kamenje v prelivu

kamenje v prelivu

OdgovorNapisal/-a nadebudnez dne 21 nov 2016 23:53

Zdravo!
Imam dve vprašanji:
- ali ima kdo v prelivu kamenje?
S tem bi povečal površino za rast bakterij in še imel bi zavetje za male organizme ki noter živijo npr. postranice. V prelivu je namreč precej neizkoriščenega prostora...

- ali premočna/nepravilna svetloba lahko vpliva na to da se anemone kar na enkrat stalno premikajo po akvariju?
Od kar sem razmere v akvariju izboljšal z vodka metodo in vklopil več luči, je akvarij postal zelo lep. Ni pa to všeč morskim vetrnicam in ožigalkam- začele so se premikati in se ne ustalijo na enem mestu. Prej nisem imel 3 leta nobenih težav.

Hvala za odgovore!
nadebudnez

Št.: 65
Kraj: Begunje na Gorenjskem
Izkušnje: akv. 10 let, morska 0,5

Re: kamenje v prelivu

OdgovorNapisal/-a HaDe dne 22 nov 2016 22:46

Zdravo,
S tem bi povečal površino za rast bakterij in še imel bi zavetje za male organizme ki noter živijo npr. postranice. V prelivu je namreč precej neizkoriščenega prostora...

Načeloma ne bi smelo biti večjih težav, boš pa težje čistil pod kamenjem kjer se ti bodo istočasno malo povišali nitrati, ker nimaš v prelivu takšnega toka, da bi to dvigovalo odpadke.

- ali premočna/nepravilna svetloba lahko vpliva na to da se anemone kar na enkrat stalno premikajo po akvariju?
Od kar sem razmere v akvariju izboljšal z vodka metodo in vklopil več luči, je akvarij postal zelo lep. Ni pa to všeč morskim vetrnicam in ožigalkam- začele so se premikati in se ne ustalijo na enem mestu. Prej nisem imel 3 leta nobenih težav.

anemone se premika, če ji ne ustrezajo trenutni pogoji (moč toka, moč svetlobe,...).
HaDe

Št.: 49
Izkušnje: morska: 0

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 22 nov 2016 23:59

nadebudnez Napisal/-a:Zdravo!
Imam dve vprašanji:

Da nekateri imajo. Nekateri kot Imperator imajo celo kar enkaj kamenja skozi katerega se pretaka voda.
Poskrbi le, da se kje pri in za kamenju ne bo nabiral ditrius(usedline) in bo pretok vode povsot OK.

V naravi sem videl anemone že na mnogo mestih kjer jih nisem pričakoval. Načelno pa so povečini v 5m ali globlji vodi. Celo na 20-30m se jih najde pa tam res ni močna svetloba.
Prej bi rekel da tam ne morejo več uspevat a ker jih je bilo na tem mestu ene par 100 a kupu to očitno ne drži.
V sami plitvini do ene 2m kjer je precej močna svetloba pa jih je izredno težko najti.

Ker si povečal svetlobo kot kaže anemonam to anemonam ne ustreza toliko in se zaradi tega selijo. Manj občutna bi bila sprememba če bi to delal postopoma, da bi se anemone na to lahko postopno navadile. Tako pač iščejo mesto kjer jim ustreza in bi bila tudi svetloba za njih znosno primerna.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8742
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a nadebudnez dne 23 nov 2016 0:36

Hvala za odgovore!
Glede anemon sem sam bolj ciljal na napačen spekter npr.: preveč UV svetlobe, ali pa modre ...
Namreč ko gledam vaše akvarije imate vsi kakšno anemono in vem, da imate akvarije bistveno bolj osvetljene kot jaz. Imam pa trenutno prižganih 6 od osmih luči t5 (vse primerne za akvaristiko)
nadebudnez

Št.: 65
Kraj: Begunje na Gorenjskem
Izkušnje: akv. 10 let, morska 0,5

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 23 nov 2016 13:36

No vseeno si navedel da:

Prej nisem imel 3 leta nobenih težav.

Torej jim je prej svetloba bolj ustrezala in je bila zadostna.

ko pa:

in vklopil več luči

so se začele aneomne seliti.

Kot kaže se le spremmebe svetlobe tiste, ki so povzročile premikanje anemon. Zato sem tudi napisal da anemone sicer uspevajo na več ali manj svetlobe vseeno mora biti to neka konstanta da se organizem nanj navadi in privadi.
Vse nenadne spremembe pa so seveda motnja in selitev je odziv na to.

Mogoče bi pomagalo da osvetlitev vsaj za kaka dva do tri tedne dvigneš za kakih 10cm višje. Potem pa počasi vsaka dva dni spuščaš za centimeter. Tako bo sprememba manj izrazita in postopna in organizmi se bodo imeli čas prilagoditi.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8742
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

Vrni se na Začetniška vprašanja