Caulastrea spp

kameni koralnjaki (LPS, SPS)

Caulastrea spp

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 07 avg 2005 11:32

Družina: Faviidae
Rod Caulastrea ( ENG Candy Cane), ki vključuje pet vrst, sodi med kamene koralnjake z velikimi polipi (LPS).

Korale tega rodu so zelo različnih barv. V svojem akvariju imam svetlo modre in florescentno zelele primerke.

Florescentno zeleno koralo Caulastrea sem nabavil pred skoraj enim letom in kljub temu, da raste razmeroma počasi,je že kar znatno zrasla in sedaj raste čedalje hitreje. Mislim, da je bil primerek, katerega sem kupil resnično zelo oslabljen in je potrereboval, kar dosti časa, da je prišel k sebi.

Hranim pa te korale enkrat mesečno z odmrznjenimi artemijami.

Oktober 2004 (slikano z bliskavico)
Slika

September 2005 (slikano brez bliskavice) večja slika
Slika
Uporabniški avatar
Bojan

Št.: 9306
Kraj: Ljubljana
Izkušnje: akv. 34let, morska 16let

Re: Caulastrea spp

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 08 avg 2005 1:58

Bojan Napisal/-a: V svojem akvariju imam svetlo modre in florescentno zelele primerke.

Pripni še sliko modrih.. Me zanima kakšne zgledajo.. Do sedaj jih še nisem videl?

Tukalje pa so moje.
Slika 4 glav izpred leta dni..

Slika

In sedaj n-glav

Slika

Pa še rjavkaste z zeleno sredino. Tele so tudi najbolj razširjene

Slika

Slika

Imam pa tudi tele flurescentno zelene. Sem jih zamenjal za Jasenko.
Slika pa še pride!
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Št.: 8770
Izkušnje: akv. morska 17let

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 10 sep 2005 20:20

Caulastreo imam dobro leto. Od začetka mi je rastla in se delila, zadnje pol leta pa mi vztrajno in počasi hira. Polipi nikoli niso bili veliki in mesnati, sedaj pa so samo še malenkost mesa okoli skeleta.

Pri več koralah sem opazil, da v različnih delih akvarija uspevajo različno. Ostane mi samo deljenje in razselitev po akvariju, mogoče kje drugje uspe.

Zanima me, kako se ta korala obnaša pri vas?
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 10 sep 2005 20:30

Aleksander Napisal/-a: Zanima me, kako se ta korala obnaša pri vas?

Pri meni oba primerka koral rodu Caulastrea dobro uspevata. Enega sem dobil od tebe in ta ves čas lepo uspeva in raste, čeprav je na mestu , kjer ni ravno veliko svetlobe. Zelo počasi je rasla zelena korala , katere slika se nahaja na začetku tega članka, vendar je tudi ta v zadnjih mesecih pričela hitreje rasti.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 10 sep 2005 22:23

Aleksander Napisal/-a: Zanima me, kako se ta korala obnaša pri vas?

Tudi sam imam vse tri vrste bolj pri tleh kjer je manj svetlobe in načelno več hrane iz dna. Pretok je zmeren in to jim kakor kaže ustreza. Kakor vsem LPS
tudi candy coralam ne ustreza prečista voda..
Nekaj časa sem jih tudi hranil pa nisem opazil očitne razlike v hitrosti rasti, zato sem to mukotrpno početje opustil.
Glede potrebe po svetlobi bi jih uvrstil še nižje kot montipore.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a TomazP dne 11 sep 2005 10:21

Sam imam še od začetka Candy nastanjeno previsoko (preveč svetlobe). Dogaja se, da novi polipi dokaj pogosto zapuščajo skelet. To izgleda tako, da čedalje bolj visijo dol. Na koncu ostane samo nitka, ki se pretrga in v kolikor se mladiča, ki ima že tudi nekaj apnenčaste podlage 'posadi' na ustrezno mesto imamo novo koralo, ki raste iz podlage ven.

lp

Tomaž
Uporabniški avatar
TomazP

Št.: 810

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 sep 2005 10:33

TomazP Napisal/-a:Dogaja se, da novi polipi dokaj pogosto zapuščajo skelet. To izgleda tako, da čedalje bolj visijo dol....... .
Zalo zanimivo. Pravzaprav je dogajanje podobno, kot pri moji korali rodu Favia. Ne bi bilo odveč, če bi dogajanje dokumentiral s slikami in napisal kak prispevek (članek).
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Aleksander dne 11 sep 2005 11:24

Torej obstaja možnost, da koralo že ves čas žgem na premočni svetlobi..
Uporabniški avatar
Aleksander

Št.: 883

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 11 sep 2005 11:33

Aleksander Napisal/-a:Torej obstaja možnost, da koralo že ves čas žgem na premočni svetlobi..
Ne bom rekal , da taka možnost ne obstaja , ampak po moji oceni je bolj malo verjetna. Malo sem tudi prelistal knjige, ki navajajo potrebe po svetlobi za razne rodove koral in vsaj glede na to literaturo naj bi bila tudi zelo močna svetloba primerna za te korale. Lažje bi verjel, da je korale poškodovala hitra sprememba svetlobe, ampak ti imaš korale stalno na istem mestu pri približno enaki osvetljenosti.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a Jasenka dne 11 sep 2005 19:15

Kod mene pa Zelena Caulestrea (ona kricavo zelene barve) raste zelo hitro.
Kada sam ju uzela (u 11 mjesecu 2003) bilo ih je 3 i pol glavice...sada ih u akvariju imam preko 120 glavica (stvarno ih ne mogu niti izbrojati). Vise ih niti ne hranim, rastu kao korov. Nesto sam ih mijenjala (kao i s Clownfishom). Što se tice njihovog ponasanja, kada ih ima previse, doslovno se pa odpusti jedna glavica od cijelog kostura i padne na tlo (takvih po jednu glavicu, zasada imam tri i nema nikakve naznake da ne mogu tako nastaviti normalno rasti...takvo razmnozavanje je pocelo od kraja 8 mjeseca ove godine, posto odavno nisam kidala kolonije na manje djelove, nego u svakoj takvoj koloniji ima preko 20-ak polypa). Koliko vidim svejedno je koje mjesto u akvariju zauzimaju, dno, sredinu ili vrh, jacu ili slabiju struiju, kod mene na svim podrucjima taj koralj raste jako brzo i iste boje, iste velicine).
Drugu vrstu koju imam je pa od Bojana i ta vrsta raste pa zelo sporo...skoro je pa godinu dana u akvariju i eventualno je jedan polyp razdjelila na dva :(
Uporabniški avatar
Jasenka

Št.: 305
Kraj: Zagreb

OdgovorNapisal/-a bucini dne 28 dec 2009 0:40

Kako pa si jo nahranil? A je treba artemije z inekcijo brizgniti v usta? A se jo lahko hrani še s čim?
Uporabniški avatar
bucini

Št.: 199
Izkušnje: akv. 9let, morska 0let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 28 dec 2009 0:49

bucini Napisal/-a:

Kako pa si jo nahranil? A je treba artemije z inekcijo brizgniti v usta? A se jo lahko hrani še s čim?

Počakaj eno uro po tistem ko se ugasne luč, izključi črpalke za kroženje vode v akvariju in posveti na glave..
Med notranjim obročem in zunanjim krogom se ponoči iztegnejo lovke..

Takrat jih lahko z kapalko ali injekcijo naharaniš tako, da "špricenš" curek vode in krane proti lovkam in te bodo grabile hrano..
Vendar ne pretiravaj z hranjenjem..
Jaz jih že 2 leti nisem hranil pa uspevajo oziroma, kot kaže ponoči iz plavajočih delcev in planktona dobijo dovolj hrane, da jih dodatno ni potrebno hraniti.
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

OdgovorNapisal/-a Bojan dne 28 dec 2009 0:51

Teh koral niti ni potrebno dodatno hraniti.

Seveda pa jih lahko hranimo. Ena od metod je ta, da hranimo vsak polip posebej. V ta namem se lahko uporablja palčka s konico na koncu, na katero se natika koščke škampov.

Lahko uporabimo tudi injekcijo polno odmrznjenih artemij, vendar moramo artemije iztiskati počasi, da se polipi ne zaprejo.
Uporabniški avatar
Bojan

OdgovorNapisal/-a bucini dne 28 dec 2009 1:02

Počakaj eno uro po tistem ko s eugasne luč, izključi črpalke za kroženje vode v akvariju in psveti na galve..
Med notranjim obročem in zunanjim krogom se ponoči iztegnejo lovke..

To sem opazil, da samo ponoči stegujejo lovke, kar je zelo zanimivo, ker je korala čisto trda na otip. Bom probal hraniti s koščki škampa (iz firbca, če je potem ji akvarij paše). :)
Uporabniški avatar
bucini

Št.: 199
Izkušnje: akv. 9let, morska 0let

OdgovorNapisal/-a Clownfish dne 28 dec 2009 1:13

bucini Napisal/-a:To sem opazil, da samo ponoči stegujejo lovke, kar je zelo zanimivo, ker je korala čisto trda na otip.

Hja.. to se ti zdi.. ima "rebra" vmes in zgoraj pa mehko tkivo.. ko ti bo kakšna glava propadla boš videl kako zgleda skelet..

Bom probal hraniti s koščki škampa (iz firbca, če je potem ji akvarij paše). :)

Če boš poizkusil poskrbi, da bo to izredno na fino naribano..
To pa lahko naribaš le ko je meso globoko zmrznjeno..
Uporabniški avatar
Clownfish
Administrator

Naslednji

Vrni se na Kameni koralnjaki