Črv cevkar

črvi cevkarji, itd

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 03 okt 2005 11:54

Pri meni je isto tak zapustil cevko in žal poginil. Je bil Spalancanijev črv iz Jadrana, vzrok - TEMPERATURA.
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 866
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a Fast dne 03 okt 2005 12:10

Moj ni poginil, samo preselil se je in kar lepo napreduje, cevka je vsak dan daljša je pa zanimivo, sprva sem mislil, da se je preselil na na kamenj, zdaj ko je cevaka dobro vidna, vidim da raste iz lupine oklepa rakavice.
Kot da je vedel, da se je potrebno pripravit na selitev, saj sem že študiral, kako ga bom odstranil s stekla.
Telepatija :?: :lol: .
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 03 okt 2005 19:20

Pri meni je isto tak zapustil cevko in žal poginil. Je bil Spalancanijev črv iz Jadrana, vzrok - TEMPERATURA.

Kako pa veš, da je bila vzrok temperatura, in ne na primer, hrana, oz pomanjkanje le-te?
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 04 okt 2005 10:34

Hrana mislim, da ni bila problem, ker se mi še ostali črvi cevkarji razmnožujejo (tisti z trdo cevko - apnenčasto). Temperatura zato, ker mi je večkrat narasla na 30 stopinj zaradi okvare ventilatorja. Sicer sem ga imel skoraj eno leto velik pa je bil cca. 12 cm.
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 866
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 04 okt 2005 19:32

No, moj namen niti ni bil, da izvem(o) definitivnega vzroka, hočem samo povedati, da brez kakega konkretnega dokaza ne moremo reči, da je ta oz oni faktor kriv za smrt. Znanstvena metoda ĂĽber alles. :)
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Fast dne 09 okt 2005 18:47

Črv si je že zgradil novo cevko.
Ko sem prestavljal kamenje v glavni akvarij je šel zraven tudi črv cevkar.
Slika
Uporabniški avatar
Fast

Št.: 1215
Izkušnje: marine 5 +

OdgovorNapisal/-a TomL dne 29 jan 2006 0:06

kupil sem črva podobnega temu na sliki (sliko prilagam samo informativno...). Slika

Zanima me, kam je takega črva dobro položiti....ga zakopljemo v pesek (tako je bilo v trgovini) ali ga samo položim in se bo sam spravil tja, kamor mu bo ustrezalo?
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 29 jan 2006 0:13

Če ne raste v korali kot na sliki in ima trdo cevko, ga postavi nekam na srednje močan tok, pod rumeno svetlobo. Tam bodo barve še bolj izrazite. Moj je zataknjen med kamenje. Če se ne motim, je tako postavljen tudi Darkov.

Je morda tak?
Slika
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a TomL dne 29 jan 2006 0:25

Dinko van plati Napisal/-a:Je morda tak?

moj ima bistveno tanjšo cevko...ni tak kot ta na tvoji sliki. Tu mislim predvsem na njegovo cevko, ki je zelo "krhka" in je v bistvu zlepljena iz peska. Črv ni pritrjen na nobeno koralo ali kamen.
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 29 jan 2006 0:32

Aha, pod trda sem mislil, da je apnenčasta.

Sam se ne bo premaknil. Ukopat ga bo treba. Tako je z njimi tudi najmanj problemov.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a TomL dne 29 jan 2006 1:27

še en problem se je pojavil. Nanj sta se kar dobro spravila lysmati wundermanni. Je kdo seznanjen...gre za čistilno ali borilno akcijo?
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 29 jan 2006 10:27

Temu se reče breakfast at Tiffany's.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 29 jan 2006 11:03

TomL Napisal/-a:Zanima me, kam je takega črva dobro položiti....ga zakopljemo v pesek (tako je bilo v trgovini) ali ga samo položim in se bo sam spravil tja, kamor mu bo ustrezalo?
Tvoj črv cevkar pripada družini Sabelloidae (Feather dusters), ki obsega črve cevkarje z mehko cevko. Črvi te družine v naravi mehko cevko zalepijo za kamen, nekatere vrste pa so tudi v pesku. Za začetek bi jih jaz postavil (zataknil) med kamen in peščeno dno. Se pa iz oblike cevke lahko sklepa, kje je črv živel v naravi. Zavita cevka zelo verjetno pomeni, da je bil črv cevkar pritjen na skalo.

Noben črv cevkar se ne more premakniti na drugo lokacijo , ne da bi zapustil cevko, kar pa običajno naredi le če je življensko ogrožen , saj se taka avantura zanj običajno konča s smrtjo.

TomL Napisal/-a:Nanj sta se kar dobro spravila lysmati wundermanni. Je kdo seznanjen...gre za čistilno ali borilno akcijo?
V mojem akvariju imam več vrst črvov cevkarjev, tudi iz družine Sabelloidae in tudi več vrst kozic rodu Lysmata, med drugim tudi 5 primerkov Lysmata wurdermanni, pa nisem opazil, da bi se katera kozica spravila nad črva cevkarja. Je pa možno, da se kaj takega zgodi in če bodo kozice preveč vznemirjale črva cevkarja, tako da bo stalno v cevki, je to za njega lahko pogubno. V tem primeru črva cevkarja lahko prodaš meni.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Dark dne 29 jan 2006 11:17

TomL Napisal/-a:še en problem se je pojavil. Nanj sta se kar dobro spravila lysmati wundermanni. Je kdo seznanjen...gre za čistilno ali borilno akcijo?

Moji kozici sta se 'spravili' na 'črfa', kadar je spuščal belo sluz - torej je šlo za čistilno akcijo.
Uporabniški avatar
Dark

Št.: 1477
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 29 jan 2006 11:42

Meni črvi cevkarji z mehko cevko nikoli niso zdržali dolgo.

Kaj če bi v nek kamen zvrtal luknjo primernega premera in vanjo položil črva tako da bo sprednji del gledal izven luknje.. tako bo imel cevko zavarovano..

Spet druga možnost je da ga vtakneš med dve zlepljeni lupini školjke v katero daš malo peska pa boš videl kako mu bo ustrezalo..
Mora pa imeti dober pretok saj filtrira hrano..
Tudi občasno hranjenje z aremijo, kotačniki in aquatimom bi bilo zaželjeno..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Črvi