hlajenje akvarija

hlajenje akvarija

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 24 feb 2017 19:34

Glede na to, da so vsi prispevki glede hlajenja kr stari, bi ponovno vprašal kako hladiti akavarij v poletnih mesecih?
Jst sem osebno iz obale in pri nas kot seveda tudi povsod po sloveniji so teperature poleti precej visoke. Na obali je še posebej prisotna visoka vlaga, in pri nas v hiši oz v sobi
kjer se nahaja akvarij tudi do 29-30 stopinj. Klima sicer je v prostoru, vendar aprila pričakujemo druga otroka in seveda klima ne bo smela delovati kaj dosti.

Razmišljal sem o nakupu hladilnika za akvarij, največja slabost kot sem prebral na prejšnjih temah je zvok ter dodatno segrevanje prostora. Zanima me ali so se tej hladilniki
v zadnjih letih kaj spremenili na bojše (manj hrupa ter manjše segrevanje). Ima kdo od reefovcev tak hladilnik doma, ter kake so njegove izkušnje?

Druga opcija je seveda ventilator, akvarij imam odprt tako da lahko ga namestim na ogledni akvarij ali pa dol v sump (tam mi pa že tako ali tako primanjkuje prostora).
Ali ima dolivanje izhlapele vode kak vpliv na slanost, glede na to da se mora toliko več dolivati vode? Ter problem je ko se gre na dopust bi moral prositi nekoga da mi konstatno
polni zalogovnik vode.
lencior82

Št.: 126
Kraj: Ankaran
Izkušnje: začetnik

Re: hlajenje akvarija

OdgovorNapisal/-a Malix dne 25 feb 2017 0:06

Jaz sem poleti z ventilatorjem v eni uri ohladih 800 litrov vode za eno stopinjo.
Pomembno je, da je ventilator usmerjen v gladino vodo, je pa res, da se s tem nekoliko poveča izhlapevanje vode in poveča vlaga v prostoru.
Uporabniški avatar
Malix

Št.: 1129
Kraj: Fram - Maribor
Izkušnje: Morska od 2006 dalje

OdgovorNapisal/-a lencior82 dne 25 feb 2017 0:29

Kakšen ventilator pa si uporabil? Si ga usmeril v ogledni akvarij ali sump? Po tem ko si ohladil si se naprej uporabljal ventilator ali samo po potrebi?
lencior82

Št.: 126
Kraj: Ankaran
Izkušnje: začetnik

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 25 feb 2017 0:32

lencior82 Napisal/-a:Na obali je še posebej prisotna visoka vlaga, in pri nas v hiši oz v sobi
kjer se nahaja akvarij tudi do 29-30 stopinj. Klima sicer je v prostoru, vendar aprila pričakujemo druga otroka in seveda klima ne bo smela delovati kaj dosti.

Na 29-30 stopinjah z klimo v prostoru ne boste čakali na ohladitve in bo klima delovala.
Za dodatno pohlajevanje dodaš še par 12V ventilatorjev ki pihajo na gladino, povečujejo izhlapevanje in z tem hladijo akvarij.
Zaradi tega je višja vlaga v prostoru a kot vedno boste tudi velikokrat zračili prostor tako, dat o ne bo problem.
Je pa tak način tako energijsko kot cenovno najbolj ugoden.

Razmišljal sem o nakupu hladilnika za akvarij, največja slabost kot sem prebral na prejšnjih temah je zvok ter dodatno segrevanje prostora. Zanima me ali so se tej hladilniki
v zadnjih letih kaj spremenili na bojše (manj hrupa ter manjše segrevanje). Ima kdo od reefovcev tak hladilnik doma, ter kake so njegove izkušnje?

Nekaj jih ima tak hladilnik vendar je cela zadeva dokaj čudno izvedena. V bistvu gre za škatlo iz katere piha vroč zrak(zelo vroč) in škatla ima dve cevi za dotok in odtok akvarijske vode.
Zadeva deluje dokaj identično kot sobna prenosna klima. Najbolje je seveda če je vse skupaj na balkonu ali okenski polici vseeno je potem potrebno odprtino za cevi zatesniti.

Druga opcija je seveda ventilator, akvarij imam odprt tako da lahko ga namestim na ogledni akvarij ali pa dol v sump (tam mi pa že tako ali tako primanjkuje prostora).

Če bo spodaj v sumpu moraš zagotoviti dober pretok zraka.

Ali ima dolivanje izhlapele vode kak vpliv na slanost, glede na to da se mora toliko več dolivati vode? Ter problem je ko se gre na dopust bi moral prositi nekoga da mi konstatno
polni zalogovnik vode.

Ok vemo, da je voda na primorskem najdražja v deželi vseeno v primerjavi z ceno TECO hladilnika bo strošek za vodo zanemarljiv.
Izhlapeva voda in vodo tudi dodajaš tako da vpliva na slanost ni.
Za čas dopusta pač postaviš kak večji sod RO vode (jaz dam 80L sod) in je zadeva rešena za cel čas dopusta.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8761
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

Vrni se na Začetniška vprašanja