Sipuncula - peanut worms

črvi cevkarji, itd

Sipuncula - peanut worms

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 12 mar 2005 13:39

Moji viri slovenske literature sploh ne omenjajo tega debla, zatorej s slovenskim imenom za enkrat ne bo nič. Mogoče nas bo razsvetlil Bojan?

Danes sem opazoval eno to živalco, ki spominja na deževnika. S svojim introvertom, na koncu katerega je šop lovk je pometal po pesku. So pomembni prebivalci DSB-ja, saj pomagajo pri zračenju substrata.

Nekateri imajo lovke pokrite z mukusom (sluzjo), s pomočjo katere filtrirajo organske delce iz vode, nekatere večje vrste požirajo pesek iz katerega prebavijo različne organske snovi (alge, detritus in organske snovi). Nekateri pometajo po tleh z lovkami, na katerih je lepljiva snov, tisti pa, ki živijo v koralah (glej članek na dnu) pa imajo lahko kavlje iz hitina, s katerim strgajo alge in detritus s kamenja - podobno kot polži "ližejo" površje in z radulo (zobni aparat) strgajo alge s povržja, predvsem diatomeje.

Pa še članek o njih (v angleščini).
Uporabniški avatar
Romunov

Št.: 1428
Kraj: Sv. Vid nad Ljubljano

Re: Sipuncula - peanut worms

OdgovorNapisal/-a BojanD dne 12 mar 2005 14:43

romunov Napisal/-a:Moji viri slovenske literature sploh ne omenjajo tega debla, zatorej s slovenskim imenom za enkrat ne bo nič. Mogoče nas bo razsvetlil Bojan?

Pršivci ali sipunkulidi so star in zoologom poznan taksonomski trd oreh . Naš slavni zoolog Jovan Hadži jih uvršča med maločlenarje (Oligomeria), predvsem ameriški zoologi so jih dolgo uvrščali v deblo mnogočlenarji (Polymeria), kot razred Sipunculida. Pršivci imajo nekatere lastnosti obeh omenjenih skupin živalskega kraljestva, zato je morda res najbolje, da so jih uvrstili v samostojno deblo Sipuncula 8) . Ti "črvi" so dolgi od nekaj cm do največ pol metra (Siphonomecus).
V obrežnih morskih plitvinah tudi Jadranskega morja živi biologom dobro poznaan vrsta Sipunculus nudus, ki doseže do 25 cm doližine in ima premer telesa 125 mm, po telesu ima 30 značilnih vzdolžnih brazd.
Če bi ga videl kakšen akvarist, bi verjetno pomislil, da ima opraviti s kakšno "morsko pijavko" (glede na obliko telesa :lol: :!: ).

Kot biolog spadam glede na ime študentskega letnika v dokaj sorodno skupino zvezdašev - bonelij (slišim na ime Bonellia viridis), naš razrednik je bil dr. Boris Sket ).
Romunov, kako se pa imenuje tvoj letnik mladih biologov?
Uporabniški avatar
BojanD

Št.: 494
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 44; morska 38 let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 12 mar 2005 15:18

Hum, ne vem če imamo ime. Za zaprtimi vrati smo menda marsikaj, samo ljudje ne. :oops:

Zanimivo, da moji viri pravijo (Sea shore of Britain and Europe, Collins pocket guide), da S. nudus zraste do 35cm.

Tale sistematika je :roll:.
V skriptih mi piše, da so zvezdaši razred Echiurida, ITIS pa ima pod deblom Echiura. :evil:
Še več, ime Echiurida imajo označeno kot neveljavno, pravo ime pa Echiura.

Bom v četrtek pobaral prof. Štrusevo what's up with that. :wink:
Uporabniški avatar
Romunov

OdgovorNapisal/-a BojanD dne 12 mar 2005 15:59

romunov Napisal/-a:Bom v četrtek pobaral prof. Štrusevo what's up with that. :wink:

Če ne bo že v Avstraliji :wink: Ona je tudi bonelija, to področje obvlada na nulo 8)
Uporabniški avatar
BojanD

Št.: 494
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 44; morska 38 let

OdgovorNapisal/-a Romunov dne 12 mar 2005 17:44

Saj res, zdej zdej bosta nadomeščala asistenta.
Uporabniški avatar
Romunov

Vrni se na Črvi