Črv cevkar

črvi cevkarji, itd

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 29 jan 2006 11:56

Bojan Napisal/-a:Črvi te družine v naravi mehko cevko zalepijo za kamen, nekatere vrste pa so tudi v pesku. Za začetek bi jih jaz postavil (zataknil) med kamen in peščeno dno. Se pa iz oblike cevke lahko sklepa, kje je črv živel v naravi. Zavita cevka zelo verjetno pomeni, da je bil črv cevkar pritjen na skalo.

V vsakem primeru, je cevko bolje popolnoma skriti.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a TomL dne 29 jan 2006 15:00

clownfish Napisal/-a:Kaj če bi v nek kamen zvrtal luknjo primernega premera in vanjo položil črva tako da bo sprednji del gledal izven luknje.. tako bo imel cevko zavarovano..

črva sem včeraj zvečer zakopal v pesek tako, da je ven gledal le sprednji del. Zjutraj pa je bil odkopan del njegove cevke (srednji del).

Bom opazoval še naprej, kaj se dogaja med črvom in kozicami...
Uporabniški avatar
TomL

Št.: 956

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 29 jan 2006 16:37

Po mojih osebnih izkušnjah in glede na zapise v literaturi, menim , da zakopavanje in razne druge oblike skrivanja cevk črvov cevkarjev nimajo nobenega večjega pomena pri uspešnem gojenju.

Pomembno je predvsem dvoje:
1.) Črv cevkar mora imeti dovolj primerne hrane.
2.) V akvariju ne sme biti organizmov , ki bi nadlegovali črva cevkarja. Ribe in nevretenčarji, ki nadlegujejo črve cevkarje, pa po mojih izkušnjah vedno nadlegujejo perjanico in zakopavanje tega problema ne rešuje. Če se neka riba odloči nadlegovati črva cevkarja, ga bo iz lahkoto potegnila ven iz peska.

Mogoče je zakopanje koristno pri vrstah, ki so tudi v naravi zakopane v pesek, je pa vprašanje, če ne škodi tistim vrstam , ki se v naravi ne zakopavajo.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a TomL dne 29 jan 2006 16:55

se strinjam, da če nekdo maltretira črva, potem zakopavanje in vse ostale metode odpadejo. Sem ga pa vseeno zakopal, ko sta se klozici spravila na njega in na ta način vsaj podaljšal čsa, v katerem bom ugotovil ali ga je potrebno preseliti. sem pa prepričan, da mora biti njegova cevka zakopana in ne pritrjena na kamen, saj je popolnoma krhka.

Ima pa črv nekoliko zaprt tudi sprednji del. Ali to kaže na to, da se brani?
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 29 jan 2006 17:19

TomL Napisal/-a:sem pa prepričan, da mora biti njegova cevka zakopana in ne pritrjena na kamen, saj je popolnoma krhka.
Tudi črvi družine Sabelloidae (Feather dusters), ki imajo povsem mehko cevko so pogosto pritjeni na skale. Če ima črv mehko cevko, to še ne pomeni, da mora biti zakopan v pesek. Ali je cevka krha ali samo mehka ? Ali ti razpade v roki, če jo malo bolj nerodno primeš ?

TomL Napisal/-a:Ima pa črv nekoliko zaprt tudi sprednji del. Ali to kaže na to, da se brani?
Črvi z mehko cevko zelo pogosto zaprejo vhod, tako da cevko stisnejo skupaj. To sem opazil tudi pri svojih črvih cevkarjih. Zaprli so se, kadar jim kaj ni bilo všeč. Nadlegovanje ni edini razlog. Lahko se zaprejo tudi zaradi premočnega toka.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a TomL dne 29 jan 2006 17:25

Bojan Napisal/-a:Ali ti razpade v roki, če jo malo bolj nerodno primeš ?

tak sem imel občutek ko sem ga dajal iz transportne vrečke...

Bojan Napisal/-a:Črvi z mehko cevko zelo pogosto zaprejo vhod, tako da cevko stisnejo skupaj. To sem opazil tudi pri svojih črvih cevkarjih. Zaprli so se, kadar jim kaj ni bilo všeč. Nadlegovanje ni edini razlog.

ok...na trenutke sem že mislil, da je morda že pokojni...

Bojan Napisal/-a:Lahko se zaprejo tudi zaradi premočnega toka.

ne...zaenkrat ima rahel tok.

bom opazoval in poročal naprej...
Uporabniški avatar
TomL

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 29 jul 2006 17:07

Kupil sem manjšo skupino črvov cevkarjev. Po nekaj dneh je bilo odlomljeno nekaj cevčic, te so potem izginile. Sumim rakovice. Se je komu zgodilo podobno?
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 29 jul 2006 17:55

Kakšni so ti črvi cevkarji ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 29 jul 2006 18:24

Po navedbah Andreja menda enaki kot tvoji. Ob nabavi je povedal, da si take vzel tudi ti.
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 30 jul 2006 14:36

imam dva crva cevkara, te nekoliko chritmas wormsa (crveno bijeli, s troduplom perjanicom), ukrasnih crvica na jadranskom i tropskom kamenju (bijelih, crvenih...)
Cevkari su kod mene skoro godinu dana (jedan je u pjesku, drugi je na kamenu)-nihce ih ne dirja, ne znam sto jedu, nisu na najjacem protoku, ali protoka imajo.
Chritmas wormse sam uzela od Andreja prije nekih mjesec dana, nihce ih ne dirja...

Aleksandar, ako si kupio skupinu crva cevkara na kamenu, pretpostavljam da su to chritsmas tree, posebno s toga sto znam da ih ima i Bojan (samo ne znam kada ih je on uzeo). Njihovi tuljci su dosta jaki i nije mi jasno kako se mogao odlomiti?!
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 30 jul 2006 14:41

Ne, niso ti črvi. Črvi, ki jih ima Aleksander so tile:

Slika

Povečini so tarče napadov zgolj črvi cevkarji z mehko cevko. So tudi izjeme.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 30 jul 2006 17:37

Res je Dinko, ti so precej podobni. Moji bo bili bolj belo - črni. Danes so izginile še zadnje cevke. Do sedaj sem rakovice toleriral, sedaj pa spet resno razmišljam o ukrepih. Noter sta vsaj še dve večji rakovici.
Uporabniški avatar
Aleksander

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 30 jul 2006 19:06

Ja, barvnih različkov je več, pa tudi ni nujno, da je ravno ista vrsta.

Spet ni nujno, da so rakovice. Lahko je babica, kozice, samotarji...
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Dado dne 30 jul 2006 20:57

Definitivno so bile rakovice. Jaz in kolega sva imela enake črve, ko jih je nekaj pojedlo. Cevke so bile prelomljene. Jaz sem rakovico videl na lastne oči ko se je gostila z njimi.
Bojan pa ima svoje v refugiju, kjer so bolj na varnem.
Uporabniški avatar
Dado

Št.: 49

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 30 jul 2006 21:27

Mu jih je pa prvič nekaj pojedlo. Zato sklepam, da niso edini možni vzrok rakovice.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Črvi