obale baje tukaj že nekaj časa noben ne javlja, sam pa tudi ne poznam nobenega ko bi imel morski akvarij doma.

se mi pa tudi ne mudi da čim prej sciklam akvarij, ker več kot berem forume in gledam posnetke na youtube se mi samo nove ideje odpirajo. zdaj sem prišel na idejo da bi naredil sump z nano hang on overflow box-om.
par stvari sem že naročil preko ebay-a, kar tudi traja po par tednov da prispe k nam, nekaj stvari še gledam pri nas kar bi rabil.

res te pa ta morska akvaristika čisto not povleče v slani svet :)
lencior82

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 23 maj 2016 17:24

Po treh tednih sem danes dodal pesek v akvarij, ter malo preoblikoval scape.
Ob tem opazil na steklu akvarija prve alge (upam da je to dober znak da se akvarij lepo cikla)

Ter na enem izmed kamnov sem opazil, da je na njem začelo nekaj rasti pa me zanima kaj bi to lahko bilo?
Priponke
20160523_115957.jpg
20160523_115543.jpg
20160523_115505.jpg
20160523_115505.jpg (72.44 KIB) Videno 1706 krat
lencior82

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 23 maj 2016 17:36

Sicer je slika slaba, se pa vidi da je ene vrste vetrnica, bi pa znala biti ali majano ali pa aiptasia. V obeh primerih nezaželen organizem.

Lp
Pepo

Št.: 332
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 23 maj 2016 18:00

ja zgleda tudi nekako kot veternica, kako se pa to odstrani?
lencior82

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 23 maj 2016 20:55

V injekcijo z iglo natočiš Ca koncentrat, in ga brizgneš v nogo vetrnice in z iglo poskusiš odstraniti nogo s kamenja...vglavnem čimbolj jo moraš razesariti in obliti s Ca raztopino.

Lp
Pepo

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 04 jun 2016 21:50

Spet jst da malo osvežim stanje v akvariju.

Danes sem opazil nekaj novega na kamnih in sicer naredili so majhni mehurčki na dveh mestih. A je to samo kak micro mehurček ki se je vjel za algo oz kamen, ali kaj drugega.
Akvarij so kr lepo zajele zelene nitkaste alge, z stekla jih redno čistim se pa na kamnih kr nabirajo. Kaj lahko naredim glede tega?

20160604_164215.jpg
20160604_164215.jpg (94.52 KIB) Videno 1660 krat

Pred par dnevi sem delal meritve in še vedno nisto take kot sem pričakoval. Kh je okoli 12, PO4 še vedno okoli 1 ter NO3 okoli 50, pa menjave vode nisem še opravil nobene, samo dolivam RO vodo, mi je
pa slanost padla 1.023. Ali delam kaj narobe oz bi lahko kako pospešil proces? Sem pa moral zaradi premikanja akvarija na drugo lokacijo izprazniti skoraj vso vodo ter jo naliti nazaj (upam da z tem nisem kako pokvaril kvalitete vode)
Še slika trenutnega stanja akvarija

20160604_164215.jpg
20160604_164215.jpg (94.52 KIB) Videno 1660 krat

Sem pa tudi pred par dnevi šele zamenjal luč za originalno katera je bila 7500 k, za FLUVAL marine led 25000k.

Prav tako sem se odločil narediti SUMP. Veliko opreme sem naročil iz ebay-a, kar nisem tam najdel sem kupil pri nas.
Od opreme je:

sump kavarij dimenzije 40*25*35 (35L), ker mi edino ta dimenzija paše v omarico.
nov skimmer z pumpo namesto obstoječega nano z razpršilnim kamnom
sicce povratno črpalko 1350l/h
nano overflow box z pretokom okoli 800l/h (na iztok imam namen narediti stockman pipe da utišam grgljanje vode)
mehko cev dimenzije 16/22
spojke z ventilom za omejitev pretoka vode
kot že prej rečeno novo led luč 25000k
luč za refugij del sumpa (7000k, upam da je to dovolj)
JBL AquaCristal UV-C II 5 W
JBL cooler 100 ventilator za hlajenje vode z controlerjem vklopa ter izklopa
nosilec za filer sock ter par nogavic

zdaj čakam samo še na lepilo za steklo in začnem z lepljenjem prekatov. Imel sem v planu narediti 3 predela. levi, prvi del kjer prihaja voda iz akvarija, v katerem bo nogavica ter skimmer. nato se voda prelije v refugij del sumpa, v katerem bodo makro alge, live pesek ter mogoče kak live rock. Nato bo šla voda preko del prekata kateri ustavi mikro mehučke do dela kjer se bo voda vračala nazaj v akvarij.

Prosim za kak komentar
Priponke
20160604_172052.jpg
(117.31 KIB) Še ni prenešeno
lencior82

OdgovorNapisal/-a Primoz dne 04 jun 2016 22:45

V kolikor so nitrati res tako visoki bi jaz na tvojem mestu zamenjal nekaj vode. Sicer bodo nitrati padli sami od sebe vendar bodo posledično akvarij povsem ozelenel :D
Uporabniški avatar
Primoz

Št.: 899
Kraj: Okolica Slovenske Bistrice
Izkušnje: morska od 2008

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 05 jun 2016 6:04

Zakaj pa UV-C?
To se v morski akvaristiki ne uporablja...

Dvigni slanost na 1.025
S čim meriš slanost?
Reflaktomer kaže točno, kaki plovčki pa premalo za 2 stopnji.
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 865
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a nadebudnez dne 13 dec 2016 23:49

Tudi jaz bi rabil malo pomoči in sicer:
- ali so odpadki (ditrius) tudi tisto, kar nastane na notranji strani cevi in v sumpu? Pri meni izgleda kot neke vrste kosmiči, ki jih dobim v akvarij vsakič ko ponovno zaženem povratno črpalko. Ali so ti kosmiči nezaželjeni ali so le koristne bakterije?

- nitrate in fosfate imam konstantno precej visoke. Znižujem jih z vodko metodo- fosfate tudi z lantanom. Prebral sem kar precej objav na forumu in mi ni jasno kako jih še lahko učinkovito znižujem? Ali bi zeoliti pomagali? mogoče biopeleti? Pri prebiranju sem dobil občutek, da vas je veliko uporabljalo katero izmed metod vendar ste jih opustili?

Hvala za odgovore!
nadebudnez

Št.: 65
Kraj: Begunje na Gorenjskem
Izkušnje: akv. 10 let, morska 0,5

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 14 dec 2016 2:05

nadebudnez Napisal/-a:Tudi jaz bi rabil malo pomoči in sicer:
- ali so odpadki (ditrius) tudi tisto, kar nastane na notranji strani cevi in v sumpu? Pri meni izgleda kot neke vrste kosmiči, ki jih dobim v akvarij vsakič ko ponovno zaženem povratno črpalko. Ali so ti kosmiči nezaželjeni ali so le koristne bakterije?

"ditrius" se ponavadi nabira na dnu in v pesku. Je bolj tak svetlo rjavo siv prah včasih kosmiči. Bolj kot ne je zaželjeno, da se ga sem ter tja odstrani.
Kosmiči, ki pridejo iz cevi ko zaženeš spet povratno črpalko so bolj prozorne bakterijske obloge, ki se takrat odluščijo in plavajo po akvariju.
To pustiš in ni potrebno odstranjevati.

- nitrate in fosfate imam konstantno precej visoke. Znižujem jih z vodko metodo- fosfate tudi z lantanom. Prebral sem kar precej objav na forumu in mi ni jasno kako jih še lahko učinkovito znižujem? Ali bi zeoliti pomagali? mogoče biopeleti? Pri prebiranju sem dobil občutek, da vas je veliko uporabljalo katero izmed metod vendar ste jih opustili?

Hvala za odgovore!

Najprej se vprašaj zakaj so tako visoki. Največkrat v utečenih akvarijih je to posledica prekomernega hranjenja in jasno prevelikega števila rib/organizmov v sistemu, ki to pač ne prenese oziroma pri novih akvarijih posledica razpadanja organskih zadev v novem še ne sciklanem živečem kamenju ter premalo kulture bakterij. Zoper to pomagajo menjave vode ter razne metode dodjanja hranil za bakterije v obliki sladkorjev, kisa, vodke ali peletov.
Proti nitratom zaneslijov pomagajo peleti. Vseeno se morajo ti stalno mešati z vodo. Če se ne se "pokvarijo" in usmradijo in potem tudi ti ne delajo koristi.
Pelete se uporablja konstantno ti se počasi topijo in sproščajo hrano za bakterije. Če z tem prenehaš bakterije nimajo več toliko hrane in se njihovo število počasi zmanjša in nitrati povečujejo.
Enako je z drugimi hranami za bakterije vseeno so ti v tekočem stanju in za te je bolje da se jih dodaja počasi in konstantno.

Zeoliti so kamnčki, ki podobno kot oglje nase veže določene zadeve iz akvarijske vode. Žal ne direktno nitratov in fosfatov.
Se pa ponavadi uporablja v raznih zeolit reaktorjih in ker ima medij kar veliko površino se na njemu tako kot povsot zaradi dobrega pretoka vode in dovajanja hranil naselijo tudi bakterije.
Z mešanjem odstranjujemo te bakterijske obloge, ki potem služijo kot hrana drugim organizmom v sistemu.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 14 dec 2016 12:08

Ima kdo izkušnje zbijanja nitratov z mangrovami ali algnim filtrom? Zanimajo me detajli in mogoče kakšne slike...
Pepo

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 14 dec 2016 13:59

Algni filter z chatemorpho sem imel pred leti tudi sam sam in je zelo pozitivno deloval na sistem.
Če vanj spelješ še izhod iz CA co2 reaktorja ti stabilizira tudi Ph, odvečen co2 porabi za spodbujanje rasti alg, ki porabljajo nitrate in fosfate.

Trenutno testiram lasten DIY "Pax Bellum ARID" reaktor in se kar dobro obnese.

Z Algae scrubber-jem ima izkušnje uporabnik sasmeister

Za Mangrove se obrni na Mikhail-a oz uporabnika m.petrov
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Začetniška vprašanja