Črv cevkar

črvi cevkarji, itd

Črv cevkar

OdgovorNapisal/-a Dark dne 02 jan 2005 18:06

Pred mesecem sem kupil črva cevkarja (Črf) - Protulo bispiralisa, rdeče oranžne barve. Kot kaže, mu pogoji v mojem akvariju in dodajanje planktona zelo odgovarjajo, saj je zrasel skoraj za četrtino (v literaturi najdemo, da je to vrsto težko gojiti v akvariju). Prve dni se je pogosto skrival v cevko, kasneje pa je vedno redkeje.
Slika
Zadnjič spremenil Dark, dne 02 jan 2005 21:41, skupaj popravljeno 4 krat.
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Matic dne 02 jan 2005 19:05

Koliko je pa tale črv velik?
Uporabniški avatar
Matic

Št.: 67
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 jan 2005 20:06

Tudi jaz sem imel lepega črva cevkarja, pa sem ga uničil z Biosono. Dark, s tvoje slike se ne vidi, ali ima nogo v kamenju ali v pesku. Večina cevkarjev raste iz peska in se jh ponavadi posiljuje vkoreninit na kamenje. Tam so dostikrat nadlegovani s strani rakovic. Malo se pozanimaj po spletu.

Moj je imel premer odprte krone približno 5 cm.
Zadnjič spremenil Aleksander, dne 02 jan 2005 20:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 jan 2005 20:12

Aleksander, do sedaj sem videl že več deset vrst raznih črvov cevkarjev v naravi, vendar nisem opazil niti enega črva cevkarja, ki bi rasel na pesku. Vsi so bili pritrjeni na kamnito podlago. Sem pa pogledal v knjigo Beansch, Marine Atlas 3 in resnično je kar za nekaj vrst navededeno da rastejo iz peska.

Protula magnifica, vrsta, ki je v knjigi Beansch, Marine Atlas 3 najbolj podobna Darkovem črvi cevkarju , po navedbah iz knjige gradi tubo iz kalcijevega karbonata v skalnatih špranjah in tudi v peščeni podlagi.

Mislim , da si zamenjal črve cevkarje in peščene morske vetrnice (Ceriantharia). Peščene morske vetrnice imajo svojo tubo v naravi zakopano v pesek.
Zadnjič spremenil Bojan, dne 02 jan 2005 20:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 jan 2005 20:21

"Feather Duster" črvi gradijo svoje cevi iz delcev peska ali blata, za lepilo pa uporabijo svoj izloček. Sam bom tudi še nabavil te črve, dal pa jih bom v pesek.

Slika
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 jan 2005 20:32

No, malo googlanja je pokazalo, da imava oba prav. Nekatere vrste rastejo v finem pesku, nekatere pa na kamenju. Pred postavitvijo pa se je dobro pozanimati o posamezni vrsti.
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 jan 2005 20:41

Aleksander , črv cevkar , katerega slika je priložena tvojemu sporočilu pripada družini Sabelloidae (Feather dusters), ki obsega črve cevkarje z mehko cevko.

Darkov črv cevkar pripada družini Serpulidae (Calcareous tubeworms), ki imajo trdno domovanje (tubo), narejeno iz kalcijevega karbonata.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 jan 2005 20:46

Aleksander Napisal/-a:No, malo googlanja je pokazalo, da imava oba prav. Nekatere vrste rastejo v finem pesku, nekatere pa na kamenju. Pred postavitvijo pa se je dobro pozanimati o posamezni vrsti.

Se strinjam. Citiram odstavek iz knjige Beansch, Marine Atlas 3 " Črvi cevkarji so zavzeli trde podlage, kot so skale ali korale, pa tudi mehke podlage, kot sta pesek in blato."
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 jan 2005 20:51

Da, prišel sem do enakih podatkov. Ne vem, če je pravilo, ampak črvi z usnjasto cevko so s peščenih področij.
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 02 jan 2005 21:08

Aleksander Napisal/-a:Da, prišel sem do enakih podatkov. Ne vem, če je pravilo, ampak črvi z usnjasto cevko so s peščenih področij.

Pravilo to prav gotovo ni. Vsi poznamo v Jadranu zelo razširjeno vrsto črvov cevkarjev, ki ima mehko usnjato cevko. Te črve cevkarje se vedno najde pričvrščene na skalo.

Tudi sam imam doma že nekej let vrsto črva cevkarja , za katerega menim , da pripada vrsti Sabellastarte magnifica. Pritrjen je na mrtvo ogrodje korale in menim , da mu ta podlaga ustreza, saj se je v enem tednu po tem , ko sem ga zataknil v to podlago, usnjata cevka povsem prilepila na kamen.

Aleksander, menim , da je tudi črv cevkar, ki je tebi poginil zaradi Biosona pripravka , vrste Sabellastarte magnifica.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 jan 2005 21:30

Po sliki mi je bolj podoben Sabellastarte sanctijosephi

O njih je nekaj več na strani:
http://www.saltcorner.com/sections/zoo/ ... /worms.htm
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Dark dne 02 jan 2005 21:37

Bojan Napisal/-a:Protula magnifica, vrsta, ki je v knjigi Beansch, Marine Atlas 3 najbolj podobna Darkovem črvi cevkarju , po navedbah iz knjige gradi tubo iz kalcijevega karbonata v skalnatih špranjah in tudi v peščeni podlagi.

V novejši literaturi zasledimo mojega 'Črfa' kot Protulo bispiralisa (družina Serpulidae) ali Magnificent Calcareous Tube Worm, /The Modern Coral Reef Aquarium', Volume 3, 2000/, kjer je navedeno tudi starejše ime Protula magnifica, kot je zapisal Bojan. Moj 'Črf' ima tubo iz kalcijevega karbonata v obliki tobačne pipe - dolgo cca. 15 cm. Tubo imam v špranji med kamenjem, dve špirali (rdeče-oranžni) pa se predajata vodnemu toku. V literaturi je označena kot težavna za gojenje, predvsem zaradi pomanjkanja hrane. Mojemu 'Črfu' hrane ne primanjkuje, saj ga dnevno hranim s fitoplanktonom.
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Dark dne 17 jan 2005 12:06

Včeraj sem opazil, da je - Protula bispiralis - Črf - pričel v velikih količinah spuščati sluz. Sluz je tok zanesel na Halymenio? rdečo algo, kjer se je spremenila v nitke. Te nitke sem na algi opazil že prej in so možni vzrok, da je pričela rjaveti?
Uporabniški avatar
Dark

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 17 jan 2005 12:24

Na žalost se stanje takih živali ne da napovedat z gledanjem, rast pa je definitivno dobr znak.
Hrani čim več fitoplanktona. :idea:
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 17 jan 2005 12:40

Pred letom in pol sem tudi sam opazil, da se en srednje velik črv cevkar čudno obnaša.. Čez čas je začel iz ust (oziroma sredine pahljače) spuščati zeleno zadevo.. Izkazalo se je da so to jajca oziroma ikre..
Zadevo sme tudi slikal... in bom poiskal sliko..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

Naslednji

Vrni se na Črvi