Curritalidi - hair worms - "laskoti"

črvi cevkarji, itd

Curritalidi - hair worms - "laskoti"

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 08 feb 2005 16:31

V akvarijih so več kot pogosti črvi, nam bolje znan kot hair worm, ki s svojimi relativno dolgimi lovkami pometa substrat.
Če dobro opazujete (lepo pride do izraza, če hranimo zelo drobno hrano), se velikokrat vidi, kako lovka ujame košček hrane, nato pa s pomočjo malih dlačic (cĂ­lij) ta košček podaja proti ustom. Hitrost tega delca zna biti precej hitra!

Živali so več kot dobrodošli detritivori, na žalost pa je povprečni akvarij preveč založen s plenilskimi vrstami, katerim ti črvi predstavljajo več kot okusen plen. Te plenilce v večini predstavljajo razni raki in plenilski polži.

Uporabljam kalcitni pesek, ki se zaradi hranjenja kar dobro obarva rjavkasto. V okolici kjer se nahajajo črvi je več kot zadovoljivo očiščeno.

Velikokrat se jih zamenja za "špagetne črve" (Terrebelidae), ki imajo običajno daljše in bolj debele, navadno bele lovke. Lovke pa so lahko tudi v bolj rožnatem odtenku, ne pa tako prozorne kot so pri Curritalidih.

Kogar zanima več, si lahko prebere v tem članku.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 08 feb 2005 22:55

Tehle špageti črvov sem imel kar nekaj.. ampak rostratusi jih imajo za malico tako da jih kaj kmalu iztrebijo.. Če pa ima kdo željo po takemu črvu ga lahko pride iskat..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Marko dne 09 feb 2005 1:16

So črvi špagetarji tudi tako koristni? Pri meni jih mrgoli.
Uporabniški avatar
Marko

Št.: 147
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 10 feb 2005 12:35

S svojimi lovkami lovijo prezrto hrano in ostali detritus. Več kot koristni! Poleg tega, da so zelo zaželjeni "smetarji", sestavljajo pomemben del faune pri metodi filtracije imenovali "DSB", saj s svojim gibanjem zračijo in mešajo pesek.

Če črvov kar mrgoli, imajo zadostno količino hrane. Sem mnenja, da so zelo pomemben člen v ekosistemu, saj pomagajo pri prenosu energije. Ravno zaradi tega je lovljenje po peščenih tleh s talno mrežo tako škodljivo, ker uničuje cele populacije bioturbatorjev.

Ko hrana pade v akvarij, v večini primerov prve pridejo na vrsto ribe. Nekaj energije se vgradi v njih, večino jo pa izločijo s pomočjo iztrebkov. Tako gre po verigi vse do bakterij, ki tvorijo zelo majhne molekule, ki jih lahko uporabijo rastline in alge, ali pa jih "izvozimo" z menjavo vode.
V večini akvarijev ta krog ni sklenjen do zadostne mere. :cry:
Uporabniški avatar
Romunov

Zanimiv organizem

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 avg 2005 0:24

V mojem refugiju živi precej številna populacija organiznov, ki so prikazani na sliki.

Slika

Ali imate tudi ostali te organizne ?

Ali ga zna kdo identificirati ?
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

Re: Zanimiv organizem

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 13 avg 2005 2:05

Spagetti worm. Živijo v pesku in iz peska vlečejo svoje nitke z katerimi nabirajo hrano. Včasih ponoči tudi zlezejo ven, ter si poiščejo drugo bivališče.
Niso škodljivi, čeprav se lahko tudi preveč namnožijo..
Riba Rostratus jih z veseljem eliminira...
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 13 avg 2005 9:01

Nak! Hair worms, dubbed "laskoti". Špageti črvi so čisto svoja družina. Če rečemo, da so špageti črvi "laskoti, je kot bi rekli, da je lemur človek.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 avg 2005 20:25

Ti črvi pogosto tudi v dnevnem času zapustijo pesek. Na ta način so po mojem mnenju lahek plen za plenilce, ki pa jih v mojem refugiju ni.

Slika
Slika 1: Črv , ki je kar precej visoko pogledal ven iz peska

Slika
Slika 2: Črv, ki se drži ene od steklenih sten refugija.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 13 avg 2005 20:57

Verjetno jim kaj ne paše (ni pa nujno). Sprehode sem opazil, ko je prišlo do izpada elektrike, ko je veliko črvov pričelo zapuščati pesek.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 13 avg 2005 21:10

romunov Napisal/-a:Verjetno jim kaj ne paše (ni pa nujno).

Ti črvi so pri meni v refugiju, kjer imam DSB v zelo velikem številu. Večinoma so v pesku, ampak vsak dan vidim tudi nekaj teh črvov, ki se sprehajajo po steklu. Mogoče iščejo nov prostor, ker je gostota naseljenosti že prevelika. Tako na hitro bi ocenil, da je v povprečju eden na 2 kvadratna decimetra.
V akvariju nisem opazil niti enega primerka te vrste. Mogoče jim ne ustreza pregroba granulacija peska ali premočan tok, najverjetneje pa so vzrok plenilci.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 10 sep 2005 12:20

Takole pa izgleda lovka "laskota" pod 100x povečavo:
Slika
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 10 sep 2005 20:02

Zelo zanimiva slika. Ali veš kaj predstavlja tisti rdeči del v sredini lovke ?
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 10 sep 2005 22:50

Seveda, to je kri, barvo pa ji daje verjetno hemoglobin, ki pa ni v krvničkah, tako kot pri nas ampak prosto plava po krvi.
Uporabniški avatar
Romunov

Re: Curritalidi - hair worms - "laskoti"

OdgovorNapisal/-a Hanzy dne 01 feb 2009 13:28

Tudi jaz imam v akvariju veliko teh črvov. Pred kratkim pa sem bil priča nenavadnemu dogodku. Dva črva, ki sta bila več kot 20cm narazen, sta se istočasno pojavila na površini, se prepognila in začela spuščati bel oblak v vodo in se nato po kaki minuti vrnila v pesek. Predvidevam, da je šlo za razmnoževanje... nisem pa prepričan.
Uporabniški avatar
Hanzy

Št.: 61
Kraj: Ljubljana, Šiška

Re: Curritalidi - hair worms - "laskoti"

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 03 feb 2009 11:55

Predvidevam, da je šlo za razmnoževanje... nisem pa prepričan.

... in čisto nič drugega. Dobra hrana za korale in druge filtratorje!
Uporabniški avatar
Romunov

Vrni se na Črvi