Bodičasti črvi

črvi cevkarji, itd

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 11 jan 2007 14:08

Al pa še eno tridactno nabivi, so očitno zelo dobra vaba. (sori za neokusno šalo) Upam da jih boš polovil. Škoda tridacne, na sliki je izgledala res čudovita, v živo pa verjetno še lepše.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 11 jan 2007 18:50

No, jaz se popolnoma ne strinjam z lovom na črve... Črvi ponavadi napadejo umirajoče in slabotne organizme. Kje si v tej sliki ti... ne vem.

Vrste sicer ne znam določit, je kdo bolj kompetenten od mene. So pa ti črvi zelo koristni.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

Št.: 2549
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Dean dne 12 jan 2007 9:44

Dinko van plati Napisal/-a:No, jaz se popolnoma ne strinjam z lovom na črve... Črvi ponavadi napadejo umirajoče in slabotne organizme. Kje si v tej sliki ti... ne vem.

Hvalabogu nikjer, ne slaboten in ne umirajoč ... ;-)
Tridacna pa tudi ni bila ne eno in ne drugo, saj organizem, ki je lepih barv in normalno funkcionira, ter se odziva na dražljaje iz okolje se ne more klasificirati kot tak. Prav zato me zanima taktika teh črvov, da se lotijo školjk ... se bojim, da pri nogi.
Kot drugo pa ti lahko povem, da sem že videl kako se je tak črv spravil na polža in ga na identičen način uničil. To lahko z gotovostjo tdim, ker je bil polž še živ in seboril z njim, ter se poizkušal izmotati iz njegovega "prijema". Ob tem je otresaval s hišico, se sluzil, ... a brez uspeha. Na koncu je ostal le kupček belozelene sluzi in prazna hišican.

Dinko van plati Napisal/-a:Vrste sicer ne znam določit, je kdo bolj kompetenten od mene. So pa ti črvi zelo koristni.

Tudi jaz ne in iz teh slik se najbrž tudi ne bo dalo.
O koristnosti teh črvov bi se dalo govorit. Vsekakor so mrhovinarji, a ko prestopijo mejo med mrhovinarjem in plenilcem niso več nedolžni kosmatinci, ki večino ponoči prigomazijo iz lukenj in pospravljajo ostanke ...
Uporabniški avatar
Dean

Št.: 814
Kraj: Primorska - Solkan - Bilje

OdgovorNapisal/-a Dean dne 14 jan 2007 13:53

Morda malo smešno vprašanje, pa vendar ... ste kdaj opazili, da bi kakšen bodičasti črv plezal po akvarijskem steklu?
Jaz ne in tudi nikoli niso kazali tega interesa. Največ kar sem opazil je, da gomazijo tik ob robu akvarija, kjer se pesek in steklo stikata, višje po njem pa se ne povzpenjajo.
Če je to res sem prišel do ideje, da bi naslednjo Tridacno postavil v stekleno posodo, v kateri bi se sigurno bolje oprijela, kot na finem pesku, imela bi prostor za obračanje, pa še kolikortoliko bi bila varna ... če teorija drži.

mimogredo ... utopično ali ne, pinceta poje, kadarkoli jih zagledam :twisted:
Uporabniški avatar
Dean

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 14 jan 2007 14:04

Na steklu jih verjetno ni, ker nimajo tam nič za iskat. Stekleno posodico boš lahko (če ta ideja drži) uporabljal slab teden. Na njej se bodo naselile alge, sčasoma tudi koralinske in verjetno ne boš posode dajal na dva dni ven in jo čistil s HCl.

Ne vem, kako bi se tridactna počutila v posodi.

Tridactne včasih propadejo iz nam neznanega razloga v enem dnevu. Nemogoče je, da bi edino ti opazil, da tridactne napadajo črvi, ki jih imamo vsi v akvariju. Črvi niso krivi in pika :evil: :lol:
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a iMNATA dne 14 jan 2007 14:43

Dean, a si imel tridacno samo na pesek položeno? Saj veš da je zelo pomembno, da ima nogo zaščiteno. Mogoče je bolj to vzrok za pogin?
Črv pa le oportunističen srečnež.
Uporabniški avatar
iMNATA

Št.: 2036
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Dean dne 14 jan 2007 15:30

Take črve imel priložnost večkrat opazovati delu kako se kakšen izmed njih lotil in pokončal polža. V teh rpimerih ni člo samo za eno vrsto polža ali za določeno velikost le-tega.
Kot drugo je moj sistem unikat tudi zaradi velikosti in je v njem precej manj hrane za te kosmate večinoma oportuniste, kot v kakšenm drugem sistemu. Zato pa sumim, da se je pri meni zgodilo to, kar je že Bojan omenil, ... da se včasih lotijo školjk.

Koralinske alge rastejo tudi pri meni po zadnjem steklu, pa zato še nisem videl nobenega izmed teh črvov plezati gor pa dol po njem, čeprav se po steklu pasejo mali in veliki požki. Ti črvi raje prežijo v pesku in v luknjah v živem kamenju.

Tridacne nisem imel samo položene, ampak sem naredil manjšo udrtino in jo s pravilno stranjo (z nogo navzdol, da ne bo pomote) položil na dno le te. Bila je postavljena na primeren pretok, kar je videti po odprtosti in kar se je kazalo po njenih normalnih reakcijah. Kaj naj bi ji tukaj še manjkalo kar se postavitve tiče?

Črvi so resda oportunisti in dopuščam možnost, da je to bil le tak primer, obstaja pa utemeljen sum, glede na predhodna opažanja, da je tokrat šlo malo drugače, kot si lahko kdo predstavlja..
Bomo videli pri naslednji, ki bo v tej stekleni škatlici, z zaščiteno nogo, saj bo v škatlici pesek ... na izkušnjah se učimo in upam, da sem se zmotil, ker si res želim, da bi obstala.

... in če bomo tukaj končevali sporočila z "in pika" bodo na forumu kmalu ostali samo tisti, ki to radi počno in njihove pike. Če pa smo v prisotnosti vsemogočnega in vsevednega pa se oproščam in umikam opombo.

Hvaležen za pomoč in ne za vzvišen pristop.
Uporabniški avatar
Dean

OdgovorNapisal/-a Dinko van plati dne 14 jan 2007 18:14

Tisti "in pika" je v bistvu izpadlo drugače kot je bilo zamišljeno, samo preblisk na nekoga, ki to počne... No pač, si narobe razumel.

Zakaj ne dopuščaš drugih možnosti kot samo to? Če govorimo o hrani... Število črvov je odvisno od količine hrane v akvariju. Torej tvoj sistem le ni toliko drugačen od vseh drugih, ker si verjetno nekaj hrani že vnesel od začetka obratovanja akvarija in so se ti črvi uspeli razmnožit, ker se drugače nebi. Ne verjamem, da jim je od enkrat zmanjkalo hrane in so napadli školjko. V bistvu bi bil to izredno osamljen primer.

Tudi meni se je že zgodilo, da sem prišel domov in je školjka v petih urah moje odsotnosti poginila in se je plašč dobesedno ločil od notranjih organov, pa za to ne krivim polžev, črvov ali samotarčkov, ki so pač bili na mestu zločina. Točno poleg nje so bile še tri tridactne, ki so ostale nedotaknjene.
Uporabniški avatar
Dinko van plati

OdgovorNapisal/-a Dean dne 14 jan 2007 22:55

Glede "... in pika" vrživa čez ramo, če je prav.8)

Dopuščam druge možnosti, kar sem tudi napisal, ne dopuščam pa gladke ovržbe "moje teorije" brez kontra dokazov, še sploh ker se to dokazano lahko dogaja. Da ne bo pomote, šekar upam, da se motim in kot kaže bo to težko dokazati, ker tu in tam zasledim kakšen zapis, da pa le niso vedno in vsi tako neiniciativni pri nabiranju hrane.
Uporabniški avatar
Dean

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 15 jan 2007 17:26

Obstaja verjetnost, da imaš poliheta, ki mu teknejo polži in školjke. Temu za voljo argumenta pravijo Oenone fulgida. Omenjaš namreč zanj zelo značilno sluz, s katero obda plen.
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

OdgovorNapisal/-a Dean dne 16 jan 2007 18:37

Hmmm, hvala Romunov, tole si bom pozorno prebral ...
Uporabniški avatar
Dean

Zanimivost :)

OdgovorNapisal/-a Blazk dne 14 okt 2007 16:12

Oj!

Ker, kot sem že v enem od postov napisal, se seliva, počasi selim akvarij (malce predčasno)...
Na balkonu sem imel v 50l sodu nekoč živ pesek, katerega sem se odločil znebiti iz akvarija... in to pred cca pol leta!!!

Ko sem pesek začel prestavljati v manjše posode, sem na prb. zadnji tretjini naletel na zanimivost...
Slika
Slika

Črv je preživel praktično celo poletje na balkonu, na katerem je od jutra do večera sonce.. v skoraj nič vode (pesek je sicer še vlažen) in to skoraj pol leta!!
In potem bi se jih mi radi iz akvarijev znebili.... hmmm pomoje je to nemogoče.
(upam, da pišem tole v pravo nit in da je to bodičasti črv...)
Uporabniški avatar
Blazk

Št.: 89
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a Pupek dne 15 okt 2007 16:35

Ko sem jaz opazoval tegale črva nekaj dni nazaj je jedel črno zeleno prevleko,ki ni bila do konca pobrisana iz sprednjega stekla. Največkrat jih opazim na kamenju preraslega z raznimi tankimi prevlekami algami, cianobakerij, bakterij???
Pupek

Št.: 35
Kraj: ljubljana
Izkušnje: 22let sladkovodni, 3mors

OdgovorNapisal/-a Brada dne 15 okt 2007 17:17

Moje iskustvo sa fireworms-ima je da su mi pojeli Lysmata Amboinensis, a prije toga Debeliuse. Sa zadnjom kozicom sam vidio crva kako je jede živu. Izašao je iz pijeska ispod nje, uhvatio je za trbuh i polagano jeo. Uvjeravali su me da su crvi lešinari, te da su kozice bile bolesne (baš sve?), ali to čudo je bilo kao prst debelo i dugo oko 15-20 cm. Poslije toga sam napravio zamku i preselio crve u refugium. Ostalo je nekoliko manjih koje viđam po noči, ali više nema zagonetnih nestajanja kozica i manjih riba.
Jedno je sigurno, čim crv preraste "sigurnu" veličinu, gre van :lol:
Uporabniški avatar
Brada

Št.: 56
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a Pupek dne 15 okt 2007 17:44

Vsekakor moramo imeti v akvariju različne vrste teh črvov, nekateri so sigurno predatorji. Sigurno jij je nespametno zanalašč naseljevati, če ne veš z čim točno se hranijo, ko pa jih enkrat imaš pa jih je najbolj varno najprej opazovat in nato ven metat. Moji zaenkrat ne delajo kakšne škode in so iz akvarija, kjer tudi ne delajo škode, je pa res da je tisti akvarij zelo velik. Manjši kot je akvarij bolj so oportunisti?!
Pupek

Št.: 35
Kraj: ljubljana
Izkušnje: 22let sladkovodni, 3mors

PrejšnjiNaslednji

Vrni se na Črvi