Bodičasti črvi

črvi cevkarji, itd

Bodičasti črvi

OdgovorNapisal/-a Grega dne 13 feb 2005 21:02

na enen od kamnov sem opazil tri bodičaste črve, pa me zanima ali so škodljivi?
Uporabniški avatar
Grega

Št.: 737
Kraj: Slov.Konjice
Izkušnje: morska od 2005

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 13 feb 2005 22:28

Ne.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 13 feb 2005 22:41

Razen če jih stisneš z roko, zna boleti. Glej http://sloreef.com/phpBB2/viewtopic.php?t=38
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 14 feb 2005 13:56

Jaz jih imam na tisoče. Od filtra, peska ... Kako jih naj odstranim?
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 866
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 14 feb 2005 14:04

Odstranjuješ jih lahko z uporabo večje pincete, vendar jih po mojem mnenju ni potrebno odstranjevati.

Jedo odpadke in so v akvariju v glavnem koristni. V literaturi sem zasledil podatek, da lahko ob pomankanju odpadkov požrejo tudi kako školjko, vendar jaz osebno tega nisem opazil. Po mojih izkušnjah se njihovo število prilagodi količini odpadkov (ribjih iztrebkov). V bolj umazanih akvarijih jih je več v bolj čistih , kjer je malo rib ali pa ribe malo hranino, pa je njihovo število manjše.
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 14 feb 2005 17:06

Bojan Napisal/-a:Odstranjuješ jih lahko z uporabo večje pincete, vendar jih po mojem mnenju ni potrebno odstranjevati.

Jedo odpadke in so v akvariju v glavnem koristni. V literaturi sem zasledil podatek, da lahko ob pomankanju odpadkov požrejo tudi kako školjko, vendar jaz osebno tega nisem opazil. Po mojih izkušnjah se njihovo število prilagodi količini odpadkov (ribjih iztrebkov). V bolj umazanih akvarijih jih je več v bolj čistih , kjer je malo rib ali pa ribe malo hranino, pa je njihovo število manjše.

Mislim da je kar nekaj morskih akvaristov ki bi si jih želeli imeti v akvariju.. So zelo koristni črvi.. podobno kot deževniki v zemlji..

Glede napadanja školj je bolj realno da se spravijo na školjko če je le ta že bolana, takrat pa tudi kakšna kozica pride na svoj račun..

Ti črvi so in bodo v akvariju.. Torej v primeru da jih boš ročno odstranjeval se bodo čez čas spet zaredili. A tako je in mora biti..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Tadej dne 14 feb 2005 18:15

Naj bo še slikca zraven, za tiste ki ne vejo o čem se govori.

Slika

LP, Tadej
Zadnjič spremenil Tadej, dne 29 mar 2005 9:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Tadej

Št.: 866
Kraj: Murska Sobota
Izkušnje: od 1999

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 14 feb 2005 22:19

Poleg tega, da pobirajo odvečno hrano in večje iztrebke s svojimi spolnimi celicami pripomorejo k večji vsebnosti zooplanktona v vodi.
Kako pravijo, only fools and horses...? :oops:

Če misliš, da so škodljivi, se toplo priporočam in ti vse ki jih uspeš naloviti vzamem z "grbe".
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 28 mar 2005 15:06

Danes sem opazoval enega od mnogih bodičastih črvov, kako je previdno lezel iz svojega rova do grmička alg na pesku.
Takoj je pričel obirati "vejice" z alge, ki jih je rezal s svojimi "škarjami", nato pa se hitro ritensko umaknil nazaj v rov.
Opazil sem, da imajo radi zelene in rdeče "grmičaste" alge. S tem mislim alge, ki rastejo v obliki grma.
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 13 jun 2005 18:45

Stran prikazuje nekaj mikroskopskih posnetkov bodičastih črvov z nekaj poenostavljenega teksta.
http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/indexmag.html?http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/artmar99/polych.html
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 13 jun 2005 23:38

Opazil sem da veliko števli teh črvov pride na plano tako iz pesak kakor iz skal ponoči in jasno takrat ko hranim prebivalce z zmrznjeno hrano..
Takrat je tudi lepa prilika da se jih polovi.. če se jih hočete znebit, vendar sem mnenja da se jih ne boste tako zlahka saj se kar dobro množijo..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8772
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 14 jun 2005 8:29

Manj črvov pomeni več hrane na tleh, katero pridno obdelajo bakterije in posledično več nitratov in fosfatov, katerih se ljudje tako bojijo. :twisted:
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a Dean dne 14 maj 2006 17:53

Še moj prispevek k boljši vizualni predstavi o izgledu tega črvička ...

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

OdgovorNapisal/-a Dean dne 15 maj 2006 13:04

Tokrat pa mi je le uspelo dobiti pred objektiv tistega največjega bodlikavca ... žal brez sprednjega dela.

Tukaj je viden sredinski del, ki je temnejše barve, levo pa je skrit prednji del svetlejše, kot kožne barve ...
Slika

... tukaj se na desni strani že začenja končni del, ki je spet svetlejše, tudiu kožne barve ...
Slika

... in končno še zadnji del ...
Slika

Ta črviček je skupno dolg presenetljivih 7 do 8 cm.
Uporabniški avatar
Dean

OdgovorNapisal/-a Dean dne 11 jan 2007 12:56

Bojan Napisal/-a:Odstranjuješ jih lahko z uporabo večje pincete, vendar jih po mojem mnenju ni potrebno odstranjevati.

Tudi sam do sedaj bil tega mnenja. Res pa je, da je odstranitev le-teh le utopična želja.

Bojan Napisal/-a:Jedo odpadke in so v akvariju v glavnem koristni. V literaturi sem zasledil podatek, da lahko ob pomankanju odpadkov požrejo tudi kako školjko, vendar jaz osebno tega nisem opazil. Po mojih izkušnjah se njihovo število prilagodi količini odpadkov (ribjih iztrebkov). V bolj umazanih akvarijih jih je več v bolj čistih , kjer je malo rib ali pa ribe malo hranino, pa je njihovo število manjše.

Do včeraj bi se stem še strinjal. Dokler nisem imel v svojem akvariju tridacne je res bilo tako, a po slabem tednu dni, ko je bila pri meni jo je napadel eden izmed njih in z njo je bilo konec. Zvečer (21:00) je bila še lepa odprta

Slika

zjutraj (8:00) pa :shock: ...

Slika

Na zgornji sliki je v zgornjem desnem kotu tudi krivec, na spodnji pa je povečava tega pras_ _ :evil: .

Slika

To je sedaj že drug organizem, ki mi ga je uničil (on ali sorodniki). Prvi je bil čudovit rumen feather duster worm.

V najkrajšem času se lotim delati past za to golazen: posoda, vaba tipa repek od škampa in v akcijo :twisted:
Uporabniški avatar
Dean

Naslednji

Vrni se na Črvi