Črv cevkar Protula bispiralis

črvi cevkarji, itd

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 02 apr 2007 13:17

Pred mesecem sem v Korali nabavil lepo rdečega črva cevkarja z dvema perjanicama vrste Protula bispiralis.
Črv je bil pri meni v akvariju skoraj ves čas zaprt. Po dveh tednih je kljub dodatnemu hranejnju akvarija z kotačniki in algami odvrgel eno perjanico.
Sedaj je malo bolj odprt a nikaor ne tako kot bi moral biti.

Ko sem opazoval podobnega črva pri Bojanu v akvariju in v Korali sem opazil da so skoraj stalno odprti in izven cevke..

Zagotovo v akvariju nimam nobene rakovice, pa tudi noben drug premikajoč organizem se ne spravlja na cevkarja..

Ideje?
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 02 apr 2007 13:31

Izstradal se n, ker je minilo premalo časa. To, da ne pride ven je lahko posledica pramočnega toka, rib, ki švigajo mimo, ali pa nečesa tretjega. Jaz imam enega že leto in pol. Na tri mesece odvrže perjanico (spiralo po spiralo) in mu zrasteta novi. Včasih se potuhne za nekaj dni in potem zopet pride ven.

Verjetno je regeneracija perjanice zelo omejena in jo zato menja, ko se obrabi.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 02 apr 2007 14:38

Dinko van plati Napisal/-a:To, da ne pride ven je lahko posledica pramočnega toka, rib, ki švigajo mimo, ali pa nečesa tretjega.

Premočan tok defenitivno ni.. ribe pa ga tudi načelno ne motijo.. sicer pa ima tudi Bojan precej ribi pa je cevkar skoraj stalno odprt..
Prav zato iščem kaj bi lahko bilo tisto "tretje"?

Jaz imam enega že leto in pol. Na tri mesece odvrže perjanico (spiralo po spiralo) in mu zrasteta novi. Včasih se potuhne za nekaj dni in potem zopet pride ven.

To je pa zanimiv podatek!
Pri meni je odvrgel celo glavo saj sem jo kasneje našel na tleh v pesku.

Verjetno je regeneracija perjanice zelo omejena in jo zato menja, ko se obrabi.

Res zanimivo..
Verjetno ti opažaš rast apnenčaste cevke, hkrati pa ko se odpre se odpre do te mere da pride na rob cevke z notranje strani tudi tkivo? Tako je sama cevka tako del zaunanjega roba kot vidna notranjost (ko se zapre) bela-novo narejena?

No pri mojem cevkarju se cevka ne obnavlja, pa tudi ko je cevkar zunaj se ne iztegne v celoti. Kh in Ca sta po meritvah Ok, celo koralinske alge rastejo na zunanjosti cevke, čeprav je bila takrat ko sem cevkarja nabavil cevka sama popolnoma bela..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 02 apr 2007 20:21

Pri meni je cevka v tem času zrastla za kakšnih 15cm. Kar je precej. Vem, da ima enakega "črfa" tudi Dark. Me prav zanimajo njegove izkušnje...
Na rob cevke se odlaga apnenec samo, če je črv prekril ta rob s kožno gubo.

Se pa trenutno obnavlja in je bolj ali manj zaprt. Zato so začele poganjati tudi alge na notranjem delu cevke.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 02 apr 2007 22:57

Moj Protula bispiralis je odprt stalno, podnevi in ponoči. Včasih se skrije za krajši čas. Do sedaj se ni odločil odvreči krone. Postavljen je v dokaj močen tok.
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 02 apr 2007 23:52

Dinko van plati Napisal/-a:Na rob cevke se odlaga apnenec samo, če je črv prekril ta rob s kožno gubo.

Jep.. načelno je ob odprtem stanju tako, da tkivo prekrije celotno notranjost cevke in še do 2mm zunanjega roba..

Se pa trenutno obnavlja in je bolj ali manj zaprt. Zato so začele poganjati tudi alge na notranjem delu cevke.

Koliko časa pa traja tako obnavljanje? Pri obnavljanju se spremni/obnovi kaj?

Aleksander Napisal/-a:Postavljen je v dokaj močen tok.

Hmm torej je dobro da je na precej močnem pretoku?
Kaj pa pozicija? Bolje na kamnih ali bolj pri tleh?
Kaj pa svetloba? bolj v luknji ali na planem?
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 03 apr 2007 11:13

Ne na preveč močni svetlobi, jaz ga imam na dnu, zataknjenega med skale. V naravi raste na skalah.

Spremeni se nič, tudi kaj večji ni... Edino na začetku se mi je zdel bolj svetel, sedaj pa je bolj rumenkasto-rdeč. Obnova traja en teden.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 apr 2007 12:24

Dinko van plati Napisal/-a:Ne na preveč močni svetlobi, jaz ga imam na dnu, zataknjenega med skale. V naravi uspevajo na skalah.

Bom ga poizkusil prestaviti na dno bolj v senco pa bom videl kako se bo odzval..

Kaj pa tile bodičasti črvi mislite, da ga lahko ogrožajo?
Jasno vem da ti pridejo povsot četudi je cevkar višje na kamnih.. in ne na tlah v pesku..

Spremeni se nič, tudi kaj večji ni... Edino na začetku se mi je zdel bolj svetel, sedaj pa je bolj rumenkasto-rdeč. Obnova traja en teden.

Uf to je pa hitra reciklaža.. in v enem tednu v notranjosti cevke že poženejo alge?

Še glede hranjenja?
Bojan domneva da se hrani z kotačniki, Aleksander pa dodaja samo fitoplankton??

Zanima me če imajo vaši cevkarji tudi na drugem koncu zaprto cevko? Moj ima namreč odlomljeno.. sicer daleč nazaj.. a odprtina je še vedno cca fi5mm..??
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 03 apr 2007 16:24

Clownfish Napisal/-a:Kaj pa tile bodičasti črvi mislite, da ga lahko ogrožajo?
Jasno vem da ti pridejo povsot četudi je cevkar višje na kamnih.. in ne na tlah v pesku...

Po mojem ne... Sicer so nas pa že večkrat presenetili.

Uf to je pa hitra reciklaža.. in v enem tednu v notranjosti cevke že poženejo alge?

En teden na spiralo :wink: Notranjost dobi tak zelen nadih...

Še glede hranjenja?
Bojan domneva da se hrani z kotačniki, Aleksander pa dodaja samo fitoplankton??

S kotačniki se definitivno ne hrani. Hrani se z raznimi bakterijskimi agregati in fitoplanktonom. Pa še s kakšnimi mikro organskimi delci. Kotačniki so bolj hrana za koralnjake.

Zanima me če imajo vaši cevkarji tudi na drugem koncu zaprto cevko? Moj ima namreč odlomljeno.. sicer daleč nazaj.. a odprtina je še vedno cca fi5mm..??

No, to da ima "cevkar" na koncu odprtino je povsem normalno... :lol: :lol:
No, resno... Luknjo imajo čisto vsi, ker na začetku rastejo prilepljeni na kamnito podlago. Čele čez čas se odlepijo, ko se baza že naredi.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 apr 2007 17:19

Dinko van plati Napisal/-a:En teden na spiralo :wink: Notranjost dobi tak zelen nadih...

Uf.. to misliš celotno spiralo ali en sam venček?

S kotačniki se definitivno ne hrani. Hrani se z raznimi bakterijskimi agregati in fitoplanktonom. Pa še s kakšnimi mikro organskimi delci. Kotačniki so bolj hrana za koralnjake.

Si prepričan ali se ti zdi?
To pomeni da je sam cevkar odkar si izključil penilnik bolj odprt in srečen saj imaš nekaj več fitoplanktona v vodi?

No, to da ima "cevkar" na koncu odprtino je povsem normalno... :lol: :lol:
No, resno... Luknjo imajo čisto vsi, ker na začetku rastejo prilepljeni na kamnito podlago. Čele čez čas se odlepijo, ko se baza že naredi.

Lih vprašam.. ker če ga dam na pesek predvidevam da mu bodo kosmati črvi nekam lezli.. :D
Zadnjič spremenil Clownfish, dne 03 apr 2007 17:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 03 apr 2007 17:27

Clownfish Napisal/-a:Uf.. to misliš celotno spiralo ali en sam venček?

Ne, celo spiralo (eno od dveh).

Si prepričan ali se ti zdi?
To pomeni da je sam cevkar odkar si izključil penilnik bolj odprt in srečen saj imaš nekaj več fitoplanktona v vodi?

Sem, bil prepričan, sem pa pogledal in tako pravi tudi Shimek v knjigi. Torej najverjetneje ne profitirajo od kotačnikov. Sicer je pa možno, edino zanima me, kako se to kaže...
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 03 apr 2007 21:49

Dinko van plati Napisal/-a:Ne, celo spiralo (eno od dveh).

Hmm kako zgleda "glava" ko odvrže spiralo? Odvrže spiralo v celoti skopaj z korenom ali samo laske na spirali?
Kos ki sem ga našel v akvariju je imela le malo laskov a je bil v bistvu cel koren kot nekakšen stožec..

Sedaj ima pri meni samo eno spiralo, druge ni videti.. me prav zanima če se bo druga glava-spirala obnovila..
Nekje sem dobil informacijo, da je z črvom nekaj narobe če odvrže glavo, in to naredi samo enkrat, drugič pa ko glava odpade pogine..?
V tvojem primeru Dinko pa praviš, da se glave z spiralami periodično menjavajo-obnavljajo?
Lahko takole na oko oceniš na koliko časa se zamenja ena glava-spirala?

Sem, bil prepričan, sem pa pogledal in tako pravi tudi Shimek v knjigi. Torej najverjetneje ne profitirajo od kotačnikov. Sicer je pa možno, edino zanima me, kako se to kaže...

Torej bi načelno morali ti cevkarij dosti bolje uspevati v vodi ki je bogatejša z fitoplanktonom torej v akvarijih brez penilka oziroma v akvarijih kjer fitoplankton dodajamo?(kot recimo Dark)?

Je mogoče kdo opazil še kakšne zanimivosti glede teh zanimivih in lepih cevkarjev??
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 03 apr 2007 22:10

Odpade celoten "koren".

Če se prav spomnim, smo imeli to z odpadanjem spiral pri tistih jadranskih, enkrat odpade, drugič odpade in črv gre v franže. Vendar tistih črvov v tropskem akvariju sploh nismo dolgo vzdrževali. Mesec do dva, če se ne motim.

Možno, da je z mojim črvom nekaj narobe, vendar moj to počne že eno leto in je hkrati zrasel za 10cm. Kar je dober znak.

Obstaja še druga možnost in sicer, da mu nekaj spiralo odščipne. Tega jaz še nisem videl, je pa res, da tudi spirale še nisem videl ležati kje po pesku. Samo predvidevam, da gre za menjavanje zaradi obrabe, ker je verjetnost, da spregledam odpadlo spiralo večja, kot da spregledam nekaj, kar ustrajno kljuva črva.

Periode nisem beležil, recimo nekje na tri mesece odpade ena spirala in nato traja en teden, da ponovno zraste.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 03 apr 2007 22:29

Clownfish Napisal/-a:Nekje sem dobil informacijo, da je z črvom nekaj narobe če odvrže glavo, in to naredi samo enkrat, drugič pa ko glava odpade pogine..?.
Po mojih izkušnjah je slab znak, če črv cevkar odvrže celotno perjanico. V tem primeru večinoma zraste nova, ampak če se razmere v akvariju ne izboljšajo na dolgi rok nima dobrih izgledov.

Obstaja zelo veliko vrst črvov cevkarjev in obstaja možnost, da se različne vrste različno obnašajo, vendar pa po mojih izkušnjah tisti črvi cevkarji, ki so v mojem akvariju živeli dolgo časa (več kot 5 let), niso nikoli odvrgli perjanico. Tisti črvi cevkarji, ki pa so odvrgli perjanico, jim je sicer zrasla nova, vendar če se razmere v akvariju niso spremenile, so poginili (nekaj mesecev po prvi izgubi perjanice).

Z vrsto Protula bispiralis imam zelo malo izkušenj. Do sedaj sem imel samo dva primerka.

Prvi je nekaj mesecev uspešno živel v glavnem akvariju, nato pa sem ga določil za člana ekipa, katero sem v refugiju hranil z vsemi vrstami fitoplanktona ( v relativno velikih dozah po nasvetu Shimeka). Ta eksperiment ni bil uspešen. Črv Protula bispiralis je najprej odvrgel perjanico, zrasla mu je nova, po nekaj mesecih pa je zapustil cevko in poginil.

Drugega črva vrste Protula bispiralis, ki je še živ, gojim v glavnem akvariju. Do sedaj deluje zelo zdravo in je večinoma stalno odprt. Opazil sem , da lovi kotačnike.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 03 apr 2007 22:44

Drugega črva vrste Protula bispiralis, ki je še živ, gojim v glavnem akvariju. Do sedaj deluje zelo zdravo in je večinoma stalno odprt. Opazil sem , da lovi kotačnike.

To je prav zanimivo, kako pa odregira, ko ujame kotačnika?
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Naslednji

Vrni se na Črvi