Prvi morski akvarij

Prvi morski akvarij

OdgovorNapisal/-a MB123 dne 09 avg 2016 11:10

Pozdravljen,
Že nekaj let imam sladkovodne akvarije, vendar pa sem se zdaj odločila za morskega.
Akvarij (posodo) bom kupila pri ZGD (200 l). Pa me zanima, če bi bila ta oprema dovolj za zdrav morski akvarij z veliko živega kamenja:
- pokrov Povezava
- filter Povezava
- skimmer Povezava

Živo kamenje in pesek (mešala bom pol koralnega in pol živega ➡ ali je to v redu? ), ter ostalo opremo bom kupila pri Aquarium Lesce. Ali ima kdo izkušnje z njimi?

Ali bi potrebovala še kaj?
Ali bi se lahko to realiziralo?

Imela bi korale, par klovnov, ter kar nekaj nevretenčarjev. Ali bi bilo to v redu? Katere ribe bi še lahko imela in koliko?

Hvala za odgovore že vnaprej.
MB123

Št.: 12
Kraj: Kamnim
Izkušnje: akv. 5let, morska 0

Re: Prvi morski akvarij

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 09 avg 2016 11:24

Pozdravljena!

Oprema z linkov je čisto napačno izbrana!
Pokrov s T8 žarnicami? Osvetljava mora biti T5!
Filter se v morski akvaristiki ne uporablja.

Naredi namenski morski akvarij s prelivom in sumpom!!!

Če te pa slučajno zanima, bom pa v kratkem sam prodajal 120x40x60 akvarij z vso opremo in živežem (optimalna oprema), za zelo solidno ceno. Razlog prodaje je vzpostavitev novega, večjega akvarija.

Lp Peter
Pepo

Št.: 335
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a MB123 dne 09 avg 2016 14:02

Hvala za odgovor. Zanima pa me, kje bi se dalo dobiti primerno rasvetljavo za odprt akvarij.
MB123

OdgovorNapisal/-a Pepo dne 09 avg 2016 14:18

Reflekta je pri nas Nr. 1.
Potem imaš še led module, ali pa juwel t5, lahko skupaj s pokrovom.
Bojim pa se da si osnovo napačno zastavla. Osnova je ogledni akvarij s prelivom, sump, zmogljiv skimer in ustrezna razsvetljava. Potem pa ustrezna povratna črpalka in dve ustrezni črpalki za tokovanje. Po moje je to osnova za dolgoročno stabilen sistem.

Priporočam obisk pri kakšnem izkušenem morskem akvaristu.

Lp
Pepo

Št.: 335
Kraj: Krško
Izkušnje: akv. 14let,mors. od 2010

OdgovorNapisal/-a MB123 dne 09 avg 2016 16:54

Hvala
MB123

OdgovorNapisal/-a Malix dne 10 avg 2016 11:38

Priporočam, da se oglasiš pri enem akvaristu in ti malce razloži kako deluje morski akvarij in kaj potrebuješ.

Nikar pa ne nasedaj kakšnim foram trgovca, ki ti pravi da rabiš zunanji filter.
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

OdgovorNapisal/-a MB123 dne 10 avg 2016 13:02

Zdaj sem vse še malo predelala in na internetu sem našla že narejen morski akvarij, ki naj bi ga samo priključil http://zgd.si/trgovina/?product=eheim-i ... rine-300-2, pa me zanima, če je v redu (imela bi še skimmer in živo kamenje) in če bi lahko za dodatno rasvetljavo dodala http://zgd.si/trgovina/?product=led-dod ... -80cm-202w, vendar piše, da je za sladkovodne akvarije, ali bi vseno bilo v redu?
MB123

OdgovorNapisal/-a MB123 dne 10 avg 2016 13:14

Našla sem tudi tekočino za pripravo vode, za katero piše, da čas ciklanja zmanjša in ribe se lahko naseli že takoj http://acrylictankmanufacturing.com/pro ... -bacteria/. Ali je to res deluje? Ima kdo iskušnje s tem.
MB123

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 10 avg 2016 23:32

MB123 Napisal/-a:Zdaj sem vse še malo predelala in na internetu sem našla že narejen morski akvarij, ki naj bi ga samo priključil http://zgd.si/trgovina/?product=eheim-i ... rine-300-2,

Drago in povsem neuporabno!

pa me zanima, če je v redu (imela bi še skimmer in živo kamenje) in če bi lahko za dodatno rasvetljavo dodala http://zgd.si/trgovina/?product=led-dod ... -80cm-202w, vendar piše, da je za sladkovodne akvarije, ali bi vseno bilo v redu?

Popolnoma neuporabno!

MB123 Napisal/-a:Našla sem tudi tekočino za pripravo vode, za katero piše, da čas ciklanja zmanjša in ribe se lahko naseli že takoj http://acrylictankmanufacturing.com/pro ... -bacteria/. Ali je to res deluje? Ima kdo iskušnje s tem.

Deluje a je treba znati uporabljati.

Žal a mislim, da si se napačno lotila zadeve. Prrav tako imaš zgrešen pristop.
Tvoje povezave kažejo na neko spletno trgovino, ki zelo verjetno še ni prodala morskega akvarija. Kaj šele, da bi ti tam znali kaj prav o morski akvaristiki svetovati.

Svetujem ti, da si vzameš kak mesec dni časa pa bolj podrobno pregledaš dnevnike akvarijev tukaj ter ugotoviš kakšni so, kako delujejo in kakšno opremo uporabljajo.
Potem si preglej še osnove in šele nato začni tukaj postavljat vprašanja.

Šele ko boš imela vsaj malo razjasnjene pojme si lahko začneš izbirati opremo.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8761
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Malix dne 11 avg 2016 16:14

Morski akvarij ni kot sladkovodni, kjer prvi dan kupiš: akvarij, pesek, rastline in ribe - to pa je tudi edini dan, ko je akvarij "najlepši" :twisted: :twisted:
Morski akvarij rabi čas in še enkrat čas.

Seveda lahko na začetki prehitevaš s kakšnimi pripravki, a vsaka hitra vožnja se kaj kmalu konča. Takšne zadeve se ti znajo zelo hitro obrniti navzdol in sistem začne propadati.

Morski akvarij je živi organizem, ki ga vzgajaš kot otroka, za vzgojo katerega pa "verjetno" veš da ni recepta in da je vsak otrok/akvarij bitje/sistem zase.

Sam sem postavil že štiri morske akvarije, pri katerih se je zgoraj opisana formula pokazala za edino delujočo.

Kot predlagano že iz večih strani, preglej dnevnike naših akvaristov, povabi se kakšnemu akvaristu na kafe, kjer boš v realnosti videl kako in kaj.

Predvsem pa potrpljenje in nekaj sreče.
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

OdgovorNapisal/-a meteor dne 17 avg 2016 12:48

Malix Napisal/-a:Morski akvarij ni kot sladkovodni, kjer prvi dan kupiš: akvarij, pesek, rastline in ribe - to pa je tudi edini dan, ko je akvarij "najlepši" :twisted: :twisted:
Morski akvarij rabi čas in še enkrat čas.

Seveda lahko na začetki prehitevaš s kakšnimi pripravki, a vsaka hitra vožnja se kaj kmalu konča. Takšne zadeve se ti znajo zelo hitro obrniti navzdol in sistem začne propadati.

Morski akvarij je živi organizem, ki ga vzgajaš kot otroka, za vzgojo katerega pa "verjetno" veš da ni recepta in da je vsak otrok/akvarij bitje/sistem zase.

Sam sem postavil že štiri morske akvarije, pri katerih se je zgoraj opisana formula pokazala za edino delujočo.

Kot predlagano že iz večih strani, preglej dnevnike naših akvaristov, povabi se kakšnemu akvaristu na kafe, kjer boš v realnosti videl kako in kaj.

Predvsem pa potrpljenje in nekaj sreče.

se čisto strinjam z napisanim...
še s tako pomočjo izkušenih akvaristov in pa nasvetov,
se dostikrat od začetka naučimo žal na svojih napakah.
Tako da če potrpljenja nimaš res veliko, rajše ostane v sladkih vodah.
Uporabniški avatar
meteor

Št.: 233
Kraj: Ptuj
Izkušnje: akv 3 leti

Vrni se na Začetniška vprašanja