Načrtovanje akvarija

Načrtovanje akvarija

OdgovorNapisal/-a Lukasem dne 22 feb 2017 11:47

Pozdravljeni morski akvaristi,

Po nekaj letnem obdobju suhih komolcev, sem jih pred kratkim spet namočil. Trenutno ciklam 200l sladkovodni akvarij.
Večkrat sem že zašel na ta forum, ampak se mi je vedno zdelo vse zelo komplicirano in tudi takrat, ko sem si zaželel morski akvarij, sem hitro obupal.
No tokrat je drugače, s pomočjo člankov na forumu in zanimivega kanala na youtubu sem končno tako daleč, da ni več poti nazaj. :)

Namen te niti je, da naredim načrt in se izognem morebitnim začetniškim napakam, za vsak komentar in nasvet bom zelo hvaležen.
Torej planiram akvarij za katerega sem trenutno izbral samo prostor kjer bo stal vse ostalo pa je še za splanirati. Začel bi počasi, low tech, minimalni vnos organizmov, tudi kar se tiče stroškov, bo treba račune pokazat boljši polovici, se pa zavedam, da kakor koli obrnem ne bo poceni.
Velikost ogledne posode je lahko 80 x 55 x 70 cm. Glede na to, da sem v najemniškem stanovanju bi akvarij uredil tako, da bi ga nekoč lahko tudi prestavil če/ko bo potrebno.

Malo me skrbi glede teže sistema in nosilnosti tal, namreč živim v 80 let starem bloku, zato bi se rad izognil dodatni teži sumpa. Eno morebitno rešitev vidim v tem da bi, ker bo akvarij v kotu, na stranici uredil preliv in posodo za tehniko(skimmer, grelec.) tako nekako kot spodaj na sliki, potem pa bi za tisti del naredil tudi pokrov.
tank_front.jpg
tank_front.jpg (59.08 KIB) Videno 1661 krat
.
Ali lahko kdo izpostavi slabosti takšnega ''sumpa'' razen seveda očitne kar je prostor v ogledni posodi?
Zaradi teže, bi stojalo sestavil iz lesa tem načrtu:https://youtu.be/jN4Y9AYuwcQ?t=15m16s

Zanima me tudi glede razsvetljave, koliko le te v tak akvarij? Nameravam začeti z nezahtevnimi organizmi(ribe in živo kamenje).
Kar se tiče koral pa še iščem kakšen članek oz. vir informacij, da se poglobim in ugotovim kaj želim. Če me lahko kdo usmeri do kakšnih informacij oz. opiše svoje bi bil zelo hvaležen. Verjetno bom potem tudi lažje ocenil kakšno razsvetljavo želim.

LP Luka
Uporabniški avatar
Lukasem

Št.: 41
Kraj: LJ-Šentvid
Izkušnje: Morski začetnik

Re: Načrtovanje akvarija

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 22 feb 2017 12:38

Pozdravljen,

Pri taki litraži tako akvarija kot sumpa spodaj sama teža načelno nebi smela biti problem. Sem že videl cca 1000L akvarij v bloku izpred druge svetovne vojne.
Poskrbi le da bo akvarij pri nosilni steni in da bo teža enakomerno razporejena na celotno površino.
Če ti kljub temu skupna teža dela sive lase izvedi podstavek akvarija tako da na steno privijačiš nosilec. V tem primeru se bo na tlak prenesla samo polovica teže akvarija saj bo druga polovica teže direktno na nosilni steni.

Sam podstavek je ponavadi železen pri manjših litražah tudi iz lesa (čeprav so američani ljubitelji teh lesenih izvedb)
Uporabna in lična je tudi izvedba iz Alu nosilcev in plastičnih kotnikov. Ker je sama teža posdatvka zanemarljiva proti teži celega sistema naj ti to ne določa načina na kakšen ga boš izdelal.
Glede svetlobe je neka zelo okvirna ocena 1L volumna akvarija 1W osvetlitve. Svetloba je načelno full spekter kombinacija T5 belih in modrih T5 cevi.
Zadnja leta se uporabljajo tudi LED moduli. Vsekakor se začetnikom svetuje T5 oziroma LED+T5 osvetlitev.

Izvedba z sumpom za akvarijem je sicer zanimiva vprašanje pa je koliko je uporabna. Nakako se mi zdi bolj uporabna izvedba z sumpom spodaj. Tako imaš v omarici spodaj sump pa prostor še za razen druge nujne zadeve kot je tudi posoda za dolivanje izhlapele vodoe kasneje baling in vso nujno podobno kramo za katero ni nikoli preveč prostora.

Glede načrtovanja za začetek zastavi nek osnoven "ziher" sistem ga uporabljaj par let, si vmes naberi dragocene izkušnje in si vmes zastavi idejno zasnovo za drug bolj resen sistem.
Ker čeprav boš sedaj načrtoval vse živo (seveda tudi brez pravih izkušenj) boš kasneje veliko stvari modificiral.

Tale ameriška youtube je sicer uporabna in zanimiva a vseeno so določene zadeve na našem tržišču drugačne zato ti raje svetujem, da si ogledaš galerijo naših akvarijev pa povprašaš kako in kaj.
Naš forum ima tudi veliko prispevkov tako da se loti branja pred postavljanjem vprašanj pa uporabi iskanje in poišči saj je bilo zelo veliko splošnih vprašanj že postavljenih in odgovorjenih.

Lahko se nam pridružiš tudi na rednih mesečnih srečanjih na Brezovici pri Ljubljani vsak prvi petek v mesecu. Tam lahko postaviš vprašanja v živo ter takoj dobiš odgovore.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8742
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Lukasem dne 22 feb 2017 14:18

Hvala za odgovore :).

Ja kar se teže tiče sem kar zaskrbljen. Prej sem živel v novejšem bloku pa nisem nikoli slišal sosedov, tukaj pa kot, da so stene iz papirja, slišim sosedin TV ker je starejša in ima malo bolj naglas, na drugi strani slišim kakšno soboto ko je več ljudi na obisku, zgoraj otroke ko jokajo ali tekajo sem in tja...
Sem že iskal gradbene načrte pa nisem naše,l tudi v arhivu Slovenije ne.
Gre za blok na Prušnikovi 54, Ljubljana Šentvid, če ima kdo kakšne podatke...

Če sem prav razumel sistem filtriranja, velikost sumpa niti ni pomembna važno, da gre skimmer in ostala krama vanj. Ali to drži?

Tisti youtube kanal me je samo izobrazil, da sem dojel kako in kaj z morskim akvarijem, osnove. Kar se tiče tržišča pa poznam, ko sem izdelal svoj vivarij 3/4 stvari nisem našel pri nas oz. sem moral iskat alternative.

Clownfish Napisal/-a:Glede načrtovanja za začetek zastavi nek osnoven "ziher" sistem ga uporabljaj par let, si vmes naberi dragocene izkušnje in si vmes zastavi idejno zasnovo za drug bolj resen sistem.

Ali z ''ziher'' si mislil ''simpl''?

Kaj poleg stekla in stojala še rabim za ''ziher'' štart sistema?
- črpalke za tokovnaje
- skimmer
- grelec
- povratna črplaka
- luči
- živo kamenje
- pesek

Sem kaj izpustil?
Uporabniški avatar
Lukasem

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 22 feb 2017 15:12

Lukasem Napisal/-a:Hvala za odgovore :).

Ja kar se teže tiče sem kar zaskrbljen. Prej sem živel v novejšem bloku pa nisem nikoli slišal sosedov, tukaj pa kot, da so stene iz papirja, slišim sosedin TV ker je starejša in ima malo bolj naglas, na drugi strani slišim kakšno soboto ko je več ljudi na obisku, zgoraj otroke ko jokajo ali tekajo sem in tja...
Sem že iskal gradbene načrte pa nisem naše,l tudi v arhivu Slovenije ne.
Gre za blok na Prušnikovi 54, Ljubljana Šentvid, če ima kdo kakšne podatke...

Varnostni faktorji so zadosti visoki, da akvarij tak "manjši" ob nosilni steni mora zdržati.
Izračunaj si obremenitev na določeno površino pa boš ugotovil da je zanemarljiva.

Če sem prav razumel sistem filtriranja, velikost sumpa niti ni pomembna važno, da gre skimmer in ostala krama vanj. Ali to drži?

No sump ponavadi vsebuje skimer, kakšen Ca reaktor, mogoče tudi algni filter. Odvisno kaj želiš in kako si zadevo zamisliš.
Dobro je če je pod akvarijem tudi posoda za dodajanje izhlapele vode.

Ali z ''ziher'' si mislil ''simpl''?

Oboje. Za začetnika mora biti enostaven in ziher. Brez kakšnih fancy zunanjih prelivov z narobe obrnjeno u cevjo in podobnih zadev, ki sicer delajo a včasih le zatajijo.
Pa tak da uporabnik razume delovanje in ve kaj storiti če kaj ne deluje oz če deluje narobe.

Kaj poleg stekla in stojala še rabim za ''ziher'' štart sistema?
- črpalke za tokovnaje
- skimmer
- grelec
- povratna črplaka
- luči
- živo kamenje
- pesek

Grelec je pogojno uporaben. Ker povečini je večji del bolj potrebno hlajenje kot pa gretje.
Je pa jasno to odvisno od razmer v katerih stoji akvarij, opreme in sistema.

Sem kaj izpustil?

Kot prvo vodo in sol? :)
In še RO enoto z DI medijem.

Akvarij naj ima notranji preliv. Na povratni cevi potrebuješ še ventil za ragulacijo.
Gre tudi brez ventila a je zadeva glasna.

Sledi male oglase ker se veliko zadev splača kupiti od akvaristov ki zadeve menjajo ali prodajajo !
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Lukasem dne 23 feb 2017 11:25

Haha ja voda in sol... kdo bi se spomnil.

RODI enoto že imam, jo uporabljam za vivarij s žabicami podravnicami(trenutno je samo rastlinje :( ) in za sladkovodni akvarij.

Imam vprašanje glede podstavka in sicer iščem po forumu in ne najdem cen za stojala, rabim samo nek okviren strošek, da lahko splaniram finance. :).

Zanima me še kako imate urejena ''varovala''? S tem mislim predvsem na tehnične komponente ki lahko zatajijo.
Rezervno povratno črpalko, dva grelca v akvariju(en z nižjo nastavljeno temp.), rezervna črpalka za tokovanje, itd... na kaj je potrebno misliti in kaj je 100% potrebno in kaj pogojno.
Uporabniški avatar
Lukasem

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 23 feb 2017 12:11

Lukasem Napisal/-a:Haha ja voda in sol... kdo bi se spomnil.

No če si že vprašal -> "Sem kaj izpustil?"

Imam vprašanje glede podstavka in sicer iščem po forumu in ne najdem cen za stojala, rabim samo nek okviren strošek, da lahko splaniram finance. :).

M.Petrov je podstavek za svoj akvarij izdella iz ALU profilov.

http://www.sloreef.com/phpBB2/viewtopic.php?f=30&t=5925

Tudi v Bauhausu imajo podoben sistem le da so na vogalih plastične spojke.
Par akvaristov je že uporabilo tak sistem in se obnese. Vseeno mora biti pod akvarijem tudi lesena plošča ki nosi in dodatno razporedi težo na vse 4 ali bolje 6 nog.
Je pa zadeva obstojna predvsem pa čista in vsakdo to lahko doma sestavi.
Ostali primeri z varjenjem in podobnimi tehnikami so bolj umazani in jasno dražji če ne narediš v samogradnji.

Zanima me še kako imate urejena ''varovala''? S tem mislim predvsem na tehnične komponente ki lahko zatajijo.

web kamera, še bolje je imeti SMS odzivnik ob izpadu elektrike kar je še največji riziko a zadeva je rešena samo na dražjih krmilnikih.

Rezervno povratno črpalko,

To je doma v pripravljenosti vseeno je treba to ročno zamenjati.

dva grelca v akvariju(en z nižjo nastavljeno temp.),

Ne razumem kaj sanjate toliko o teh grelcih? OK če rastlinske oz sladkovodne akvarije osvetljujete z eno samo T5 cevjo potem je temperatura lahko problem.
A pri morski akvaristiki kjer je zaželjeno 1W na 1L vode je večji problem hlajenje.
Jasno v primeru če je akvarij v normalno ogrevanih prostorih in ne na neogrevanih mestih..
Imam morska akvarije že cca 20 let pa grelca še nisem uporabljal.

rezervna črpalka za tokovanje, itd... na kaj je potrebno misliti in kaj je 100% potrebno in kaj pogojno.

Ok to je zaželjeno ampak če imaš v akvariju dve potem tudi ni taka sila za zamenjavo če ena odpove.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Lukasem dne 23 feb 2017 12:31

Clownfish Napisal/-a:Imam morska akvarije že cca 20 let pa grelca še nisem uporabljal.

Kaj pa nihanje temperature, podnevi in ponoči?
Uporabniški avatar
Lukasem

OdgovorNapisal/-a jurs dne 23 feb 2017 13:04

kupiš grelec in ga daš v akvarij. če se ne bo nikoli vklopu boš 25€ vrgu v smeti, če se bo pa vklopu ti bo pa "prišparu" veliko denarja.
vsakem primeru "better safe than sorry"
jurs

Št.: 17
Kraj: Velenje
Izkušnje: akv 14let, morska 4

OdgovorNapisal/-a Lukasem dne 23 feb 2017 14:38

Ja to pa res...

Vidim da je dolžina akvarija 80cm neugodna za razsvetljavo t5, tako da vse bolj nagibam k kocki 60x60x60 mogoče 70x60x60? ne vem bom še videl.
Uporabniški avatar
Lukasem

OdgovorNapisal/-a jurs dne 23 feb 2017 17:30

razen če daš gor LED luč (http://www.ebay.com/itm/165W-Dimmable-F ... SwuTxV-OoR)
jaz imam tole že 2 leti nad akvariju pa tako velikos vredu pokrije pod pogojem da imaš luč nekje 30-40cm nad akvarijem. finančno si pa tam nekje kot T5 luči.
jurs

Št.: 17
Kraj: Velenje
Izkušnje: akv 14let, morska 4

OdgovorNapisal/-a Lukasem dne 23 feb 2017 18:36

jurs Napisal/-a:razen če daš gor LED luč (http://www.ebay.com/itm/165W-Dimmable-F ... SwuTxV-OoR)
jaz imam tole že 2 leti nad akvariju pa tako velikos vredu pokrije pod pogojem da imaš luč nekje 30-40cm nad akvarijem. finančno si pa tam nekje kot T5 luči.

Ja dobro zgleda. Mogoče bi lahko celo 2 dal...

Poslano z mojega SM-G928F z uporabo Tapatalk
Uporabniški avatar
Lukasem

OdgovorNapisal/-a Regal Angelfish dne 25 apr 2017 12:20

Če rabiš železen varjen podstavek, se lahko zmeniva...sam sem ga zvaril iz debelostenskih pohištvenih cevi 5x5 cm, debelina 2 mm. Kupil sem jih v Merkurju, kjer so mi jih narezali na mero. Nanj sem postavil 512L akvarij. Železo sem pobarval s posebno poliuretansko osnovno barvo za morsko vodo in nato s prekrivno barvo.
Uporabniški avatar
Regal Angelfish

Št.: 184
Kraj: Medvode
Izkušnje: morska od 2006

Vrni se na Začetniška vprašanja